Spania - Italia, cel mai așteptat meci din grupe la Euro 2024. Echipa care s-a calificat în optimi de pe primul loc

Vineri, 21 Iunie 2024, ora 00:09
9261 citiri
Spania a învins Italia FOTO X

Echipa naţională a Spaniei a învins joi seara, la Gelsenkirchen, scor 1-0, echipa naţională a Italiei, deţinătoarea trofeului, într-un meci contând pentru grupa B a turneului final Euro 2024. Spaniolii s-au calificat în optimile de finală.

La Gelsenkirchen, prima ocazie a aparţinut Spaniei: cap Pedri respins de Donnarumma, chiar în minutul al doilea. Spania a controlat jocul şi Nico Williams nu a prins poarta, în minutul 10, pentru ca Donnarumma să respingă şi şutul lui Fabian Ruiz, din minutul 23. Ibericii au dominat prima parte, dar la pauză s-a intrat cu scor alb.

Scorul a fost deschis de spanioli, în minutul 50, când Ricardo Calafiori a înscris în propria poartă. Spania a mai ratat o ocazie mare în minutul 70, atunci când Nico Williams a lovit bara, cu un şut superb. Italia nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Unai Simon, ba mai mult, Donnarumma a intervenit de două ori în faţa lui Ayoze Perez, în prelungiri, şi meciul s-a încheiat cu victoria Spaniei, care va ataca ultimul meci din grupă, cu Albania, fără Rodri, suspendat după primirea a două cartonaşe galbene.

În clasamentul grupei B, Spania este prima, cu 6 puncte, fiind deja calificată în optimi, de pe primul loc, urmată de Italia, cu 3 puncte, Albania şi Croaţia cu câte un punct.

SPANIA: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (Alex Baena 71), Rodri, Fabian Ruiz (Merino 90+4) – Yamal (Ferran Torres 71), Alvaro Morata (Oyarzabal 78), Nico Williams (Ayoze Perez 76). SELECŢIONER: Luis de la Fuente.

ITALIA: Donnarrumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco - Barella, Jorginho (Cristante 46) – Fratessi (Cambiaso 46), L. Pellegrini (Raspadori 82), Chiesa (Zaccagni 64) – Scamacca (Retegui 64). SELECŢIONER: Luciano Spalletti.

Cartonaşe galbene: Rodri 45+1, Le Normand 69, Dani Carvajal 90+5 / Donnarumma 15, Cristante 46

Arbitri: Slavko Vincic – Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia) – Clement Turpin

Scandal uriaș în fotbalul din Spania, la 48 de ore după victoria de la Euro 2024
Pedro Rocha, preşedintele Federaţiei spaniole de fotbal (RFEF), la doar 48 de ore de la succesul Spaniei la EURO 2024, a fost suspendat doi ani de către Tribunalul Administrativ al Sportului...
Curg nunțile pentru Generația de Suflet. Titularul de la Euro 2024 care s-a însurat cu o frumoasă avocată
După Denis Drăguș și Ianis Hagi, Andrei Burcă este al treilea component al Generației de Suflet a fotbalului românesc care și-a programat nunta după Euro 2024. Andrei Burcă a fost unul...
#EURO 2024, #Spania Italia, #derby , #Euro 2024
  1. Cântăreața care și-a bătut joc de imnul Statelor Unite: ”Am fost beată. O să vă anunț cum e cu dezintoxicarea...” VIDEO
  2. Cine e fosta gimnastă care a devenit ispită la Insula Iubirii. Poveste de viață tristă, cu un bărbat cu 20 de ani mai în vârstă
  3. Incredibil ce s-a întâmplat înaintea meciului dintre Corvinul și Paksi: de ce nu mai vin maghiarii la antrenamentul oficial și la conferința de presă
  4. Pierre-Emerick Aubameyang pleacă de la Marseille. Înlocuitorul său a fost acuzat de viol și agresiune fizică
  5. U Cluj a renunțat la un jucător. Va juca în Turcia
  6. Suspendare uriașă pentru un antrenor din Superliga: ”Comportare jignitoare și amenințare”
  7. Decizie: turneul final al Billie Jean King Cup se va juca la Malaga. România va fi în turneu
  8. Alvaro Morata a dezvăluit de ce a ales să semneze cu AC Milan
  9. Dinamo a transferat un francez. Pe ce post va evolua?
  10. Naționala de volei se pregătește de meciurile din preliminariile Campionatului European din 2026