Cum s-a încheiat Olanda - Turcia, meciul la care a visat România, în sferturi la Euro 2024. Răsturnare de scor în repriza a doua

Sambata, 06 Iulie 2024, ora 22:48
20819 citiri
Olanda -Turcia, în sferturi la Euro 2024

Naționalele Olandei și Turciei s-au întâlnit sâmbătă de la ora 22.00, în ultimul sfert de finală la Euro 2024.

Calificată de pe locul 3 într-o grupă cu Austria și Franța, Olanda a trecut în optimi de România, scor 3-0. În schimb, Turcia s-a calificat de pe locul 2 într-o grupă câștigată de Portugalia, iar în optimi a învins Austria, 2-1.

Meciul Olanda - Turcia, care a avut loc la Berlin, a fost arbitrat de francezul Clement Turpin.

Surprinzător, Turcia a deschis scorul în prima repriză, prin Akaydin, în minutul 36, iar Olanda a egalat în repriza secundă, prin De Vrij, în minutul 70. După numai 5 minute, Gakpo a adus-o pe Olanda în avantaj, 2-1.

Olanda va evolua în careul de ași la Euro 2024 cu Anglia. În cealaltă semifinală se vor întâlni Spania și Franța.

DESFĂȘURAREA LIVE:

*Scor final 2-1 pentru Olanda.

*Turcia trece pe lângă egalare în prelungiri.

*Gakpo face 2-1 pentru Olanda, minutul 75.

*Gol Olanda, 1-1, minutul 70, De Vrij, cu o lovitură de cap.

*Încă o mare ocazie pentru Turcia, minutul 65.

*Bară Turcia, prin Arda Guler, în minutul 55.

*A început repriza secundă.

*Pauză, Turcia conduce Olanda cu 1-0.

*Gol Turcia, 1-0, gol Akaydin în minutul 36.

*Minutul 30, 0-0, Turcia a echilibrat meciul, fără mari ocazii de gol.

*0-0 în minutul 15, Olanda domină meciul.

*Olanda are prima ocazie chiar în primul minut, prin Depay.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start:

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Bergwijn, Depay, Gakpo.

Turcia: Gunok – Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan, Ozcan – Guler, Calhanoglu, Yildiz – Yilmaz.

UEFA anchetează Spania, după scandările de după finala EURO: ”Gibraltar este spaniol”
UEFA a anunţat, vineri, că a fost numit un inspector de etică şi disciplină pentru a evalua situaţia după ce jucători ai naţionalei Spaniei au scandat la Madrid: Gibraltarul este...
O națională de top a rămas fără selecționer după eliminarea în optimi la Euro 2024
Selecţionerul echipei de fotbal a Danemarcei, Kasper Hjulmand, a părăsit postul ca urmare a eliminării danezilor în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, în...
#EURO 2024, #Olanda Turcia, #sferturi , #Euro 2024
  1. CSA Steaua București și-a schimbat numele pentru noul sezon
  2. Corvinul poate promova! Federația a găsit "o portiță" regulamentară că să ajute formația hunedoreană
  3. Simona Halep și-a amintit de divorțul de Toni Iuruc: ”Nu contează ce vine la tine”
  4. Hagi a decis cui îi va lăsa clubul Farul dacă merge la națională. Gică Popescu a fost scos din schemă
  5. Răzvan Burleanu s-a decis în privința selecționerului: e Hagi! Ce spune despre plecarea lui Edi Iordănescu
  6. Cine e românul care îi va dirija pe francezi la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice: ”Niciodată n-am crezut”
  7. Au început emoțiile pentru David Popovici la Jocurile Olimpice. Când sunt cursele pentru medalii
  8. ”Nu pleacă”. Pep Guardiola dezminte zvonurile cum că vedeta sa ar urma să ajungă în Arabia Saudită
  9. FIFA a fost dată în judecată de 39 de țări. România, printre ele
  10. E ”război” total între ucraineni și sârbi în Liga Campionilor. Motivul pentru care jucătorii nu-și vor strânge mâinile