Brazilia trimite Italia acasa. SUA in semifinalele Cupei Confederatiilor

Duminica, 21 Iunie 2009, ora 23:23
2216 citiri

Italia paraseste Cupa Confederatiilor dupa o infrangere rusinoasa in fata Braziliei, scor 0-3. Brazilia merge in semifinale de pe prima pozitie, alaturi de Statele Unite ale Americii.

Dupa infrangerea cu Egipt, Italia lui Marcelo Lippi nu si-a schimbat atitudinea si a folosit acelasi stil de joc static, fara imaginatie pe faza ofensiva.

Brazilienii au trimis doua ori mingea in bara in prima repriza, insa italienii nu si-au luat masuri in defensiva, astfel ca nationala lui Carlos Dunga a avut nevoie de doar opt minute pentru a transa soarta meciului.

"Dubla" lui Luis Fabiano din minutele 37 si 43, plus autogolul lui Andrea Dossena, din prelungirile primei parti, au facut ca la pauza brazilienii sa intre cu un neverosimil 3-0 la cabine.

Italia a avut o alta fata dupa pauza, dar nu a putut inscrie si a fost nevoita sa paraseasca Africa de Sud dupa o prestatie rusinoasa.

In celalalt meci, SUA a produs o surpriza de proportii, invingand Egipt cu 3-0, si merge in semifinale datorita golaverajului mai bun. Golurile americanilor au fost reusite de Charlie Davies, Michael Bradley si Clint Dempsey.

Brazilienii termina grupa pe primul loc, cu 9 puncte, urmati de SUA, Italia si Egipt.

In semifinale, Brazilia va intalni Africa de Sud, in timp ce SUA va da piept cu nationala Spaniei.

Internaționalul român din Italia, atacat de presa din peninsulă. Speranța este în noul antrenor
Presa din Italia a luat în discuție situația echipei de Serie B Bari care suferă extrem de mult la capitolul ofensivă. Atacanții au fost criticați de jurnaliști iar românul George...
O bătrână din Italia i-a lăsat casa moștenire româncei care o îngrijește de mai mulți ani. Nepoții italiencei au dat-o în judecată pe femeie
O româncă primește o casă prin testamentul unei bătrâne de 92 de ani din Italia, pe care a îngrijit-o. Decizia a fost contestată de cei șase nepoți ai femeii, care au susținut că...
#Brazilia, #Italia, #Cupa Confederatiilor, #semifinaliste , #cupa UEFA rezultate