Franța - Portugalia, încleștare teribilă în sferturi la Euro 2024, cu penalty-uri de departajare. Echipa calificată în semifinale

Vineri, 05 Iulie 2024, ora 21:11
15190 citiri
Kylian Mbappe și Cristiano Ronaldo

Naționalele Franței și Portugaliei s-au întâlnit vineri, de la ora 22.00, în a doua optime de finală la Euro 2024, un duel între super-starurile Kylian Mbappe și Cristiano Ronaldo.

Dacă Portugalia și-a câștigat grupa, Franța s-a clasat pe locul 2, după Austria. În optimi, Portugalia a învins greu Slovenia, după penalty-uri (3-0), iar Franța a depășit Belgia, scor 1-0.

Meciul Franța - Portugalia a fost unul fără mari ocazii de gol în primele 45 de minute. În repriza secundă, Franța s-a apropiat mai mult de poarta adversă, însă meciul a ajuns în prelungiri, și apoi la penalty-uri.

Franța s-a calificat în semifinale, scor 5-3, urmând să evolueze contra Spaniei.

DESFĂȘURAREA LIVE:

*Franța s-a calificat în semifinale

*0-0 după 120 de minute, se bat penalty-uri de departajare.

*Mbappe e înlocuit înainte de a doua repriză de prelungiri, minutul 105.

*0-0 după 90 de minute, avem prelungiri.

*O nouă șansă de gol importantă, a francezului Camavinga, minutul 70.

*Francezul Kolo Muani ratează singur cu portarul, minutul 65.

*Ocazie uriașă Portugalia, în minutul 60, prin Bruno Fernandes.

*A început repriza a doua.

*Pauză, 0-0, fără ocazii notabile.

*Minutul 30, 0-0, Franța a avut acțiunile mai periculoase.

*Minutul 15, 0-0, fără ocazii importante de gol.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start

Franța: Maignan – Hernandez, Saliba, Upamecano, Kounde – Camavinga, Tchouameni, Kante – Griezmann – Kolo Muani, Mbappe

Portugalia: Costa – Mendes, Pepe, Dias, Cancelo – Vitinha, Palhinha, Fernandes – Silva, Ronaldo, Leao

UEFA anchetează Spania, după scandările de după finala EURO: ”Gibraltar este spaniol”
UEFA a anunţat, vineri, că a fost numit un inspector de etică şi disciplină pentru a evalua situaţia după ce jucători ai naţionalei Spaniei au scandat la Madrid: Gibraltarul este...
O națională de top a rămas fără selecționer după eliminarea în optimi la Euro 2024
Selecţionerul echipei de fotbal a Danemarcei, Kasper Hjulmand, a părăsit postul ca urmare a eliminării danezilor în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, în...
#EURO 2024, #Franta Portugalia, #sferturi, #Kylian Mbappe, #cristiano ronaldo , #Euro 2024
  1. FCSB - Maccabi Tel Aviv LIVE TEXT. Primul test adevărat în drumul spre Liga Campionilor
  2. CSA Steaua București și-a schimbat numele pentru noul sezon
  3. Corvinul poate promova! Federația a găsit "o portiță" regulamentară că să ajute formația hunedoreană
  4. Simona Halep și-a amintit de divorțul de Toni Iuruc: ”Nu contează ce vine la tine”
  5. Hagi a decis cui îi va lăsa clubul Farul dacă merge la națională. Gică Popescu a fost scos din schemă
  6. Răzvan Burleanu s-a decis în privința selecționerului: e Hagi! Ce spune despre plecarea lui Edi Iordănescu
  7. Cine e românul care îi va dirija pe francezi la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice: ”Niciodată n-am crezut”
  8. Au început emoțiile pentru David Popovici la Jocurile Olimpice. Când sunt cursele pentru medalii
  9. ”Nu pleacă”. Pep Guardiola dezminte zvonurile cum că vedeta sa ar urma să ajungă în Arabia Saudită