S-a schimbat liderul în Superliga după meciul Farul - FC Voluntari. Echipa care a detronat Rapidul

Luni, 22 August 2022, ora 21:42
3639 citiri
Farul a învins-o pe FC Voluntari

Echipa Farul Constanţa a învins, luni seara, cu scorul de 2-1, formaţia FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a şasea din Superligă. Farul este lider în clasament, cu 12 puncte şi un gol mai mult marcat decât Rapid, echipa de pe locul secund.

Matricardi a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 24, după o fază la care Florea a şutat la poartă iar jucătorul argentinian a deviat balonul în plasă. Egalitatea a fost restabilită de Alibec, cu un şut de la distanţă, în minutul 46. Farul a marcat golul victoriei dintr-un penalti transformat de Larie, în minutul 80.

Farul: Aioani - Artean, Larie, M. Popescu, Kiki – Nedelcu (Grameni 69’), T. Băluţă (Borza 46’) - D. Alibec, Pitu (Sârbu 68’), Torje (Doukoure 82’) - V. Morar (L. Munteanu 46’). Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - C. Costin (D. Andrei 84’), Meleke (Helder Tavares 74’), Droppa (Fulop 85’), Aliji (A. Vlad 74’) - D. Florea, Nemec (M. Răduţ 61’), M. Lopes. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Pitu 52, Torje 81, Aioani 90+3, Alibec 90+4 / Ricardinho 90+2

Arbitri: Marian Barbu - Radu Adrian Ghinguleac, Imre-Laszlo Bucsi – Viorel Nicuşor Flueran

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Vlad Bârleanu

Observator: Vasile Bratu

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
Cum s-a încheiat derby-ul FCSB - Rapid, meci decisiv în lupta pentru titlu
Echipa FCSB a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Rapid, în etapa a cincea din play-off-ul Superligii. Pe Arena Naţională, în faţa a peste...