EURO 2024 a început în forță: șase goluri în meciul dintre Germania și Scoția. Gazdele s-au dezlănțuit

Sambata, 15 Iunie 2024, ora 00:05
9968 citiri
Germania a învins cu 5-1 FOTO X UEFA EURO 2024

Campionatul European de fotbal a început, vineri, la München, cu meciul Germania - Scoţia, din grupa A. Partida a fost arbitrată de francezul Clement Turpin.

Echipa Germaniei a învins formația Scoției cu scorul de 5-1 (3-0), vineri seara, pe Football Arena din München, în Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania până pe 14 iulie.

După o scurtă ceremonie de deschidere, care a durat un sfert de oră, Germania a dominat partida de la München și s-a impus fără să forțeze.

Scorul a fost deschis devreme, în minutul 10, de Florian Wirtz, care a înscris plasat şi a devenit cel mai tânăr marcator al germanilor la un turneu final european, având 21 de ani şi 42 de zile. În minutul 19 scorul a fost majorat de Jamal Musiala, un alt jucător de 21 de ani.

Gazdele au cerut penalty la faultul lui Christie asupra lui Musiala, dar după consultarea VAR, arbitrul Turpin nu a acordat nimic. Nu a mai fost cazul în minutul 42, când Porteous l-a faultat pe Gundogan şi a primit cartonaș roșu, iar arbitrul a acordat penalty. A transformat Kai Havertz, care a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru Germania.

La reluare, Niclas Fullkrug a înscris pentru 4-0, atacantul german ajungând la 12 goluri în 17 meciuri disputate pentru naționala țârii sale. În minutul 74 pe teren a intrat și Thmoas Muller, aflat la meciul cu numărul 130 pentru Germania.

Muller a pasat pentru golul anulat în minutul 76 aceluiași Fullkrug, din cauza unei poziții de ofsaid, iar Antonio Rudiger a deviat în propria poartă un șut al nou intratului McKenna (min. 87).

Însă Emre Can, convocat în urmă cu doar trei zile, a înscris ultimul gol al gazdelor, în minutul 90+3 şi Germania s-a impus cu 5-1 în meciul de deschidere al Euro 2024.

Angela Merkel împlinește 70 de ani: omagii şi regrete
Ajunsă la vârsta de 70 de ani, fosta cancelară Angela Merkel este omagiată de președintele federal, dar și de majoritatea germanilor, care constată că țara lor se află astăzi într-o...
Naționala de volei se pregătește de meciurile din preliminariile Campionatului European din 2026
Naţionala de volei feminin a României se va reuni joi, la Blaj, pentru pregătirea partidelor din preliminariile Campionatului European din 2026. Tricolorele au programate şi meciuri amicale....
#EURO 2024, #Germania, #scotia, #Campionatul European , #Euro 2024
  1. Calificare în sferturi pentru Irina Begu la WTA Palermo, contra unei favorite
  2. Cântăreața care și-a bătut joc de imnul Statelor Unite: ”Am fost beată. O să vă anunț cum e cu dezintoxicarea...” VIDEO
  3. Cine e fosta gimnastă care a devenit ispită la Insula Iubirii. Poveste de viață tristă, cu un bărbat cu 20 de ani mai în vârstă
  4. Incredibil ce s-a întâmplat înaintea meciului dintre Corvinul și Paksi: de ce nu mai vin maghiarii la antrenamentul oficial și la conferința de presă
  5. Pierre-Emerick Aubameyang pleacă de la Marseille. Înlocuitorul său a fost acuzat de viol și agresiune fizică
  6. U Cluj a renunțat la un jucător. Va juca în Turcia
  7. Suspendare uriașă pentru un antrenor din Superliga: ”Comportare jignitoare și amenințare”
  8. Decizie: turneul final al Billie Jean King Cup se va juca la Malaga. România va fi în turneu