EURO 2016: Franta merge in semifinale dupa cel mai frumos meci de la turneul final

Duminica, 03 Iulie 2016, ora 23:50
35430 citiri

Franta a depasit intr-o maniera spectaculoasa Islanda in sferturile de finala de la EURO 2016, scor 5-2, calificandu-se in careul de asi al competitiei, acolo unde va da piept cu Germania.

Prima parte a fost una speciala pentru francezi, cea mai buna repriza pentru ei la EURO si de altfel cea mai buna repriza la un Campionat European, pentru ca este prima data cand in primele 45 de minute se marcheaza 4 goluri.

Gazdele au marcat primele prin Giroud in minutul 12, dupa ce atacantul lui Arsenal a dejucat perfect iesirea la offside a nordicilor.

Pogba a facut 2-0 in minutul 20 dupa o lovitura de cap perfecta, ulterior unui corner, iar finalul de prim mitan a fost si mai spectaculos pentru gazde.

Ei au marcat de 2 ori, prin Payet si Grienzmann, ultimul ajungand la 4 goluri si devenind golgheterul competitiei.

La 4-0 dupa 45 de minute, spectacolul avea sa fie asigurat si dupa pauza, credeau fanii, care nu s-au inselat, acestia vazand o Franta si mai efervescenta.

Cei care au marcat primii insa au fost islandezii, care au reusit golul de onoare in minutul 56 prin Sightorsson, gol simplu din cativa metri, aproape singur cu Lloris.

Inainte sa fie scos de pe teren, Giroud a punctat o dubla in joc, in minutul 59, ajungand la 3 goluri la acest turneu final.

Islanda a terminat cu capul sus acest turneu dupa ce a mai marcat o data, in minutul 84 prin Bjarnasson, dupa o splendida lovitura de cap, ducand scorul la 5-2.

Franta merge asadar in semifinale, dupa o mare victorie cu Islanda in cel mai frumos joc de pana acum de la EURO, in careul de asi urmand sa dea piept cu marea rivala Germania.

Conform cotelor oferite de Unibet, una dintre cele mai cunoscute agentii de pariuri online, confruntarea cu Germania se anunta foarte echilibrata.

Desfasurarea meciului:

90 - Final de meci, Franta - Islanda 5-2!

83 - GOOOOOOOOOOOOOOL Bjarnasson!! 5-2, Islanda mai face o figura frumoasa si marcheaza inca un gol in poarta lui Lloris, lovitura perfecta de cap.

82 - Si vine si ultima schimbare la islandezi. Intra veteranul Gudjohnsen, iese Sightorsson.

79 - Ultima schimbare la Franta. Iese Payet, intra Coman.

75 - Galben si pentru Umtiti, viitorul star al Barcelonei.

71 - A doua schimbare la gazde, iese Koscielny, intra Mangala.

65 - Islandezii au cerut penalti la un hent clar al lui Evra, dar Kujpers nu acorda nimic.

60 - Prima schimbare la gazde, iese Giroud, intra Gignac.

58 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Franta! Francezii pun lucrurile la punct si fac 5-1, gol cu capul Giroud.

57 - Primul galben al jocului il vede Bjarnasson.

55 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Islanda!! 4-1, Sightorsson inscrie, sperantele fanilor nordici se reaprind.

53 - Islandezii incearca sa se bucure de aceste ultime minute la EURO. Fanii lor canta superb.

49 - Sut Payet de la distanta, mult peste poarta, de la marginea careului.

46 - Doua schimbari la islandezi. Au iesit Bodvarsson si Arnason, au intrat Ingason si Finnbogason.

46 - Incepe partea secunda!

45 - Pauza la Paris, 4-0!

45 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Franta!!!! Gazdele sunt descatusate, Grienzmann a scapat singur cu portarul, a lobat perfect si este 4-0 pe tabela. Meci perfect facut de baietii lui Deschamps!!

43 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Franta!!! Partida pare jucata, este 3-0 pentru gazde, dupa un gol superb de la distanta al lui Payet.

41 - Inca o lovitura interesata a Islandei, Sigurdsson a centrat inselator, Lloris a prins in doi timpi..nimeni nu a deviat decisiv balonul.

37 - Franta asteapta cu calm finalul primei reprize.

29 - Islanda incearca sa isi pastreze calmul, tine de minge, ataca poarta adversa, dar francezii pareaza orice atac.

24 - Bodvarsson rateaza din cativa metri, sutand peste poarta, mare ocazie a Islandei!

19 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Pogbaaaaaaaaa! Franta face 2-0 in acest joc, in care Islanda isi arata lipsa de experienta si clasa. Jucatorul lui Juve a marcat splendid cu capul dupa un corner.

18 - Islanda, care a inceput foarte bine jocul, pare acum usor descumpanita dupa golul primit.

12 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Franta!!! 1-0 pentru gazde, dupa un gol marcat de Giroud, care a dejucat perfect jocul la offside al islandezilor.

9 - Bjarnasson reia de la distanta, mult alaturi.

5 - Sut bun Payet de la distanta, prinde in doi timpi portarul islandez, cu mari emotii.

3 - Primul sut pe poarta lui Lloris vine de la Sightorsson, prinde portarul gazda.

2 - A inceput sa ploua torential la Paris.

1 - Incepe partida!

21.55 - Echipele intra in arena, ne pregatim de intonarea imnurilor.

21.52 - Avem imagini de la Paris, echipele sunt la vestiare si asteapta sa intre pe gazon.

ECHIPELE DE START

Franta: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Matuidi, Pogba - Sissoko, Griezmann, Payet - Giroud.

Selectioner: Didier Deschamps.

Islanda: Halldorson - Sævarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason - Sigthorsson, Bodvarsson.

Selectioner: Lars Lagerback.

INFO: Invingatoarea acestei partide va da piept cu Germania in semifinale.

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

INFO: Arbitrul intalnirii va fi olandezul Bjorn Kujpers.

INFO: Jocul are loc la Paris, pe Stade Saint-Denis.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe ProTV si DolceSport.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Franta Islanda live sferturi, #EURO 2016 live sferturi Franta Islanda, #Franta versus Islanda ziare com , #meciuri