Brigadă românească în sferturile Ligii Campionilor. FC Barcelona și Bayern, la un pas de semifinale

Miercuri, 22 Martie 2023, ora 11:52
1870 citiri
FC Barcelona a câștigat meciul cu AS Roma

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia italiană AS Roma, marţi seară pe Stadio Olimpico, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal feminin.

Barca, finalista ediţiei trecute a competiţiei, s-a impus prin golul marcat în prima repriză de Salma Parraruello (35). Poarta echipei italiene a fost apărată de goalkeeper-ul român Camelia Ceasar.

Formaţia catalană nu a putut conta în acest meci pe cea mai bună jucătoare a sa, Alexia Putellas, câştigătoarea Balonului de Aur 2022, confruntată cu o accidentare la ligamentele încrucişate ale genunchiului.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Iuliana Demetrescu la centru, Petruţa Iugulescu şi Mihaela Ţepuţă, arbitri asistenţi. Al patrulea oficial a fost portugheza Sandra Bastos. Arbitru video a fost delegat Ovidiu Haţegan, iar arbitru asistent video a fost Horaţiu Feşnic.

Într-un alt meci din aceeaşi fază a competiţiei, echipa germană Bayern Munchen a dispus tot cu 1-0 de formaţia engleză Arsenal Londra, pe Allianz Arena, prin golul înscris de Lea Schuller (39).

Miercuri sunt programate ultimele două partide din prima manşă a sferturilor de finală din Women's Champions League: Olympique Lyon (deţinătoarea trofeului) - Chelsea Londra şi Paris Saint-Germain - VfL Wolfsburg.

Presa catalană n-are milă de Istvan Kovacs: ”S-a terminat! A fost începutul sfârșitului”
Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a...
Spaniolii care s-au bucurat de eliminarea Barcelonei. Românul Kovacs, comparat cu o insectă