Ziare.com

9 state UE trebuie sa explice de ce au restrictionat accesul romanilor pe piata muncii

de Radulescu Daniela
Vineri, 17 Februarie 2012, ora 17:25

   

9 state UE trebuie sa explice de ce au restrictionat accesul romanilor pe piata muncii
9 state membre ale Uniunii Europene vor trebui sa explice de ce au restrictionat accesul romanilor si bulgarilor pe piata muncii pana la sfarsitul lui 2013, in timpul Consiliului pentru piata muncii si politici sociale, ce are lor la Bruxelles, vineri.

Majoritatea tarilor vor prezenta, cel mai probabil, argumente privind nesiguranta sociala si economica, scrie Novinite.

Restrictiile pe piata muncii pentru romani si bulgari ar fi trebuit impuse doar daca existau probleme serioase pe pietele muncii din aceste tari sau daca exista pericolul aparitiei unor astfel de probleme.

Comisia Europeana poate decide sa impuna sanctiuni daca va considera ca nu au fost indeplinite aceste conditii, insa aceasta evolutie este putin probabila.

Ultimele noua state UE care mai retsrictioneaza partial sau complet accesul romanilor si bulgarilor pe piata muncii sunt Austria, Belgia, Germania, Olanda, Luxemburg, Malta, Franta, Marea Britanie si Irlanda.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4048 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
6 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Restrictii nejustificate

Cum s-ar simti nemtii sau ceilalti cetateni in ale caror tari avem restrictie la munca sa intampine aceeasi probleme la noi cand vor sa faca o afacere ,de exemplu?Ar trebui ca nici noi sa nu le acordam toate drepturile de care vor sa se bucure si sa guste la randul lor din acest impediment pus in primul rand din motive de rasism.

 

 

i-ar durea exact in cot pe cei 10 nemti care muncesc

in Romania ca zidari :)))

 

 

Si irlanda

Cam statele cele mai bogate si malta.In malta sunt mii de liibieni care au emigrat in ultimul an,nu i de mirare ca vor sa restrictioneze

 

 

Eu cred ca trebuie invers !!!

Celelalte state din UE sa dea explicatii,de ce le-au permis accesul !!

 

 

EU

Asta arata inca o data ca tarile puternice din EU le folosesc pe cele mai mici pe post de vaci de muls !!

 

 

Tinetiva rasuflarea

Credeti ca tarile care au restrictii pentru Romani o sa fie sincere in explicarea lor de ce au restrictii?Eu nu cred ca o sa spuna clar adevarul.

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor