Atletico Madrid a castigat finala Europa League de la Bucuresti

Miercuri, 09 Mai 2012, ora 23:30
15683 citiri

Atletico Madrid a castigat finala Europa League disputata la Bucuresti, dupa o victorie clara, scor 3-0, obtinuta in fata celor de la Athletic Bilbao.

Cele doua grupari spaniole au facut un meci spectaculos pe Arena Nationala, o finala perfecta in Romania, tara aflata la primul eveniment fotbalistic de o asemenea anvergura.

Madrilenii si-au luat in serios statutul de favoriti si au deschis scorul inca din minutul 7, cand atacantul columbian Falcao a inscris cu o executie superba la semi inaltime.

Bascii au iesit imediat la joc si, dupa zece minute in care au pus presiune in preajma careului lui Courtois, au reusit sa bifeze prima ocazie, prin Llorente, care a sutat alaturi.

Minutul 20 a oferit si singurul incident al partidei, doi suporteri ai Universitatii Craiova intrand pe teren cu tricouri inscriptionate cu mesajul "Justice for Craiova" (Dreptate pentru Craiova). Intrusii au fost neutralizati rapid si meciul s-a reluat dupa un minut.

Stapani pe joc, madrilenii au reusit sa puncte din nou pana la pauza, fenomenalul Falcao invingandu-l pentru a doua oara pe Iraizoz, in minutul 34, cu un sut din sase metri dupa o gafa comisa de Amorebieta.

Fortat de rezultatul de pe tabela, Marcelo Bielsa a efectuat doua schimbari la pauza, trimitandu-i in teren pe Ibai si Perez, in speranta ca cei doi vor schimba jocul ofensiv al bascilor.

Echipa din Bilbao a ratat o prima mare ocazie a reprizei secunde la un minutul de la reluare, insa jocul s-a calmat pentru aproximativ 20 de minute, defensiva echipei lui Diego Simeone dovedindu-se prea puternica pentru basci.

Cu un Llorente intr-o zi proasta, anihilat total de fundasii adversi, Athletic Bilbao a ratat o noua mare ocazie in minutul 79 prin Perez, care a sutat peste transversala dupa ce portarul Courtois a scos o minge din picioarele lui Ibai. Cei doi jucatori introdusi la pauza de Bielsa au inviorat ofensiva basca si, dupa alte cinci minute, Susaeta a trecut pe langa 1-2.

Inghesuiti in propria jumatate timp de un sfert de ora, madrilenii au revenit in ofensiva cu 10 minute inainte de final. Falcao a tintit bara in minutul 80, pentru ca apoi Diego sa marcheze si sa inchida finala la 3-0 dupa o actiune personala de toata de frumusetea. Bascii s-au prabusit de tot in finalul meciului, dar Ibai a reusit sa loveasca transversala portii lui Courtois in ultimele momente.

Fluierul de final a adus o explozie de bucurie in tabara celor de la Atletico Madrid,, care au cucerit pentru a doua oara trofeul Europa League, in timp ce jucatorii lui Bielsa si-au revenit cu greu dupa ce au pierdut prima finala europeana dupa 35 de ani.

Daca bascii au ramas in continuare cu vitrina goala, madrilenii si-au trecut in cont al patrulea titlu european, respectiv al doilea trofeu Europa League dupa cel cucerit in 2010. Rivala Realului mai are in palmares o Cupa a Cupelor (1962) si o Supercupa a Europei (2010).

Finala spaniola de la Bucuresti a batut si recordul de audienta pe Arena Nationala, in tribunele celui mai modern stadion din Romania fiind prezenti 53.347 de spectatori.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea finalei Europa League de la Bucuresti, iar mai jos puteti citi comentariul partidei.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! Atletico Madrid castiga finala Europa League de la Bucuresti!

Min.90 Ibai loveste transversala cu un sut naprasnic!

Min.88 Prima schimbare la Atletico: Salvio intra in locul lui Adrian Lopez.

Min.86 Cativa dintre jucatorii basci s-au prabusit pe teren. Dezamagirea se citeste si pe chipurile suporterilor din Bilbao.

Min.84 GOL ATLETICO! Brazilianul Diego inscrie cu un sut la coltul lung dupa o actiune personala superba!

Min.82 Muniain patrunde ispirat, dar isi prelungeste prea mult mingea si pericolul este indepartat.

Min.80 Sansa si la cealalta poarta! Falcao patrunde in careu si trage pe jos, dar mingea loveste bara.

Min.79 Inca o ocazie mare pentru basci, Courtois respingand in extremis sutul lui Susaeta.

Min.76 Cartonas galben pentru Perez.

Min.74 Ratare imensa pentru Bilbao! Courtois a respins din piciorul lui Ibai, balonul a ajuns la Perez care a sutat peste transversala.

Min.71 Gomez reia din prima peste poarta.

Min.69 Bascii forteaza inscrierea golului, dar apararea madrilena este extrem de bine organizata.

Min.65 Amorebieta primeste cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Falcao.

Min.63 Bielsa face ultima schimbare: Toquero intra in locul lui Herrera.

Min.61 Llorente rateaza o noua interceptie in careul lui Atletico.

Min.57 Herrera suteaza mult peste poarta dupa o centrare de la colt.

Min.55 Iraizoz retine fara probleme sutul lui Gabi din afara careului.

Min.52 In acest moment sunt 53.347 de spectatori pe Arena Nationala, record de asistenta pentru cel mai modern stadion din Romania.

Min.49 Falcao rateaza interceptia in fata portii si balonul iese in afara terenului.

Min.46 Prima ocazie a reprizei secunde apartine bascilor, Miranda respingand in corner.

Min.46 Doua schimbari pentru Athletic Bilbao la pauza: Perez si Ibai au intrat in locul lui Aurtenetxe si Iturraspe.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Falcao trimite peste poarta.

Min.43 Iraizoz greseste in propriul careu, dar se fluiera fault in atac.

Min.41 Antrenorul bascilor si-a scos rezervele la incalzire. Urmeaza probabil o mutare ofensiva la pauza.

Min.39 Bilbao combina mult in jumatatea adversa, balonul ajunge in cele din urma la Herrera, care il cauta pe Llorente, dar atacantul nu mai ajunge balonul.

Min.34 GOL ATLETICO! Falcao inscrie din sase metri pentru 2-0 dupa o gafa uriasa a lui Amorebieta!

Min.31 Muniain primeste in apropiarea careului, dar este faultat de Gabi.

Min.26 Primeste si Falcao cartonasul galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Min.24 Muniain trece pe langa egalare, sutul sau fiind respins de portarul Courtois!

Min.23 Herrera primeste primul cartonas galben al finalei.

Min.23 Falcao scapa pe contraatac, ramane singur cu Iraola, dar in cele din urma paseaza si bascii faulteaza la marginea careului.

Min.22 Suporterii romani se fac auziti pe Arena Nationala cu scandari impotriva lui Mitica Dragomir.

Min.21 Partida s-a reluat dupa cateva secunde.

Min.20 Jocul este intrerupt, dupa ce doi suporteri au patruns pe teren! Ambii purtau tricouri cu mesajul "Justice for Craiova" (Dreptate pentru Craiova).

Min.19 Ocazie mare pentru basci! Llorente patrunde in careu pe partea dreapta, dar este luat imediat in primire si trage putin pe langa poarta.

Min.16 Athletic Bilbao insista in jumatatea adversa de cateva minute, insa madrilenii se apara bine pana acum.

Min.12 Lovitura de cap a lui Llorente trece pe langa poarta.

Min.10 Bascii ies la joc si obtin o lovitura libera in jumatatea adversa, dar aceasta ramane fara rezultat.

Min.7 GOL ATLETICO! Golgheterul Falcao este lansat perfect si deschide scorul cu o executie magnifica la semi inaltime!

Min.4 O noua centrare in careul lui Iraizoz, dar centralul fluiera fault in atac.

Min.3 Prima ocazie apartine madrilenilor, Adrian reluand pe langa poarta din centrarea lui Arda Turan.

Arbitrul Stark fluiera startul finalei Europa League de la Bucuresti!

21:41 Ceremonia a luat sfarsit si cele doua formatii patrund pe teren in uralele spectatorilor.

21:37 Sunt prezentate siglele tuturor echipelor care au participat in aceasta editie a Europa League, incepand cu faza grupelor.

21:35 - Incepe ceremonia de deschidere a finalei Europa League!

21:30 - Fostul international Miodrag Belodedici a adus trofeul Europa League pe teren in aplauzele suporterilor.

21:10 - Cele doua echipe au iesit la incalzire alaturi de brigada condusa de germanul Wolfgang Stark.

20:35 - Pe Arena Nationala sunt peste 10.000 de fani.

19:50 - Cele doua echipe au ajuns la stadion, iar jucatorii au iesit pe teren pentru a inspecta gazonul.

18:55 - Primii fani au inceput deja sa intre pe stadion. Spaniolii sosesc la Arena Nationala cu autobuzele speciale puse la dispozitie de Primarie.

18:45 - S-au deschis portile Arenei Nationale.

INFO - Ziare.com va tine la curent cu toate evenimentele din jurul finalei de la Bucuresti.

Finala Europa League, minut cu minut: Nebunie in Bucuresti - LIVE

INFO - 2900 politisti, 1600 jandarmi, 700 pompieri si 100 politisti de frontiera au fost trimisi in strada, in Bucuresti, pentru a asigura ordinea publica.

Bucuresti, capitala fotbalului european. Avancronica finalei Europa League

Echipele probabile:

Atletico Madrid: Courtois - Luis, Miranda, Godin, Juanfran - Gabi, Suarez - Arda Turan, Lopez, Diego - Falcao;

Rezerve: Asenjo, A.Lopez, Dominguqz, Assuncao, Koke, Salvio, Martin;

Antrenor: Diego Simeone;

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - Herrera, Iturraspe, De Marcos - Susaeta, Llorente, Muniain;

Rezerve: Raul, San Jose, Ekiza, Perez, Toquero, Gabilondo, Gomez;

Antrenor: Marcelo Bielsa;

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania);

Asistenti: Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel (ambii Germania);

Arbitri aditionali: Florian Meyer, Deniz Aytekin (ambii Germania);

Arbitru de rezerva: Mark Borsch (Germania).

Atletico Madrid si-a trecut deja in palmares Europa League, pe care a castigat-o in 2010, dar mai are in vitrina o Cupa a Cupelor (1962) si o Supercupa a Europei (2010). De cealalta parte, Athletic Bilbao n-a castigat nici un trofeu, insa a jucat finala Cupei UEFA din 1977.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#finala Europa League Bucuresti, #Atletico Europa League Bucuresti, #Atletico Madrid Bilbao Bucuresti , #finala Bucuresti 2012