Cum s-a terminat Franța - Olanda, meci care poate stabili adversara României în optimi la Euro 2024

Sambata, 22 Iunie 2024, ora 00:21
6883 citiri
Imagine din Franța - Olanda FOTO X

Echipa naţională a Franţei a încheiat la egalitate vineri seara, la Leipzig, scor 0-0, în faţa echipei naţionale a Olandei, într-un meci contând pentru grupa D a turneului final Euro 2024.

Meciul de la Leipzig a început cu ocazia lui Frimpong, care a şutat la poarta francez, însă Maignan a apărat excelent în minutul 1. Elevii lui Deschamps au replicat prin şutul lui Griezmann, respins de Verbruggen peste poartă în minutul 4. Frqancezii au mai ratat o mare ocazie în minutul 13. Rabiot a scăpat singur spre poarta olandeză, în careul mic, însă nu a şutat şi a preferat să trimită balonul către Griezmann, însă acesta a fost prins pe picior greşit şi a luftat. Francezii, fără Mbappe, lăsat pe bancă, au redus din turaţie şi restul reprizei s-a disputat cu ambele echipe mulţumite de rezultatul alb.

La reluare, Marcus Thuram a şutat pe lângă poartă, în minutul 63, iar două minute mai târziu Griezmann s-a aflat faţă în faţă cu Verburggen, însă acesta din urmă a respins. Echipa Ţărilor de Jos a înscris în minutul 70, dar golul lui Xavi Simons a fost anulat pentru un ofsaid la Dumfries.

S-a încheiat 0-0, primul meci fără gol de la actualul turneu final şi, în grupa D, Olanda şi Franţa au câte patru puncte, Austria are trei şi ocupă locul al treilea, iar Polonia se află pe ultima poziţie, cu zero puncte.

Dacă România se va califica în optimi de pe locul doi în Grupa E, atunci va evolua în optimi cu echipa clasată pe locul secund în grupa Franței și Olandei.

OLANDA: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten (Veerman 73), Simons (Wijnaldum 73), Reijnders – Frimpong (Geertruida 73), Depay (Weghorst 79), Gakpo. SELECŢIONER: Ronald Koeman

FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), M. Thuram (Giroud 75), Griezmann. SELECŢIONER: Didier Deschamps

Cartonaşe galbene: Schouten 31

Arbitri: Anthony Taylor – Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia) – Glenn Nyberg (Suedia)

Câte locuri a urcat România în clasament după calificarea în optimi la Euro 2024
România a urcat două locuri în clasamentul selecţionatelor masculine de fotbal după parcursul său de la EURO 2024, unde a atins optimile de finală, ocupând locul 45 în ierarhia dată...
Florin Niță, la o lună de la victoria cu Ucraina de la Euro 2024: ”Vara pe care n-o voi uita niciodată”
Florin Niţă a notat, într-un mesaj postat pe Facebook la o lună de când tricolorii au învins Ucraina în primul lor meci de la Euro 2024, că nu va uita niciodată această vară. “Azi...
#EURO 2024, #franta olanda, #Romania, #optimi , #Euro 2024
  1. Florin Andone a ajuns să se antreneze cu niște necunoscuți. Clubul la care ar putea evolua fostul vârf al naționalei
  2. O nouă victorie pentru Rafael Nadal, contra unui favorit. Revenire spectaculoasă în setul doi
  3. 10 ruşi şi 7 bieloruşi lăsaţi să participe la Jocurile Olimpice au încălcat regulile
  4. Juventus a renunțat la serviciile francezului Adrien Rabiot
  5. Theodor Matican s-a calificat la Jocurile Paralimpice. Și Eduard Novak va merge la Paris
  6. eSport: Cel mai important simulator de fotbal a prezentat primele noutăți pentru noua ediție. Ce schimbări va aduce FC 25?
  7. Când pleacă Team Romania la Jocurile Olimpice de la Paris şi lotul complet
  8. FIBA a anunțat. Fazele preliminare ale Ligii Campionilor vor avea lor în Antalya. CSM Oradea va participa