Ungaria ajută România la Euro 2024! Victorie în prelungiri a maghiarilor

Luni, 24 Iunie 2024, ora 00:31
15963 citiri
Maghiarii speră la calificarea în optimi la Euro 2024 FOTO X

Ungaria a învins Scoţia, 1-0, marcând în minutul al zecelea al prelungirilor, în ultima etapă a fazei grupelor la Euro 2024. Germania şi Elveţia merg mai departe în optimi, iar maghiarii speră la o calificare de pe locul trei.

La Stuttgart, Scoţia şi Ungaria aveau nvoie de victorie pentru a mai putea spera la calificarea în optimi de pe locul al treilea în grupa A. Însă nici una dintre cele două echipe nu a reuşit să producă ocazii clare de gol în prima repriză, exceptând bara lui Willi Orban, din minutul 41, atunci când Szoboszlai a centrat iar fundaşul maghiar a reluat cu o lovitură de cap.

Ungurii au cerut penalti în minutul 70, la o cazătură în careul scoţian a lui Barnabas Varga, dar verificarea VAR nu a confirmat infracţiunea şi nu s-a dictat lovitură de pedeapsă.

Elevii lui Marco Rossi au fost aproape de gol în minutul 90+2, când Kevin Csoboth a trimis în bară, la un contraatac.

Portarul maghiar Gulacs a respins şutul lui Hanley, din minutul 90+7, dar Csoboth şi-a răscumpărat greşeala şi a reuşit să înscrie pe un contraatac în minutul 90+10. Ungaria s-a impus şi speră să se califice în optimi de pe locul al treilea.

Victoria Ungariei are impact și în ceea ce privește calculele de calificare ale României. În condițiile în care maghiarii au terminat grupa pe locul 3, cu trei puncte și golaveraj -3, naționala României (golveraj +1) va depăși mai mult ca sigur Ungaria în cazul în care tricolorii vor pierde meciul cu Slovacia și vor termina pe locul trei în grupă, cu condiția ca Belgia să învingă Ucraina.

În optimi la Euro 2024 merg primele două clasate din cele șase grupe, dar și cele mai bune patru locuri trei din cele șase grupe.

Jucătorii naționalei vor deveni cetățeni de onoare în Sectoarele 4 și 5, după EURO
La iniţiativa primarului Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone şi primarului Sectorului 4, Daniel Băluţă, în şedinţele de consiliu local de la sfârşitul lunii iulie, vor fi adoptate...
Campionul mondial care laudă România, după prezența la EURO 2024: ”România a capturat magia Euro 2024”
România a făcut o figură frumoasă la EURO 2024, unde s-a oprit în faza optimilor de finală. Tricolorii, antrenați de Edward Iordănescu, au arătat, în Germania, că au valoare și pot juca...
#EURO 2024, #Ungaria, #Romania, #calcule, #calificare, #optimi , #Euro 2024
  1. Cântăreața care și-a bătut joc de imnul Statelor Unite: ”Am fost beată. O să vă anunț cum e cu dezintoxicarea...” VIDEO
  2. Cine e fosta gimnastă care a devenit ispită la Insula Iubirii. Poveste de viață tristă, cu un bărbat cu 20 de ani mai în vârstă
  3. Incredibil ce s-a întâmplat înaintea meciului dintre Corvinul și Paksi: de ce nu mai vin maghiarii la antrenamentul oficial și la conferința de presă
  4. Pierre-Emerick Aubameyang pleacă de la Marseille. Înlocuitorul său a fost acuzat de viol și agresiune fizică
  5. U Cluj a renunțat la un jucător. Va juca în Turcia
  6. Suspendare uriașă pentru un antrenor din Superliga: ”Comportare jignitoare și amenințare”
  7. Decizie: turneul final al Billie Jean King Cup se va juca la Malaga. România va fi în turneu
  8. Alvaro Morata a dezvăluit de ce a ales să semneze cu AC Milan
  9. Dinamo a transferat un francez. Pe ce post va evolua?
  10. Naționala de volei se pregătește de meciurile din preliminariile Campionatului European din 2026