FC Sevilla castiga Europa League la penaltiuri

Joi, 15 Mai 2014, ora 00:33
16828 citiri

FC Sevilla a castigat, miercuri seara, finala Europa League, dupa ce a invins Benfica Lisabona cu scorul 4-2, in urma loviturilor de departajare. Marele erou a fost portarul Beto, fost jucator la CFR Cluj, care a aparat doua penaltiuri.

Cele doua echipe s-au tinut intr-un sah reciproc timp de 45 de minute, insa portughezii au fost la un pas sa deschida scorul in prelungirile primei parti.

Maxi Pereira si Beto l-au fortat pe Beto sa aiba doua interventii excelente, insa pe fondul presiunii Benfica a solicitat si un penalti.

Gaitan a fost jenat in careu in timp ce se pregatea sa suteze, dar arbitrul a lasat jocul sa continue si la pauza scorul a fost egal.

Partea secunda a avut un ritm mult mai alert, cu ocazii la ambele parti, insa chiar si asa s-a ajuns in prelungiri.

Lima a scapat singur in minutul 48, numai ca sutul sau a fost scos de pe linie, pentru ca in minutul 57 lusitanii sa aiba un nou penalti neacordat.

Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar, Benfica a mai ratat o ocazie, prin Garay, care a ratat sansa de a transa meciul.

In prelungiri, Sevilla a ratat, totusi, cea mai mare ocazie a meciului in minutul 100, cand Bacca a irosit o sansa uriasa, desi era singur cu portarul.

Cele doua echipe nu au gasit calea spre gol nici macar in prelungiri, astfel ca s-a ajuns la loviturile de departajare. Eroul ibericilor a fost portughezul Beto, care a aparat doua lovituri de la 11 metri.

Cardozo si Rodrigo au fost "ghiciti" de fostul jucator al lui CFR Cluj, care si-a purtat astfel echipa spre victorie, in timp ce lusitanii nu-si puteau lua gandul de la blestemul lui Bela Guttmann, din 1962.

Pentru Sevilla, acesta este al treilea trofeu european.

SEVILLA - BENFICA 4-2

4-2 - Gameiro inscrie si FC Sevilla castiga Europa League!

3-2 - Luizao puncteaza pentru Benfica!

3-1 - Coke inscrie fara emotii!

2-1 - Beto apara si penaltiul executat de Rodrigo! Fostul CFR-ist face minuni!

2-1 - M'Bia marcheaza pentru Sevilla.

1-1 - Cardozo rateaza penaltiul, Beto ghiceste coltul si apara!

1-1 - Bacca inscrie cu un sut puternic sub bara.

0-1 - Lima inscrie pentru Benfica.

120 - Final! Urmeaza loviturile de departajare!

118 - Schimbare Benfica: Cavaleiro intra in locul lui Gaitan.

115 - Sevilla are sansa unui contraatac, dar Bacca aluneca.

111 - Schimbare Sevilla: Figueiras intra in locul lui Vitolo.

110 - Gameiro trage din unghi in plasa laterala.

109 - Centrare periculoasa in careul spaniolilor, mingea e respinsa cu greu.

106 - Se reia jocul!

105 - Pauza!

104 - Schimbare Sevilla: Gameiro intra in locul lui Marin.

101 - Ce ocazie!!! Bacca scapa singur cu portarul, dar trage putin pe langa vinclu!

100 - Almeida vede cartonasul galben.

99 - Beto respinge defectuos la un sut trimis de Lima din lovitura libera de la 25 de metri, dar portughezii nu profita.

99 - Schimbare Benfica: Cardozo intra in locul lui Siqueira.

98 - Coke vede cartonasul galben.

95 - Benfica e echipa mai prezenta in joc in primele minute de prelungiri.

90 - Incepe prima repriza de prelungiri!

90+2 - Se incheie timpul regulamentar! Avem prelungiri!

90+2 - Garay reia din 11 metri din intoarcere peste poarta!

90 - Doua minute suplimentare.

85 - Gaitan centreaza periculos, Garay trimite cu capul peste dintr-o pozitie ideala.

83 - Sevilla a inceput sa traga de timp prin portarul Beto.

78 - Schimbare Sevilla: Marin intra in locul lui Reyes.

77 - Vitolo patrunde periculos in careu, dar centrarea e imprecisa.

72 - Faza periculoasa! Pereira scoate bine in centrul careului, dar Lima da pe langa minge.

66 - Centrare in careul portughezilor, mingea nu poate fi reluata spre poarta.

62 - Reyes trage din 14 metri, Oblak reuseste sa respinga cu pretul unei accidentari.

59 - Benfica mai cere un penalti, dar si de aceasta data jocul continua. Acum decizia e corecta.

57 - Penalti neacordat pentru Benfica, dupa o interventie asupra lui Lima.

53 - Reyes scapa singur cu portarul, insa trage pe langa!

52 - Beto retine o centrare periculoasa din partea stanga.

48 - Ce ocazie!!! Lima primeste singur in careu, are portarul in fata, dar sutul sau e scos de pe linie!!!

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauza!

45+2 - Gaitan cade in careu si cere penalti, dar jocul continua. Decizia pare la limita.

45 - Beto respinge un sut puternic al lui Gaitan din 12 metri!

45 - Cea mai mare ocazie! Maxi Pereira reia cu capul pe spate din sase metri, Beto respinge de sub bara!

43 - Atmosfera din tribune este superba, insa pe teren fotbalul este de o calitate indoielnica.

37 - Moreno trage cu efect din centrul careului, mingea e retinuta fara probleme.

35 - Se comit multe greseli individuale, jucatorii par crispati.

30 - Siqueira vede cartonasul galben.

29 - Rakitici suteaza de la mijlocul terenului, mingea se duce pe langa.

24 - Schimbare Benfica: Almeida intra in locul lui Sulejmani, accidentat.

22 - Usoara dominare din partea spaniolilor. Benfica pare sa acuze absentele pe care le are in aceasta seara.

14 - Garay suteaza din unghi dupa o respingere gresita a lui Beto, mingea e scoasa in corner.

13 - Moreno vede si el cartonasul galben.

11 - Fazio vede cartonasul galben.

9 - Contraatac periculos al spaniolilor, pasa ideala spre Bacca, dar de la maringe se ridica bine fanionul pentru ofsaid.

7 - Vitolo patrunde bine in partea stanga, insa centrarea spre M'Bia e respinsa la sacrificiu in ultimul moment.

3 - Minge periculoasa spre Bacca, dar de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de ProTV, Digi Sport si Dolce Sport.

SEVILLA: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno - Carrico, Mbia - Reyes, Rakitic, Vitolo - Bacca.

Rezerve: Varas, Trochowski, Navarro, Marin, Iborra, Gameiro, Figueiras

BENFICA: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira - Ruben Amorim, Andre Gomes, Gaitan - Sulejmani, Lima, Rodrigo

Rezerve: Artur, Almeida, Cardozo, Cavaleiro, Djuricici, Jardel, Vitoria

Arbitrul finalei este neatul Felix Brych. Finala se disputa pe stadionul lui Juventus Torino.

Benfica joaca a doua finala consecutiva, dupa ce anul trecut a pierdut in fata lui Chelsea. Portughezii nu au mai castigat un trofeu european din 1962.

De cealalta parte, Sevilla are doua trofee UEFA in palmares, in 2006 si 2007.

Lusitanii sunt considerati favoriti la casele de pariuri.

Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
#Sevilla Benfica, #Sevilla Benfica Live, #finala Europa League, #Sevilla Benfica direct, #televizare Sevilla Benfica , #rezultate Europa League