Poveste incredibilă de la EURO 2024: fotbalistul era în vacanță cu două zile înainte să dea gol în meciul de deschidere

Sambata, 15 Iunie 2024, ora 07:45
3182 citiri
Emre Can

Echipa naţională a Germaniei a învins vineri seara, la München, scor 5-1, echipa naţională a Scoţiei, în meciul de debut al Campionatului European de fotbal 2024.

După o scurtă ceremonie de deschidere, care a durat un sfert de oră, Germania a dominat partida de la Munchen şi s-a impus cu 5-1 fără să forţeze.

Ultimul gol al partidei a fost marcat de Emre Can în minutul 90+2. El fusese introdus pe teren în minutul 80 în locul lui Kroos.

Emre Can nu a făcut parte din lotul convocat de Julian Nagelsmann. Însă accidentarea lui Aleksandar Pavlović, starul în ascensiune al lui Bayern, l-a determinat pe Nagelsmann să îl sune pe Emre Can (Borussia Dortmund, ex-Liverpool).

Acesta plecase în vacanță, dar s-a declarat chiar entuziasmat pentru că a fost chemat.

“El și-a exprimat imediat entuziasmul și disponibilitatea de a se alătura echipei. Am vrut încă un jucător în echipă care a jucat multe meciuri și care știe să gestioneze presiunea. El poate îndeplini profilul de care avem nevoie, de număr 6” a spus Nagelsmann despre Can.

Emre Can, dpă meciul cu Scoția: "Poveste nebună. Acum două zile eram în vacanță. Am primit apelul miercuri, m-am antrenat o dată, am intrat astăzi și am marcat. Sunt foarte fericit și recunoscător lui Julian și echipei sale"

UEFA a anunţat, vineri, că a fost numit un inspector de etică şi disciplină pentru a evalua situaţia după ce jucători ai naţionalei Spaniei au scandat la Madrid: Gibraltarul este...
O națională de top a rămas fără selecționer după eliminarea în optimi la Euro 2024
Selecţionerul echipei de fotbal a Danemarcei, Kasper Hjulmand, a părăsit postul ca urmare a eliminării danezilor în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, în...
#EURO 2024, #Germania Scotia, #Euro 2024 meci deschidere, #emre can , #stiri fotbal
  1. Scandal în direct la TV: Vali Moraru și Gigi Becali s-au contrat dur! "Ai mintea întunecată!" VIDEO
  2. Irina Begu e în semifinale la Palermo! Pe cine va întâlni românca în această fază
  3. Ce spune Gigi Becali despre penalty-ul primit de FCSB în disputa cu Unirea Slobozia: ”Voi chiar nu vedeți?”
  4. Darius Olaru anunță criza de la FCSB: ”Ne îngrijorează”. Ce spune despre faza penalty-ului
  5. UEFA anchetează Spania, după scandările de după finala EURO: ”Gibraltar este spaniol”
  6. Cupa Mondială 2030: Spania a stabilit cele 11 stadioane pe care se vor juca meciurile
  7. România U20 va juca pentru locurile 15-16 la Campionatul European de Handbal
  8. Încă o seară neagră pentru FCSB! Campioana, egalată în prelungiri de Unire Slobozia
  9. Poli Iași - FC Botoșani 1-0. Derby-ul Moldovei, câștigat de echipa din Copou
  10. Dan Petrescu a prefațat meciul Rapid - CFR Cluj: ”În Giulești e foarte greu”