Manchester United - Ajax Amsterdam, in finala Europa League

Joi, 11 Mai 2017, ora 23:58
11838 citiri

Manchester United si Ajax Amsterdam isi vor disputa finala editiei 2016/2017 a Europa League.

"Diavolii" lui Jose Mourinho au ajuns in ultimul act gratiei victoriei din tur (1-0), pentru ca in returul disputat joi pe Old Trafford au inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu Celta Vigo.

Belgianul Marouane Fellaini a deschis scorul in minutul 17, insa Roncaglia a egalat in minutul 86, iar britanicii au trait cu emotii finalul partidei.

De partea cealalta, Ajax a trecut in semifinale de gruparea franceza Olympique Lyon.

Olandezii au pierdut mansa retur din Franta, scor 3-1, dar merg in marea finala, prima pentru ei dupa 21 de ani, gratie victoriei categorice din tur, cand a fost 4-1.

In retur, Dolberg (min.27) a punctat pentru Ajax, in timp ce golurile gazdelor au fost inscrise de Alexandre Lacazette, in minutele 45 (penalti) si 45+2, si Rachid Ghezzal, in minutul 81.

Pentru United va fi prima finala Europa League (Cupa UEFA) din istorie, in timp ce Ajax are deja in palmares o Cupa UEFA, in 1992, dupa o finala castigata cu Torino.

Manchester United - Celta Vigo 1-1 (Fellaini '17 / Roncaglia '86)

*in tur 1-0

Olympique Lyon - Ajax Amsterdam 3-1 (Lacazette '45 - penalti si '45+2, Ghezzal '81 / Dolberg '27)

*in tur 1-4

*meciurile au fost transmise in direct de site-ul Ziare.com.

Finala Europa League 2016/2017 va avea loc la 24 mai, pe stadionul Friends Arena din Solna (Suedia).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
#Manchester United Ajax finala, #finala Europa League, #LIVE meciuri Europa League, #Europa League semifinale LIVE , #rezultate Europa League