EURO 2016: Tara Galilor invinge la limita Slovacia

Sambata, 11 Iunie 2016, ora 20:51
12358 citiri

Tara Galilor a debutat cu dreptul la Campionatul European de fotbal, trecand la limita de Slovacia.

Galezii s-au impus cu scorul de 2-1 si au motive serioase sa spere la calificarea in optimile de finala.

Intalnirea de la Bordeaux a inceput cu o ocazie uriasa a slovacilor, vedeta echipei, Marek Hamsik, luand o actiune pe cont propriu si distrandu-se cu aparatorii galezi. A sutat pe langa portar, insa Davies s-a repliat bine si a respins din fata buturilor.

Imediat a venit si replica galezilor, celalalt star de pe teren, Gareth Bale, deschizand scorul din lovitura libera. Jucatorul lui Real Madrid a avut insa sansa cu plasamentul slab al portarului slovac.

In continuare, slovacii au parut ca acuza socul golului, ei avand o evolutie mediocra pana la pauza.

Dupa reluarea jocului, tot fotbalistii din Tara Galilor au fost mai insistenti in jumatatea adversa, cautand probabil golul secund.

De marcat au marcat insa slovacii, Duda, nou intrat pe teren, restabilind egalitatea cu un sut la coltul scurt din interiorul careului.

Au urmat cateva minute mai bune pentru Hamsik & Co., insa in cele din urma slovacii au reusit sa inscrie golul victoriei in minutul 81, Robson-Kanu punctand din pasa lui Ramsey.

Desfasurarea meciului:

90+4 Finalul partidei!

90+2 Cartonas galben pentru Skrtel.

88 - Schimbare si la galezi: Richards intra in locul lui Ramsey.

83 - Schimbare Slovacia: Stoch intra in locul lui Weiss.

81 - GOOOOL Tara Galilor!!! Ledley paseaza pentru Ramsey, acesta trimite pentru Robson-Kanu, care inscrie cu un sut destul de slab!

78 - Cartonas galben pentru Mak.

73 - Ramsey se demarca bine in careul advers si reia cu capul, insa trimite peste poarta.

69 - Schimbare Tara Galilor: Ledley intrain locul lui Edwards.

66 - Slovacii au prins incredere dupa gol si conduc meciul in aceste minute.

61 - GOOOOL SLOVACIA!!! Duda intra foarte bine in careul galez si inscrie cu un sut plasat!

59 - Schimbare Slovacia: Duris intra in locul lui Nemec, iar Duda intra in locul lui Hrosovsky.

57 - Kozacik respinge cu un plonjon spectaculos un balon periculos trimis de Bale.

55 - Ocazie buna pentru Slovacia! Mak suteaza cu stangul, dar trimite putin peste transversala!

50 - Galezii incep, oarecum surprinzator, in ofensiva aceasta repriza. Lipsesc totusi ocaziile deocamdata.

46 - Incepe repriza secunda.

45+1 - Finalul primei reprize.

45 - Skrtel nu reuseste sa devieze in poarta un sut-centrare foarte periculos.

38 - Slovacii joaca in continuare slab, nereusind sa se apropie de poarta galeza.

31 - Cartonas galben pentru Hrosovsky.

27 - Hamsik acuza o accidentare dupa o intrare dura, insa isi revine si continua meciul.

23 - Kuco trimite peste poarta cu un sut de la mare distanta.

20 - Suteaza Ramsey de la distanta, dar nu-i pune probleme lui Kozacik.

14 - Slovacii incearca sa isi revina cu un joc de posesie. Par destul de afectati Hamsik & Co.

10 - GOOOL TARA GALILOR! Bale transforma o lovitura libera cu largul concurs al portarului advers!

3 - Ce ocazie!!! Hamsik se distreaza cu apararea galeza, suteaza pe langa portar, insa Davies reuseste sa respinga din fata portii!

1 - Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Tara Galilor: Ward - Gunter, N. Taylor, Davies, Chester, A. Williams, Allen, Ramsey, Bale, Edwards, J. Williams

Selectioner: Chris Coleman

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Svento, Kucka, Hrosovsky, Hamsik, Mak, Duris, Weiss

Selectioner: Jan Kozak

INFO: Este primul meci din Grupa B de la Euro 2016.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul DolceSport.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...