Ungaria, debut de coșmar la Euro 2024, cu echipa depășită în preliminarii de România

Sambata, 15 Iunie 2024, ora 18:04
6677 citiri
Elveția a învins Ungaria FOTO X

Echipa naţională a Elveţiei a învins sâmbătă, la Koln, scor 3-1, echipa naţională a Ungariei, într-un meci din grupa A a turneului final Euro 2024.

Chiar dacă maghiarii au avut prima ocazie a meciului, prin Roland Sallai, care a trimis peste poarta lui Sommer, în minutul 10. După numai trei minute, însă, Aebischer a pasat excelent şi Kwadwo Duah a deschis scorul cu primul său gol pentru naţionala helvetă, la a doua selecţie. VAR a validat golul, eliminând dubiile privitoare la o posibilă poziţie de ofsaid a lui Duah.

În minutul 20 elveţienii au fost din nou aproape de gol, la şutul lui Ruben Vargas, respins de portarul Peter Gulacsi. Formaţia lui Murat Yakin a intrat totuşi cu două goluri avantaj la pauză, după reuşita lui Michel Aebischer, din minutul 45, gol venit în urma unei erori a apărării ungare.

După pauză, în minutul 66, Barnabas Varga a redus din diferenţă înscriind cu o lovitură de cap, la centrarea lui Szoboszlai. Maghiarii au revenit în meci, au avut mai multă coerenţă în acţiuni şi au controlat o scurtă perioadă jocul.

Pe final elveţienii care au fost depășiți de România în grupa preliminară şi-au revenit şi au pus cu succes presiune pe defensiva ungară. În minutul 90+3, maghiarii au greşit din nou în defensivă, iar Breel Embolo a scăpat singur cu Gulacsi şi l-a lobat pe acesta, stabilind scorul final, 3-1 pentru Elveţia.

În clasamentul grupei A conduce Germania, cu 3 puncte (golaveraj 5-1), urmată de Elveţia, tot cu 3 puncte (golaveraj 3-1), în timp ce Ungaria şi Scoţia nu au nici un punct. La 19 iunie, în etapa a doua a grupelor, Germania va înfrunta Ungaria, iar Scoţia se va lupta cu Elveţia.

UNGARIA: Gulacsi – Lang (Bolla 46), Orban, A. Szalai (Dardai 79) – Fiola, A. Nagy (Kleinheisler 67), Schaefer, Milos Kerkez (M. Adam 79) – R. Sallai, Szoboszlai – B. Varga. SELECŢIONER: Marco Rossi.

ELVEŢIA: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou 68), Xhaka, Freuler (Sierro 86), Ndoye (Rieder 86) - Aebischer, R. Vargas (Embolo 74) – Duah (Amdouni 68). SELECŢIONER: Murat Yakin.

Cartonaşe galbene: A. Szalai 69, Boll 88 / Widmer 5, Freuler 59. Murat Yakin 88

Arbitri: Slavko Vincic – Tomas Klancnik, Andraz Kovacic – Rade Obrenovic (toţi Slovenia)

UEFA anchetează Spania, după scandările de după finala EURO: ”Gibraltar este spaniol”
UEFA a anunţat, vineri, că a fost numit un inspector de etică şi disciplină pentru a evalua situaţia după ce jucători ai naţionalei Spaniei au scandat la Madrid: Gibraltarul este...
O națională de top a rămas fără selecționer după eliminarea în optimi la Euro 2024
Selecţionerul echipei de fotbal a Danemarcei, Kasper Hjulmand, a părăsit postul ca urmare a eliminării danezilor în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, în...
#EURO 2024, #Ungaria Elvetia, #rezultat , #Euro 2024
  1. Paris devine de vineri centrul lumii: încep Jocurile Olimpice! A apărut un nou sport olimpic, se înoată în Sena și egalitate deplină între sexe
  2. Încep Jocurile Olimpice! Programul tuturor sportivilor români la Paris
  3. Azi e ziua în care Hagi va fi propus la echipa națională: "Sfatul meu e să nu se ducă!"
  4. FCSB, criticată aspru după meciul cu Maccabi: "Nu am înțeles nimic". Unde e marea problemă a campioanei României
  5. Gigi Becali crede că un titular de la FCSB e prea gras: "Dacă nu slăbește trei kilograme..."
  6. Se schimbă televiziunea! Cine va transmite returul dintre Maccabi Tel Aviv și FCSB
  7. Rezultate din Liga Campionilor: scor uluitor în meciul dintre Dinamo Kiev și Partizan Belgrad
  8. Elias Charalambous e mulțumit de echipa sa: ”Trebuia să învingem”