Pandurii se califica in grupele Europa League! Victorie magica la Braga

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 30 August 2013, ora 01:00
21623 citiri

Pandurii Targu Jiu a obtinut calificarea in grupele Europa League in urma unei victorii cu adevarat magice la Braga. Invinsi pe teren propriu cu scorul de 1-0, gorjenii s-au impus in Portugalia cu 2-0, obtinand calificarea.

Baietii lui Cristi Pustai au mers la Braga increzatori in sansele lor, desi nimeni din afara echipei nu credea cu adevarat in calificare.

Intalnirea a inceput in nota de dominare a lusitanilor, acestia avand posesia si cateva ocazii.

A venit insa minutul 15 si o mare gafa comisa de Joazinho. Buleica i-a luat fata fundasului Bragai si a trimis cu capul in plasa portii lui Eduardo.

Egaland situatia pe parcursul dublei manse, romanii au facut, instinctiv, un pas inapoi. Gazdele au continuat sa domine usor la capitolul posesie, insa nu si-au creat ocazii cu adevarat importante la poarta lui Mingote.

Partea secunda a inceput cu Braga mult mai decisa, dar defensiva gorjenilor a fost cu adevarat imperiala. Ungurusan si Momcilovic au acoperit bine benzile iar Erico si Christou Paraschevas au izbutit sa acopere si gafele mijlocasilor centrali.

Ruben Micael, Pardo si Eder au fost cei mai periculosi oameni ai gazdelor, dar ocaziile lor au fost blocate de jucatorii Pandurilor.

Cum scorul dupa timpul regulamentar de joc a fost 1-0, meciul a intrat in prelungiri.

Prima repriza suplimentara a apartinut portughezilor, insa fara oportunitati de gol. Cea de-a doua a inceput cu o bara a lui Eder, Ciucur dand replica imediat cu un sut in transversala.

Acelasi Ciucur a dat lovitura cu trei minute inainte de final, marcand un gol cu adevarat superb. L-a driblat pe Baiano si a sutat pe coltul lung, fara speranta pentru Eduardo.

In urma acestui rezultat Pandurii s-a calificat, pentru prima data in istorie, in grupele Europa League. Gorjenii isi vor afla adversarii vineri, dupa tragerea la sorti.

Intalnirea dintre Braga si Pandurii a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.120+1 FINAL DE MECI!!! Pandurii s-a calificat in grupele Europa League!!!

Min.119 Schimbare Pandurii: Mamele intra in locul lui Buleica.

Min.119 Mingote respinge bine dintr-o situatie grea.

Min.117 GOOOOOL PANDURII!!! Ciucur il dribleaza pe Baiano si inscrie cu un sut superb, la coltul lung!

Min.112 Inca un sut al lui Ruben Micael care se duce pe langa poarta.

Min.108 BARA PANDURII!!! Ciucur il intoarce pe toate partile pe Baiano, insa balonul sutat de el izbeste transversala!

Min.107 BARA BRAGA!!! Sutul lui Eder loveste bara portii lui Mingote!

Min.106 Incepe a doua repriza suplimentara.

______________________________

Min.105 FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI!!!

Min.105 Cartonas galben pentru Parschevas.

Min.101 Sut al lui Agra de la distanta, mingea se duce pe langa poarta Pandurilor.

Min.99 Romanii au iesit la joc si au intrerupt perioada de posesie aproape totala a gazdelor.

Min.95 Ce ocazie! Pardo patrunde bine, centreaza in fata portii, insa Erico intervine senzational!

Min.95 Faza buna de atac a gorjenilor, insa Ciucur suteaza slab, in bratele lui Eduardo.

Min.90 Incepe prima repriza de prelungiri.

___________________

Min.90+4 FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR!!! Urmeaza doua reprize de cate 15 minute de prelungiri.

Min.90+3 Ce ocazie! Ruben Micael trimite pe langa poarta din 6 metri!

Min.90 Vom avea 4 minute de prelungire. Daca scorul ramane acelasi, urmeaza doua reprize de cate 15 minute de prelungiri.

Min.88 Baiano are o incursiune buna, insa Mingote retine usor centrarea.

Min.84 Schimbare Pandurii: Ciucur intra in locul lui Nicoara.

Min.82 Lovitura de cap periculoasa a lui Eder, mingea trece pe langa poarta.

Min.81 Schimbare Braga: Yazalde este scos si el, intra Eder.

Min.74 Luiz Carlos primeste cartonasul galben pentru simulare.

INFO: 11.312 de spectatori asista la meci.

Min.69 Schimbare Pandurii: Cristea intra in locul lui Eric.

Min.68 Pardo trece de Anton si suteaza peste poarta.

Min.67 Cartonas galben pentru Ungurusan.

Min.65 Dubla schimbare Braga: Pardo intra in locul lui Edinho iar Alan este schimbat cu Salvador Agra.

Min,64 Santos reia cu capul pe langa poarta lui Mingote.

Min.61 Sut al lui Ruben Micael, din nou peste poarta.

Min.56 Gresesc fundasii gorjeni, balonul ajunge la Mauro, care incearca o centrare. Mingea se scurge prin fata portii.

Min.55 Incearca Buleica un sut din unghi, Eduardo retine.

Min.55 Atac bun al gazdelor finalizat de Alan cu un sut retinut in doi timpi de Mingote.

Min.54 Ruben Micael incearca un sut de la 20 de metri, dar trimite peste transversala Pandurilor.

Min.51 Ataca portughezii, insa avem noroc si scapam fara gol.

Min.49 Ce ocazie! Edinho suteaza puternic de la 30 de metri, Mingote e atent si respinge in corner!

Min.47 Nicoara centreaza destul de bine, Buleica apare in careul advers, insa reia slab.

Min.46 Incepe repriza secunda!!!

__________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.45+1 Ce ocazie! Matulevicius scapa singur, dar se pierde si faza se iroseste!

Min.44 Suteaza Alan din afara careului, balonul trece putin pe langa vinclul portii lui Mingote.

INFO: Raportul posesiei este Braga 51% - Pandurii 49%

Min.40 Faza buna de atac a gazdelor finalizata de Yazalde cu o reluare slaba, pe langa poarta.

Min.35 Erico reia destul de bine cu capul, dar trimite peste poarta!

INFO: Matulevicius se resimte dupa intrarea lui Santos si are nevoie de ingrijiri medicale.

Min.29 Cartonas galben pentru Santos.

Min.27 Eric trimite peste poarta din lovitura libera.

Min.25 Cartonas galben pentru baiano dupa un fault la Nicoara.

Min.23 Erico intervine excelent in fata lui Luiz Carlos, plecat intr-o actiune personala.

Min.22 Braga domina autoritar de cateva minute, dar fara a ameninta buturile lui Mingote.

INFO: In acest moment, scorul pe parcursul celor doua manse este egal, 1-1.

Min.15 GOOOL PANDURII!!! Buleica deschide scorul la Braga dupa o mare gafa comisa de Joazinho!

Min.14 Gresesc mult jucatorii Pandurilor iar Pustai explodeaza pe marginea terenului.

Min.10 Braga ataca in continuare, dar jucatorii lui Pustai le blocheaza actiunile departe de poarta lui Mingote.

Min.4 Domina portughezii in aceste prime minute, insa si romanii s-au aratat periculosi la o faza.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: In tur, la Cluj, portughezii s-au impus cu scorul de 1-0.

INFO: Meciul este transmis in direct pe postul DigiSport 1.

Sporting Braga: Eduardo - Baiano, Nuno Andre Coelho, Aderlan Santos, Joaozinho - Ruben Micael, Mauro, Luiz Carlos - Alan, Edinho, Yazalde

Rezerve: Cristiano, Hebert, Luis Silva, Rafa Silva, Eder, Salvador Agra, Pardo

Pandurii: Mingote - Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovic - Anton, Breeveld - Nicoara, Eric, Buleica - Matulevicius

Rezerve: Stanca, Sipo, Mamele, Pleasca, Cristea, Ciucur, Adrovic

Arbitri: Liran Liany, Shabtai Nahmias si Oren Borneshtain (toti din Israel)

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Pandurii grupe Europa league, #Pandurii Braga rezultat, #Pandurii Braga Europa League, #Pandurii Europa League rezultat , #rezultate Europa League