File din istoria Campionatului European de fotbal: Spania triumfa sub ochii lui Franco (1964)

Luni, 30 Mai 2016, ora 22:16

In vara lui 1964, microbistii de pe "Batranul Continent" isi indreptau atentia in perioada 17-21 iulie spre Spania, unde se disputa editia a doua a turneului final al Europenelor de fotbal.

Privita cu scepticism in urma cu patru ani, competitia a cunoscut un avant neasteptat, iar numarul participantelor inscrise in faza eliminatorie a crescut de la 17 la 29.

Italia, Anglia, Olanda si Suedia, care refuzasera prezenta la editia precedenta, s-au aliniat la startul noi editii, in timp ce echipe ca Germania Federala, o forta in fotbalul de pe mapamond ramane absenta de la acest eveniment, iar Grecia refuza sa joace contra Albaniei cu care oficial se afla in razboi.

Luxemburgul a fost protagonista fazelor eliminatorii, oferind o mare surpriza. In primul tur, selectionata din Marele Ducat a scos din competitie Olanda, invingand la Rotterdam cu 2-1 dupa ce in primul joc disputat tot in deplasare terminase la egalitate, 1-1.

In sferturi, surprinzatoarea formatie luxemburgheza a cedat dupa trei meciuri (2-2, 3-3, 0-1) in fata Danemarcei, care s-a calificat la turneul final. Capitanul Ole Madsen a fost jucatorul care a inscris toate cele sase goluri pentru nordici.

La turneul final a ajuns si Ungaria, care traversa o a doua perioada de aur cu jucatori de mare clasa ca Florian Albert sau Ferenc Bene. Maghiarii au doborat in sferturi Franta, care strivise in faza anterioara Anglia, cu 5-2 la Paris.

URSS-ul, detinatoarea titlului, a obtinut biletele pentru faza finala eliminand puternicele selectionate din Italia si Suedia.

Spania a lasat, in faza preliminara, pe dinafara Romania dupa ce a invins la Madrid cu 6-0, o nationala tricolora in teren cu Nelu Nunweiller, Ozon sau Ivansuc. In retur, cu o echipa cu multe nume noi, ca portarul Voinescu sau jucatorii Parcalab, Tataru sau Gh. Constantin, romanii au obtinut doar o victorie stralucita, 3-1, prea putin pentru calificare.

Ibericii, care au eliminat apoi Irlanda si Irlanda de Nord, au fost alesi sa organizaze turneul final, cu conditia sa accepte participarea echipei sovietice. Generalul Franco a lasat deoparte cei patru ani de discordie cu Imperiul Rosu de la Rasarit, iar intelepciunea a triumfat in final.

In prima semifinala, Spania, echipa schimbata din temelii fata de editia precedenta, din care a supravietuit doar miticul mijlocas Luis Suarez, veteran la 29 de ani intr-o formatie cu multi juni, a invins cu 2-1 Ungaria cu un gol marcat in prelungiri de Amancio, iar in celalat meci din acesta faza URSS s-a impus usor, scor 3-0 cu Danemarca.

Finala mult asteptata s-a jucat sub privirile Generalului Franco, pe Santiago Bernabeu, in fata a 80.000 de spectatori care l-au ovationat indelung la inceputul meciului: Franco! Franco! Franco!

Spania a deschis scorul prin Pereda in minutul 5, dar Khuisanov a egalat repede pentru cea mai buna echipa din lume in acea perioada.

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Spre finalul partidei, Marcelino a trimis insa cu capul in plasa o minge centrata de Pereda, iar detinatorul Balonului de Aur la aceea vreme, legendarul portar Lev Iasin, nu a mai putut face nimic pentru a evita victoria Spaniei.

Era minutul 84, iar Franco putea respira usurat, dusmanul era rapus. "Aceasta victorie o oferim Generalului Franco, care a venit in aceasta dupa masa sa ne onoreze cu prezenta si sa motiveze jucatorii, care au facut tot posibilul sa ofere Conducatorului si Spaniei acest triumf senzational", a spus capitanul Olivella.

"Nu am avut atunci cea mai buna generatie de jucatori pe care a dat-o tara, dar a fost cea mai buna echipa", concluziona dupa multi ani faimosul Luis Suarez.
Urmareste Ziare.com pe Facebook   si  pe Instagram   Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.