Europa League: Ajax invinge Lyon la scor si e aproape de calificarea in finala

Miercuri, 03 Mai 2017, ora 21:35
8400 citiri

Ajax Amsterdam este aproape de finala Europa League dupa victoria cu 4-1 din prima mansa impotriva francezilor de la Olympique Lyon.

Dupa un inceput de meci echilibrat, cele doua echipe s-au dezlantuit si au oferit un meci foarte spectaculos.

Scorul a fost deschis in minutul 25 de Bertrand Traore, iar pana la pauza Ajax a mai punctat o data prin Dolberg.

Pana la pauza putea fi 3-0, insa majorarea scorului s-a produs abia dupa pauza, cand Younes a punctat si el.

Lyon a dat semne de revenire si a mizat totul pe cartea atacului, iar Valbuena a redus din diferenta cu un sut din fata portii in minutul 66.

Peste doar cinci minute insa, Ajax a mai marcat o data prin Traore si scorul a devenit 4-1.

Returul va avea loc joia viitoare, de la ora 22:05.

AJAX - LYON 4-1

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

85 - Davy Klaassen suteaza din 15 metri peste poarta.

81 - Schimbare Ajax: Kluivert intra in locul lui Amin Younes.

78 - Se joaca un fotbal extrem de deschis, cu ocazii la ambele porti in aceste momente.

71 - GOL AJAX! Bertrand Traore primeste excelent de la Hakim Ziyech, ramane cu poarta goala si reuseste dubla, iar Ajax e tot mai aproape de finala!

67 - Ajax e aproape din nou de gol, dar sutul lui Hakim Ziyech se duce putin peste poarta.

66 - GOL LYON! Mathieu Valbuena marcheaza pentru oaspeti cu un sut din fata portii, iar Lyon reintra in cartile pentru finala.

62 - Bertrand Traore vede cartonasul galben.

60 - Schimbare Lyon: Rachid Ghezzal intra in locul lui Tousart.

58 - Ajax e aproape de golul patru, dar Lopes intervine excelent la sutul lui Kasper Dolberg.

52 - Fekir rateaza o sansa uriasa pentru Lyon, sutul sau este aparat de Onana!

49 - GOL AJAX! Amin Younes puncteaza pentru gazde din interiorul careului, dupa o pasa excelenta a lui Hakim Ziyech!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - Maxime Gonalons vede cartonasul galben.

34 - GOL AJAX! Kasper Dolberg majoreaza avantajul gazdelor cu un sut din careu dupa o pasa a lui Bertrand Traore.

31 - Matthijs De Ligt primeste cartonasul galben.

25 - GOL AJAX! Bertrand Traore deschide scorul pentru gazde cu o lovitura de cap din centrarea lui Hakim Ziyech!

21 - Fekir suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece mult pe langa poarta!

17 - Meci destul de fragmentat in aceste momente, cu multe faulturi de ambele parti.

10 - Maxwel Cornet are prima sansa mare de a marca, insa Onana respinge intr-un corner ramas fara rezultat.

5 - Kenny Tete trimite primul sut din acest meci, dar rateaza tinta.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:45

Ajax: Onana, Tete, Riedewald, Sanchez, Traore, Klaassen, Younes, Schone, Ziyech, Dolberg, De Ligt

Lyon: Lopes, Jallet, Nkoulou, Diakhaby, Morel, Tousart, Gonalons, Cornet, Tolisso, Valbuena, Fekir

Partida este televizata de postul Dolce Sport

In cealalta semifinala se vor intalni Celta Vigo si Manchester United, joi de la ora 22:05.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Ajax Lyon LIVE, #Ajax Lyon direct, #Ajax Lyon Europa League, #Ajax Lyon, #televizare Ajax Lyon , #meciuri Europa League