EURO 2024: s-a terminat meciul dintre Ucraina și Slovacia! Rezultatul care o ține pe România pe primul loc, dar "aruncă în aer" calculele calificării

Vineri, 21 Iunie 2024, ora 17:55
7955 citiri
Șaparenko (nr 19) a dat gol și pasă de gol

Ucraina a fost condusă cu 1-0 de Slovacia, dar a revenit fantastic în repriza a doua și a câștigat meciul cu 2-1.

Echipa naţională a Ucrainei a învins vineri, la Dusseldorf, scor 2-1, echipa națională a Slovaciei, într-un meci din grupa E a turneului final Euro 2024, din care face parte și România.

Slovacia a început mai bine meciul, a ratat câteva ocazii mari în prima repriză, iar Ivan Schranz a deschis scorul în minutul 17.

Ucraina s-a trezit din pumni și a revenit fantastic în repriza a doua: Shaparenko a egalat în minutul 54, iar Yaremchuk a dat golul victoriei în minutul 80, după o pasă a aceluiași Shaparenko.

Calculele calificării

Victoria Ucrainei aduce trei puncte în dreptul formației lui Rebrov. Trei puncte au în acest moment și Slovacia și România, tricolorii fiind pe primul loc datorită golaverajului mai bun.

Ucraina are golaveraj mai slab ca Slovacia, dar este pe locul doi datorită meciului direct.

În cazul nedorit în care Belgia va învinge mâine seară România, toate cele patru echipe din grupă vor avea câte trei puncte și totul se va decide în ultima etapă.

În schimb, dacă România învinge Belgia sau scoate un punct, are în buzunar calificarea în optimile de finală.

EURO 2024: Care sunt criteriile de departajare în caz de egalitate de puncte și cum se aleg cele mai bune echipe de pe locul trei care merg în optimi

SLOVACIA: Dubvravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67) - Kucka, Lobotka, Duda (Bens 60) – Schranz (Sauer 86), Bozenik (Strelec 60), Haraslin (Suslov 67). SELECŢIONER: Francesco Calzona

UCRAINA: Trubin - Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Shaparenko (Talovierov 90+2), Brazhko (Sydorchuk 85), Sudakov – Yarmolenko (Zubkov 67), Dovbyk (Yaremchuk 67), Mudryk (Malinovskyi 85). SELECŢIONER: Serghei Rebrov

Cartonaşe galbene: Yaremchuk 84

Arbitri: Michael Oliver – Stuart Burt, Dan Cook (toţi din Anglia) – Serdar Gozubuyuk (Ţările de Jos)

Pedeapsa primită de fanii României de la UEFA după Euro 2024
Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA (CEDB) a a decis, miercuri, ca Federaţia Română de Fotbal (FRF) să fie sancţionată din cauza comportamentului rasist şi discriminatoriu al...
Competiţiile din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris au început miercuri cu meciuri din turneul de fotbal masculin. Printre cele mai așteptate întâlniri a fost cea dintre Ucraina și...
#EURO 2024, #Ucraina, #slovacia, #Romania , #Euro 2024
  1. Pedeapsa primită de fanii României de la UEFA după Euro 2024
  2. Noua Zeelandă - Africa de Sud, prima confruntare-șoc la Jocurile Olimpice, la rugby. Echipa care tremură pentru calificare
  3. Dublă dramatică pentru echipa lui Răzvan Lucescu în Liga Campionilor. Cum s-a încheiat primul meci
  4. Un nou dezastru pentru Ucraina, după eșecul cu România de la Euro 2024. Ce s-a întâmplat la Jocurile Olimpice
  5. Rapid și-a luat portar de la Celtic Glasgow: "Îmi plac provocările! Suporterii sunt extraordinari"
  6. David Popovici, interviu sincer înaintea Jocurilor Olimpice: "Acum mă cunosc 10 din 10 români"
  7. Decizie halucinantă la Jocurile Olimpice, cu românul Hațegan în cabina VAR. Rezultatul meciului Argentina - Maroc a fost schimbat după 2 ore de arbitrajul video VIDEO
  8. Motivul pentru care un mare atlet al Franței va purta fustă la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice: ”Dacă femeile au dreptul...”
  9. Lovitură pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Liderul mondial și-a anunțat retragerea
  10. CSO Voluntari și Dinamo și-au afat adversarele din European North Basketball League