Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile din penultima etapa a grupelor Europa League:
GRUPA A:
Zurich - Apollon 3-1 (Djimsiti '32, Chikhaoui '39 - penalti si '59 - penalti / Rosa '23)
Villarreal - Monchengladbach 2-2 (Vietto '26, Cheryshev '63 / Raffael '55, Xhaka '67)
Clasament:
1. Monchengladbach - 9p
2. Villarreal - 8p
-----------------------
3. Zurich - 7p
4. Apollon - 3p
GRUPA B:
HJK - FC Copenhaga 2-1 (Baah '29, Kandji '90+4 / Nilsson '90)
Torino - Brugge 0-0
Clasament:
1. Brugge - 9p
2. Torino - 8p
-----------------------
3. HJK - 6p
4. Copenhaga - 4p
GRUPA C:
Asteras - Besiktas 2-2 (Barrales '72, Parra '83 / Demba Ba '15, Tore '62 - penalti)
Tottenham - Partizan 1-0 (Stambouli '51)
Clasament:
1. Tottenham - 11p
2. Besiktas - 9p
-----------------------
3. Asteras - 5p
4. Partizan - 1p
GRUPA D:
Astra - Dinamo Zagreb 1-0 (Bukari '50)
Celtic - Red Bull Salzburg 1-3 (Johansen '30 / Alan '8 si '13, Keyta '90)
Clasament:
1. Red Bull - 13p
2. Celtic - 8p
-----------------------
3. Astra - 4p
4. Zagreb - 3p
GRUPA E:
Dinamo Moscova - Panathinaikos 2-1 (Triantafyllopoulos '55 - autogol, Ionov '61 / Berg '14)
Estoril - PSV (meciul a fost suspendat la pauza din cauza vremii; la acel moment, scorul era 3-2)
Clasament:
1. Dinamo Moscova - 15p
2. PSV - 7p (-1 joc)
-----------------------
3. Estoril - 3p (-1 joc)
4. Panathinaikos - 1p
GRUPA F:
Inter - Dnipro 2-1 (Kuzmanovici '30, Osvaldo '50 / Rotan '16)
Saint Etienne - Karabakh 1-1 (van Wolfswinkel '21 / Nadirov '15)
Clasament:
1. Inter - 11p
2. Saint Etienne - 5p
-----------------------
3. Karabakh - 5p
4. Dnipro - 4p
GRUPA G
Rijeka - Standard Liege 2-0 (Moises '25, Kramaric '34 - penalti)
Feyenoord - Sevilla 2-0 (Toornstra '56, El Ahmadi '83)
Clasament:
1. Feyenoord - 9p
2. Sevilla - 8p
-------------------
3. Rijeka - 7p
4. Standard - 4p
GRUPA H:
Krasnodar - Lille 1-1 (Ari '35 / Roux '79)
Wolfsburg - Everton 0-2 (Lukaku '43, Mirallas '75)
Clasament:
1. Everton - 11p
2. Wolfsburg - 7p
---------------------
3. Lille - 4p
4. Krasnodar - 3p
GRUPA I:
Slovan Bratislava - Young Boys 1-3 (Soumah '11 / Hoarau '9 - penalti, Kubo '18 si '63)
Sparta Praga - Napoli 0-0
Clasament:
1. Sparta Praga - 10p
2. Napoli - 10p
-----------------------
3. Young Boys - 9p
4. Slovan - 0p
GRUPA J:
Aalborg - Steaua 1-0 (Enevoldsen '72)
Dinamo Kiev - Rio Ave 2-0 (Lens '53, Veloso '77)
Clasament:
1. Dinamo Kiev - 12p
2. Aalborg - 9p
---------------------
3. Steaua - 7p
4. Rio Ave - 1p
GRUPA K:
Dinamo Minsk - PAOK Salonic 0-2 (Athanasiadis '82 si '88)
Guingamp - Fiorentina 1-2 (Beauvue '45 - penalti / Marin '6, Babacar '13)
Clasament:
1. Fiorentina - 13p
2. PAOK - 7p
----------------------
3. Guingamp - 7p
4. Dinamo Minsk - 1p
GRUPA L:
Trabzonspor - Metalist Harkov 3-1 (Belkalem '36, Ekici '87, Horyainov '90+4 - autogol / Gomenyuk '68)
Lokeren - Legia Varsovia 1-0 (Vanaken '7)
Clasament:
1. Legia - 12p
2. Trabzonspor - 10p
-------------------
3. Lokeren - 7p
4. Metalist - 0p
*Primele doua clasate in fiecare grupa obtin calificarea in 16-imi.
Ultima etapa e programata peste doua saptamani.