Tara Galilor produce o surpriza uriasa si ajunge in semifinalele EURO 2016

Vineri, 01 Iulie 2016, ora 23:48
24123 citiri

Tara Galilor a produs marea surpriza de la EURO 2016 si a ajuns in semifinalele turneului dupa ce a invins Belgia, marea favorita la calificarea in finala de pe aceasta parte de tablou.

Aflata la prima participare la turneul final al unui Campionat European, Tara Galilor a castigat cu 3-1. Galezii sunt cea mai mica natiuna ajunsa vreodata in semifinalele unui Campionat European in intreaga istorie.

Belgia, marea favorita la finala, a contat doar la inceputul meciului, a condus dupa 13 minute, dar apoi s-a stins.

Raja Nainggolan a prins un sut de zile mari de la peste 25 de metri si a reusit unul dintre cele mai frumoase goluri de la EURO 2016, reusind sa aduca Belgia in avantaj.

Galezii nu s-au lasat insa mai prejos si au inceput sa domine copios partida, iar egalarea a venit oarecum firesc.

Ashley Williams a marcat cu o lovitura de cap din sase metri dupa un corner in minutul 31, iar la pauza scorul a fost egal.

La zece minute de la reluarea jocului, Robson-Kanu a facut sah-mat apararea adversa cu o fenta letala si apoi i-a adus pe galezi in avantaj.

Belgienii s-au napustit in atac dupa primirea golului, au ratat cateva ocazii mari, au cerut si doua penaltiuri, dar in cele din urma tot galezii au marcat.

Era minutul 85, iar Vokes le-a dat lovitura de gratie belgienilor cu un cap perfect plasat langa bara!

Tara Galilor se afla astfel la o performanta istorica si va intalni in semifinale Portugalia, intr-un meci programat pe 6 iulie, de la ora 22:00.

Privind cotele oferite de Unibet, una dintre cele mai apreciate agentii de pariuri sportive, Tara Galilor are sansa a doua cu Portugalia.

TARA GALILOR - BELGIA 3-1

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Schimbare Tara Galilor: Collins intra in locul lui Ramsey.

85 - GOOOOOOOOOL TARA GALILOR!!! Vokes inscrie cu o lovitura de cap superba!!!

85 - Alderweireld vede cartonasul galben.

84 - Schimbare Belgia: Batshuay intra in locul lui R. Lukaku.

81 - Schimbare Tara Galilor: Vokes intra in locul lui Robson-Kanu.

80 - Witsel trimite peste poarta din marginea careului.

78 - Schimbare Tara Galilor: King intra in locul lui Ledley.

76 - Schimbare Belgia: Mertens intra in locul lui Jordan Lukaku.

75 - Ramsey vede cartonasul galben. Va rata semifinala daca galezii se vor califica.

75 - Fellaini trimite incredibil cu capul pe langa poarta din sase metri, pozitie ideala.

71 - De Bruyne patrunde bine in careu, dar centrarea sa e respinsa din fata portii.

64 - De Bruyne suteaza din lovitura libera in bratele portarului.

60 - Fellaini vede cartonasul galben.

55 - CE GOOOOOOOOOL TARA GALILOR!!!! Robson-Kanu se intoarce superb in careu si suteaza pentru 2-1!!

50 - Hazard trage superb din partea stanga, putin pe langa poarta!

50 - De Bruyne suteaza din marginea careului peste poarta.

48 - Lukaku trimite cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie ideala!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Belgia: Fellaini intra in locul lui Carrasco.

45 - Pauza!

45 - Kanu reia cu capul in bratele portarului.

43 - Williams trimite peste poarta cu capul din sase metri.

37 - Galezii au in continuare posesia chiar si dupa egalare.

31 - GOOOOOOOOOOOOOL TARA GALILOR!!! Ashley Williams inscrie dupa o centrare din corner din sapte metri cu o lovitura de cap!

30 - Tara Galilor a echilibrat jocul, are o posesie de 64%.

26 - Ce ocazie!!! Courtois scoate excelent la un sut al lui Taylor din 12 metri!

24 - Gunter vede cartonasul galben.

23 - Centrare buna din partea stanga, dar Bale nu reuseste sa ajunga la minge.

16 - Chester vede cartonasul galben.

13 - CE GOOOOOOOOOOOOOL BELGIA!!! Nainggolan prinde un sut de zile mari de la 25 de metri si trimite mingea direct in vinclu cu o executie superba!!!

10 - Bale ia o actiune pe cont propriu, face o cursa de 40 de metri si trage din unghi in plasa laterala.

9 - Kanu trimite peste poarta din sase metri.

8 - Ce ocazie! R. Lukaku trece milimetric pe langa minge cu toata poarta in fata dupa un corner.

7 - Ce ocazie!!! Nu se poate o asemenea ratare!!! Carrasco, Meunier si Hazard suteaza din pozitii ideale in aceeasi faza, mingea e respinsa de fiecare data de fundasii adversi!

5 - Davies vede cartonasul galben. Va rata semifinala daca Tara Galilor se va califica.

2 - Centrare din partea dreapta spre Lukaku, insa galezii reusesc sa respinga.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 22:00

Tara Galilor: Hennessey - N. Taylor, Chester, Williams, Davies, Gunter - Allen, Ledley, Ramsey - Bale, Robson-Kanu

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku - Nainggolan, Witsel - Carrasco, De Bruyne, Hazard - R. Lukaku

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Partida e televizata de Dolce Sport si ProTV.

Castigatoarea va intalni in semifinale Portugalia, care a eliminat Polonia.

Meciul din semifinale va avea loc pe 6 iulie, de la ora 22:00, la Lyon.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţie de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Tara Galilor Belgia, #Tara Galilor Belgia LIVE, #Tara Galilor Belgia direct, #televizare Tara Galilor Belgia, #Tara Galilor Belgia EURO 2016 , #meciuri