Atletico Madrid a castigat Europa League (Video)

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 13 Mai 2010, ora 00:17
4496 citiri

Atletico Madrid a castigat prima editie a Europa League, spaniolii invingand greu in marea finala de la Hamburg pe Fulham cu scorul de 2-1.

Pentru a demonstra ca sunt favoriti ai finalei, cei de la Atletico au inceput partida in ofensiva, avand posesia si initiativa in atac. Baietii lui Quique Sanchez Flores au ratat de altfel si prima mare ocazie a intalnirii atunci cand Aguero a recuperat bine si avansat excelent spre poarta lui Schwarzer. Argentinianul i-a pasat lui Forlan, insa acesta a sutat in bara portii lui Fulham.

Ibericii au deschis totusi scorul in minutul 32, atunci cand acelasi Aguero a incercat un sut din interiorul careului iar balonul semiluftat a ajuns la Forlan care l-a impins in plasa dintr-o pozitie suspecta de off-side.

Cei de la Fulham au revenit in joc doar 5 minute mai tarziu, Davies egaland in urma unui sut puternic, din interiorul careului. Englezii s-au retras apoi in propria jumatate de teren, permitandu-le celor de la Atletico sa domine copios in finalul primei reprize.

Partea secunda a finalei a inceput oarecum surprinzator, cu Fulham la conducerea jocului. Englezii au avut posesia minute bune si au ratat chiar o ocazie mare prin maghiarul Gera, insa au cedat treptat balonul. Roy Hodgson a fost nevoit sa renunte la Zamora si Duff, cei doi fiind schimbati din cauza extenuarii fizice.

De cealalta parte, Atletico si-a intensificat dominarea, amenintand serios poarta lui Schwarzer. Quique Sanchez Flores i-a trimis pe gazon pe Jurado si Salvio fortand golul victoriei, insa elevilor sai le-a lipsit concentrarea la finalizare.

In prelungiri, englezii au reusit sa iasa la joc si sa scape de dominarea cvasitotala a ibericilor, insa tot Atletico a irosit o ocazie monumentala in minutul 105, atunci cand Aguero si Salvio au trecut pe langa gol.

Golul a venit pana la urma in minutul 116, atunci cand acelasi Forlan, killerul lui Liverpool din semifinale, a deviat fabulos o centrare a lui Aguero in poarta nefericitului Schwarzer. Atletico Madrid a dominat apoi pana la final si a castigat prima editie a Europa League.

Urmariti mai jos rezumatul finalei:

Partida dintre Atletico si Fulham a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei, Atletico a castigat peima editie a Europa League!!!

Schimbare Atletico: Aguero ii lasa locul in teren lui Valera.

Min.116 GOOOOL ATLETICO!!! Forlan inscrie din centrarea lui Aguero!

Min.114 Si Perea este avertizat cu cartonas galben.

Min.111 Forlan suteaza peste poarta din centrarea lui Ujfalusi.

Min.110 Fulham a echilibrat jocul, dominarea celor de la Atletico nu mai este atat de evidenta.

Min.107 Salvio este avertizat cu cartonas galben.

A inceput a doua parte a prelungirilor!

_________

Finalul primei reprize de prelungire.

Min.105 Ocazie uriasa pentru Atletico! Forlan a patruns bine in stanga, a pasat in fata portii, insa Salvio si Aguero nu au reusit sa impinga balonul in poarta!

Min.105 Aguero este blocat foarte bine de Konchesky.

Min.101 Forlan centreaza in fata portii, dar Salvio si Aguero trec pe langa balon.

Min.95 Nevland este lansat bine in careul lui Atletico, insa sutul-centrare trimis de nordic a trecut prin fata portii.

Min.92 Jurado suteaza peste poarta.

A inceput prima repriza de prelungire.

__________

Finalul primelor 90 de minute, urmeaza doua reprize de prelungiri!

Min.90+2 Aguero cade in careul advers si solicita penalti. Arbitrul il refuza pe argentinian.

Min.87 Raul Garcia suteaza puternic, pe langa poarta.

Schimbare Fulham: Iese Duff si intra Nevland.

Min.81 Ujfalusi centreaza bine, la 15 metri, insa Salvio lufteaza!

Schimbare Atletico: Iese Reyes si intra Salvio.

Min.75 Schwarzer retine usor balonul trimis din lovitura libera de Aguero.

Schimbare Atletico: Iese Simao si intra Jurado.

Min.63 Hangeland primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.60 Davies este aproape de "dubla", insa De Gea intervine bine.

Schimbare Fulham: Bobby Zamora ii lasa locul in teren lui Dempsey.

Min.54 Antonio Lopez suteaza din unghi, pe langa poarta.

Min.52 Gera scapa excelent spre poarta lui De Gea, insa tanarul portar al lui Atletico iese bine si retine balonul.

Min.49 Cei de la Fulham mentin o posesie prelungita in acest debut de repriza.

A inceput partea secunda!

_______

Finalul primei reprize!!!

Min.44 Schwarzer respinge excelent un sut puternic trimis de Forlan.

Min.44 Atletico preseaza puternic in finalul acestei reprize.

Min.39 Reyes suteaza de la 20 de metri, peste poarta.

Min.37 GOOOOL FULHAM!!! Davies puncteaza cu un sut frumos dupa o actiune prelungita de atac!

Min.35 Dominguez il blocheaza bine pe Zamora.

Min.34 Aguero pleaca intr-o noua cursa incheiata cu un sut retinut de Schwarzer.

Min.32 GOOOL ATLETICO!!! Diego Forlan trimite balonul in poarta dupa un semiluft al lui Aguero!

Min.28 Schwarzer retine un balon expediat de Dominguez.

Min.24 Aguero dribleaza frumos doi adversari si centreaza in fata portii, insa englezii resping!

Min.23 Diego Forlan trage si el, de la distanta, peste poarta insa.

Min.20 Davies suteaza violent, insa De Gea retine fara mari probleme.

Min.17 Gera reia de la 18 metri, fara preluare, peste poarta lui De Gea.

Min.16 Schwarzer scoate foarte bine, din vinclu, un balon trimis bine din lovitura libera de Reyes.

Min.12 BARA ATLETICO!!! Aguero preia un balon, avanseaza spre poarta englezilor si ii paseaza bine lui Forlan, sutul uruguayanului lovind bara!

Min.10 Zamora scapa spre poarta lui Atletico, insa este semnalizat in pozitie de off-side.

Min.7 Atletico are posesia si e mai prezenta in ofensiva, insa Fulham se apara exact pana in acest moment.

Min.3 Presiunea jocului pare ca isi pune amprenta asupra celor 22 de fotbalisti care comit erori destul de mari.

Min.1 A inceput marea finala!!!

ATLETICO: De Gea - Ujfalusi, Perea, Alvaro Dominguez, Antonio Lopez - Reyes, Paulo Assuncao, Raul Garcia, Simao - Forlan, Aguero.

Rezerve: Robles, Valera, Camacho, Jurado, Salvio, Juanito, Cabrera.

Antrenor: Quique Sanchez Flores.

FULHAM: Schwarzer - Baird, Hughes, Hangeland, Konchesky - Duff, Etuhu, Murphy, Davies - Gera - Zamora.

Rezerve: Zuberbuhler, Pantsil, Nevland, Riise, Dempsey, Greening, Dikgacoi.

Antrenor: Roy Hodgson.

Arbitru: Nicola Rizzoli (ITA)

Asistenti: Cristiano Copelli (ITA), Luca Maggiani (ITA)

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Atletico Madrid castiga Europa League, #Atletico victorie Fulham, #finala Europa League LIVE, #Atletico Madrid Fulham Live , #stiri Europa League