Elveția a ”speriat” Germania în ultimul meci din grupe la Euro 2024. Gol decisiv în prelungiri

Luni, 24 Iunie 2024, ora 00:15
5179 citiri
Elveția a remizat cu Germania la Euro 2024 FOTO X

Echipa naţională a Elveţiei a încheiat la egalitate duminică seara, la Frankfurt, scor 1-1, cu reprezentativa Germaniei, în grupa A de la turneul final Euro 2024. Germania şi Elveţia merg mai departe în optimi.

La Frankfurt, Germania nu a forţat în faţa Elveţiei, fiind deja calificată în faza următoare, însă gazdele au avut un gol anulat în minutul 17, la Robert Andrich, pentru o poziţie de ofsaid la Musiala.

Elveţienii au reuşit să deschidă scorul în minutul 28, prin Dan Ndoye, din pasa lui Freuler. După numai trei minute Ndoye a încercat din nou parta germană, dar Neuer a reuşit să respingă.

În partea secundă, Kimmich a ratat o ocazie uriaşă, Akanji blocându-i şutul din apropierea porţii, în minutul 70. Vargas a primit în minutul 84 de la Duah şi a înscris, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la marcatorul golului şi scorul a rămas 1-0 pentru elveţieni, chiar dacă Havertz a lovit bara în minutul 85, iar Neuer a intervenit excelent la şutul lui Xhaka din minutul 89.

Însă lovitura gazdelor a venit în minutul 90+2, atunci când Niclas Fullkrug a înscris cu o lovitură de cap, aducând egalarea pe tabelă. S-a terminat 1-1.

În aceeaşi grupă, Ungaria a învins Scoţia, 1-0, marcând în minutul al zecelea al prelungirilor.

Germania a câştigat grupa, cu 7 puncte, urmată de Elveţia, care a adunat cinci puncte. Ungaria ocupă locul 3, cu trei puncte, iar Scoţia a încheiat pe ultimul loc, cu un singur punct.

Corvinul Hunedoara evoluează joi cu echipa maghiară Paksi FC, vicecampioana Ungariei, în manşa secundă a primului tur preliminar din Europa League. Meciul este programat de la ora 21.00, la...
Câte locuri a urcat România în clasament după calificarea în optimi la Euro 2024
România a urcat două locuri în clasamentul selecţionatelor masculine de fotbal după parcursul său de la EURO 2024, unde a atins optimile de finală, ocupând locul 45 în ierarhia dată...
#EURO 2024, #germania elvetia, #grupe, #calificare, #optimi , #Euro 2024
  1. Corvinul - Paksi, în Europa League, pentru o calificare istorică, împotriva vicecampioanei din Ungaria. Prima repriză LIVETEXT
  2. CFR Cluj a prelungit contractele cu doi jucători tineri
  3. Elias Charalambous vrea victoria pentru FCSB, în meciul cu Unirea Slobozia
  4. Transfer la Borussia Dortmund. Al doilea golgheter din Bundesliga a semnat
  5. Ion Ţiriac a spus adevărul despre Simona Halep: ”De ce a fost pozitivă? Ea e locul 2005...”
  6. Aubameyang a semnat. Va juca în Arabia Saudită
  7. Mircea Lucescu, pe banca unei naționale! Anunțul momentului din țara ce a dezamăgit la EURO
  8. Florin Andone a ajuns să se antreneze cu niște necunoscuți. Clubul la care ar putea evolua fostul vârf al naționalei
  9. O nouă victorie pentru Rafael Nadal, contra unui favorit. Revenire spectaculoasă în setul doi
  10. 10 ruşi şi 7 bieloruşi lăsaţi să participe la Jocurile Olimpice au încălcat regulile