Victorie istorică pentru FC Barcelona în marele derby cu Real Madrid. Borna atinsă de catalani

Luni, 20 Martie 2023, ora 10:24
1792 citiri
FC Barcelona a câștigat derby-ul cu Real

FC Barcelona a obţinut victoria cu numărul 100 în faţa "eternei rivale" Real Madrid (scor 2-1), duminică seară pe Camp Nou, într-un meci din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Cel de-al 253 episod din El Clasico a fost decis de un gol marcat în prelungirile partida (90+2) de rezerva Franck Kessie, pe care antrenorul gazdelor, Xavi Hernandez, l-a introdus în joc în minutul 77.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 9, când Ronald Araujo a deviat în propria poartă o centrare a lui Vinicius (9). Barca a restabilit egalitatea înainte de pauză, prin Sergi Roberto (45).

FC Barcelona a învins-o cu această ocazie pe Real Madrid pentru a 74-a oară în La Liga, celelalte succese ale catalanilor fiind obţinute în Cupa Regelui (17), Supercupa Spaniei (5), Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor (2) şi Cupa Ligii spaniole. Dintre aceste victorii, 64 au fost înregistrate pe Camp Nou, 31 fost obţinute pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid şi 5 pe terenuri neutre.

În urma victoriei de duminică, FC Barcelona a făcut un pas important către titlul de campioană a Spaniei, distanţându-se la 12 puncte de Real Madrid, ocupanta locului secund în clasament, cu 12 etape înainte de finalul sezonului.

Rezultate:

Vineri

Valladolid - Athletic Bilbao 1-3

Au marcat: Cyle Larin 74, respectiv Inigo Martinez Berridi (30), Guruzeta (57), Vesga (78 - penalty).

Sâmbătă

Almeria - Cadiz 1-1

Au marcat: Melero (90+7 - penalty), respectiv Roger Marti (49).

Rayo Vallecano - Girona 2-2

Au marcat: Palazon (23), Trejo (34), respectiv Ţîgankov (29, 52).

Espanyol Barcelona - Celta Vigo 1-3

Au marcat: Gragera (86), respectiv Veiga (26), Aspas (45 - penalty), Carles Perez (82).

Atletico Madrid - Valencia CF 3-0

Au marcat: Griezmann (23), Yannick Ferreira-Carrasco (49), Lemar (67).

Duminică

Betis Sevilla - Mallorca 1-0

A marcat: Borja Iglesias (48).

Real Sociedad - Elche 2-0

Au marcat: Kubo (48), Barrenetxea (90)

Osasuna - Villarreal 0-3

Au marcat: Chukwueze (14), Jose Morales (85, 90+3).

Getafe - Sevilla FC 2-0

Au marcat: Munir (49), Enes Unal (90+5).

FC Barcelona - Real Madrid 2-1

Au marcat: Sergi Roberto (45), Kessie (90+2), respectiv Araujo da Silva (9 - autogol).