Ziare.com

Adversarele echipelor romanesti in Europa League

Vineri, 19 Iulie 2013, ora 14:33

   

Adversarele echipelor romanesti in Europa League
Cele trei echipe romanesti participante in Europa League, Petrolul, Pandurii Targu Jiu si Astra, si-au aflat, vineri, adversarele pe care le pot intalni in turul trei preliminar, in cazul in care se vor califica in aceasta faza.

Petrolul Ploiesti, ca si calificata in turul trei, va intalni formatia olandeza Vitesse Arnhem, ocupanta locului patru in ultimul sezon al Eredivisie. Olandezii si-au vandut in aceasta vara cel mai bun jucator, Wilfried Bony, la Swansea. Bony marcase 31 de goluri in 30 de meciuri la Vitesse in sezonul precedent.

Pandurii Targu Jiu a obtinut un egal cu sperante de calificare in prima mansa cu Levadia Tallin (0-0), iar daca va trece de formatia din Estonia va intalni castigatoarea "dublei" dintre Hapoel Tel Aviv si Beroe. Israelienii s-au impus cu 4-1 in deplasarea din Bulgaria si vor fi, mai mult ca sigur, adversarii gorjenilor.

Astra Giurgiu, echipa cu cele mai mici sanse de a se califica in turul trei dupa 1-1 pe teren propriu cu Omonia Nicosia, va intalni Goteborg (Suedia) sau Trencin (Slovacia). Cele doua echipe au terminat la egalitate (0-0) in prima mansa.

Rezultatele inregistrate de echipele noastre in prima mansa a turului doi preliminar: Petrolul - Vikingur 3-0, Astra - Omonia 1-1 si Levadia Tallin - Pandurii 0-0. Returul va avea loc joi.

Prima mansa a turului trei preliminar din Europa League se va disputa pe 1 august, iar returul pe 8 august.

Ziare.com a transmis in direct tragerea la sorti

14:13 - Astra Giurgiu va intalni Goteborg sau Trencin, daca va trece de Omonia Nicosia (in tur scorul a fost 1-1). Goteborg si Trencin au incheiat la egalitate, scor 0-0, in prima mansa.

14:11 - Pandurii Targu Jiu va intalni Hapoel Tel Aviv sau Beroe, daca va trece de Levadia Talin (in tur a fost 0-0). Israelienii au castigat cu 4-1 meciul tur cu Beroe, astfel ca ei au cele mai mari sanse sa fie adversarii gorjenilor.

14:09 - Petrolul Ploiesti va intalni formatia olandeza Vitesse Arnhem, daca va trece de Vikingur (in tur a fost 3-0).

14:05 - Incepe tragerea la sorti.

Tragerea la sorti va incepe la ora 14:00.

UEFA a impartit echipele in cinci urne. Echipele noastre fac parte din primele trei si pot avea urmatorii adversari:

URNA 1

Capi de serie:
Trabzonspor AS (TUR)/Derry City FC (IRL), FC Chornomorets Odesa (UKR)/FC Dacia Chisinau (MDA), Maccabi Haifa FC (ISR)/FC Khazar Lankaran (AZE), FC Astra Ploiesti (ROU)/AC Omonia (CYP), Udinese Calcio (ITA), Club Brugge KV (BEL)

Echipe care nu sunt favorite: WKS Slask Wroclaw (POL)/FK Rudar Pljevlja (MNE), FK Ventspils (LVA)/AS Jeunesse Esch (LUX), FC Irtysh Pavlodar (KAZ)/NK Siroki Brijeg (BIH), IFK Goteborg (SWE)/AS Trencin (SVK), FC Dinamo Minsk (BLR)/NK Lokomotiva Zagreb (CRO), FK Crvena Zvezda (SRB)/IBV Vestmannaeyjar (ISL)

URNA 2

Capi de serie:
Breidablik (ISL)/SK Sturm Graz (AUT), Swansea City FC (ENG), FC Zurich (SUI), FC Honka Espoo (FIN)/KKS Lech Poznan (POL), Vitesse (NED), FK Jagodina (SRB)/FC Rubin Kazan (RUS)

Echipe care nu sunt favorite: Randers FC (DEN), Skonto FC (LVA)/FC Slovan Liberec (CZE), FC Petrolul Ploiesti (ROU)/Vikingur (FRO), VMFD ┼Żalgiris (LTU)/FC Pyunik (ARM), IL Hodd (NOR)/FC Aktobe (KAZ), Malmo FF (SWE)/Hibernian FC (SCO)

URNA 3

Capi de serie: PFC Beroe Stara Zagora (BUL)/Hapoel Tel-Aviv FC (ISR), Sevilla FC (ESP), FC Metalurh Donetsk (UKR), FC Kuban Krasnodar (RUS), FC Dila Gori (GEO)/Aalborg BK (DEN), FC Differdange 03 (LUX)/FC Utrecht (NED)

Echipe care nu sunt favorite: Tromso IL (NOR)/FC Inter Baki (AZE), FK Kukesi (ALB)/FK Sarajevo (BIH), HNK Hajduk Split (CRO)/FK Turnovo (MKD), Motherwell FC (SCO), FC Levadia Tallinn (EST)/CS Pandurii Lignitul Targu Jiu (ROU), FK Mladost Podgorica (MNE)/FK Senica (SVK)

Fiecare cap de serie va intalni o echipa care nu are statut de favorita din urna in care a fost repartizata.

Rezultatele inregistrate de echipele noastre in prima mansa a turului doi preliminar: Petrolul - Vikingur 3-0, Astra - Omonia 1-1 si Levadia Tallin - Pandurii 0-0. Returul va avea loc joi.

Prima mansa a turului trei preliminar din Europa League se va disputa pe 1 august, iar returul pe 8 august.

Tragerea la sorti are loc la sediul UEFA de la Nyon (Elvetia).

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 5377 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

asa baftosi cum suntem,cele mai mari sanse de calificare le are....

tocmai echipa care nu se va califica,astra ! se pare ca doar steaua va trece mai departe,restu,inapoi in mahalaua lui mitica !

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor