Vestea cea mare pentru România după meciurile de luni de la Euro 2024. Cum ne calificăm în optimi de pe locul 3

Marti, 25 Iunie 2024, ora 00:52
18238 citiri
România joacă la Euro 2024 FOTO X UEFA Euro 2024

Reprezentativa Italiei, campioana europeană en-titre, a reuşit o calificare in extremis în optimile Euro-2024, după ce a remizat, scor 1-1, cu Croaţia, luni seară, în grupa B. Golul egalizator şi al calificării italienilor a fost marcat în minutul 90+8.

În minutul 53, Croaţia a primit un penalti, acordat după un henţ în careu şi după consultarea VAR. Luka Modric a executat, dar Gigi Donnarumma a respins.

Însă, după nici un minut, Luka Modric a adus Croaţia în avantaj cu un şut cu stângul.

Însă Italia a egalat în minutul 90+8 prin Matteo Zaccagni.

În celălalt meci al grupei B, Spania a trecut de Albania, scor 1-0, prin golul marcat de Ferran Torres, în minutul 13.

În urma acestor rezultate, Spania a câştigat grupa, cu 9 puncte, urmată de Italia, cu 4 puncte, Croaţia, cu 2 puncte, şi Albania, cu un punct.

Spania şi Italia s-au calificat în optimi, în timp ce Croaţia este nevoită să aştepte celelalte rezultate din grupe, iar Albania a fost eliminată.

Pentru România, vestea cea mare e faptul că, dacă nu va pierde cu Slovacia la o diferență de peste patru goluri, iar Belgia va învinge Ucraina, atunci echipa noastră e calificată matemtic în optimi chiar și de pe locul 3.

În acest caz, România (cu golaveraj 3-2) ar fi sigură că depășește în clasamentul echipelor de pe locul 3 atât Croația (2 puncte), cât și Ungaria (3 puncte, golaveraj 2-5).

Jucătorii naționalei vor deveni cetățeni de onoare în Sectoarele 4 și 5, după EURO
La iniţiativa primarului Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone şi primarului Sectorului 4, Daniel Băluţă, în şedinţele de consiliu local de la sfârşitul lunii iulie, vor fi adoptate...
Campionul mondial care laudă România, după prezența la EURO 2024: ”România a capturat magia Euro 2024”
România a făcut o figură frumoasă la EURO 2024, unde s-a oprit în faza optimilor de finală. Tricolorii, antrenați de Edward Iordănescu, au arătat, în Germania, că au valoare și pot juca...
#EURO 2024, #Romania, #calificare, #optimi , #Euro 2024
  1. Incredibil ce s-a întâmplat înaintea meciului dintre Corvinul și Paksi: de ce nu mai vin maghiarii la antrenamentul oficial și la conferința de presă
  2. Pierre-Emerick Aubameyang pleacă de la Marseille. Înlocuitorul său a fost acuzat de viol și agresiune fizică
  3. U Cluj a renunțat la un jucător. Va juca în Turcia
  4. Suspendare uriașă pentru un antrenor din Superliga: ”Comportare jignitoare și amenințare”
  5. Decizie: turneul final al Billie Jean King Cup se va juca la Malaga. România va fi în turneu
  6. Alvaro Morata a dezvăluit de ce a ales să semneze cu AC Milan
  7. Dinamo a transferat un francez. Pe ce post va evolua?
  8. Naționala de volei se pregătește de meciurile din preliminariile Campionatului European din 2026