FC Sevilla invinge Liverpool si castiga Europa League

Miercuri, 18 Mai 2016, ora 23:36
15540 citiri

FC Sevilla a castigat finala Europa League de la Basel dupa ce a invins Liverpool, scor 3-1, la capatul unui meci superb.

Andaluzii s-au impus astfel in Europa League pentru a treia oara consecutiv, desi au fost condusi la pauza.

Dupa un inceput alert, cu ocazii la ambele porti, Liverpool a reusit sa deschida scorul in minutul 35, cand Sturridge a prins un sut superb cu exteriorul langa bara.

Sevilla a revenit ca un tavalug de la pauza si a avut nevoie de doar 19 secunde pentru a egala, prin Gameiro, care a reluat in plasa o centrare perfecta din partea dreapta.

Liverpool s-a prabusit dupa primirea golului si nu a mai dat semne de viata. Gameiro a mai ratat o sansa mare in minutul 48, dar Kolo Toure a intervenit impecabil.

Golul de 2-1 a venit in cele din urma in minutul 64, cand Coke a fructificat o actiune colectiva de toata frumusetea.

Tot Coke a marcat si golul de 3-1, in minutul 70, dupa un ricoseu norocos ce l-a lasat singur cu portarul.

FC Sevilla devine astfel prima echipa din istorie ce castiga trofeul pentru trei ori la rand.

LIVERPOOL - FC SEVILLA 1-3

90+4 - Final de meci! FC Sevilla castiga Europa League!

90 - Patru minute suplimentare.

89 - Iborra intra in locul lui Gameiro la Sevilla.

87 - Coke suteaza dint-ro pozitie buna din marginea careului, mingea e deviata in corner.

84 - Mariano vede cartonasul galben.

82 - Benteke intra in locul lui Kolo Toure la Liverpool.

80 - Liverpool s-a napustit in atac, dar lipseste claritatea in ofensiva.

77 - Kolodziejczak intra in locul lui Rami, accidentat.

76 - Rami vede cartonasul galben pentru trageri de timp.

73 - Allen intra in locul lui Lallana la Liverpool.

72 - Origi vede cartonasul galben.

70 - GOL SEVILLA!!! Coke primeste o minge in careu dintr-un ricoseu si inscrie cu un sut puternic!!!

68 - Origi intra in locul lui Firmino la Liverpool.

64 - GOL SEVILLA! Coke ii aduce in avantaj pe andaluzi cu un sut plasat, dupa o actiune colectiva de toata frumusetea!!!

61 - Ce ocazie!!! Gameiro primeste excelent in careu, dar Mignolet respinge fabulos!

60 - Sevilla joaca mult mai bine in partea secunda, domina in totalitate.

53 - Vitolo vede cartonasul galben.

48 - Ce ocazie!!! Gameiro scapa singur cu portarul, dar Kolo Toure vine fenomenal din spate si blocheaza cu un tackling perfect!

46 - GOL SEVILLA!!! Inceput fulgerator, iar Gameiro egaleaza dupa doar 19 secunde cu o reluare din fata portii!!!

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Ce sansa! Clyne centreaza bine din banda dreapta, dar Sturridge nu ajunge la minge!

39 - GOL ANULAT Liverpool! Lovren inscrie, dar Sturridge se afla pe traiectorie si reusita e anulata corect pentru ofsaid.

35 - GOL LIVERPOOL! Sturridge deschide scorul cu un sut magnific cu exteriorul, la coltul lung! Ce executie superba!!!

32 - Ce ocazie!! Gameiro reia din foarfeca putin pe langa poarta!

30 - Lovren vede cartonasul galben pentru o intrare dura.

25 - Ce sansa! Sturridge primeste intr-o pozitie buna in careu, dar Soria iese si il blocheaza!

20 - Banega risca la marginea careului andaluzilor, dar dribleaza elegant doi adversari.

16 - Emre Can intervine la marginea propriului careu si blocheaza o actiune periculoasa.

11 - Ce ocazie!!! Sturridge trimite cu capul spre poarta, dar Carrico respinge din fata portii!

8 - Emre Can suteaza puternic din afara careului, Soria respinge in lateral!

5 - FC Sevilla incepe mai bine si se instaleaza in jumatatea adversa.

1 - A inceput finala!

21:41 - Cele doua formatii patrund pe teren.

Info: Partida incepe la ora 21:45

Liverpool: Mignolet - Clyne, Kolo Toure, Lovren, Alberto Moreno - Can, Milner - Lallana, Coutinho, Firmino - Sturridge

Sevilla: David Soria - Mariano, Rami, Carrico, Escudero - N'Zonzi, Krychowiak - Vitolo, Banega, Coke - Gameiro

FC Sevilla a castigat ultimele doua editii ale Europa League. In schimb, Liverpool are trei Cupa UEFA in palmares.

Partida este televizata de Dolce Sport si ProTV.

Finala Ligii Campionilor, dintre Atletico si Real Madrid, va avea loc pe 28 mai, de la ora 21:45.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Liverpool Sevilla, #Liverpool Sevilla LIVE, #Liverpool Sevilla DIRECT, #televizare Liverpool Sevilla, #Liverpool Sevilla Europa League, #finala Europa League LIVE , #meciuri Europa League