Meci dramatic între Botoșani și Poli Iași: un gol marcat în prelungiri a decis meciul

Vineri, 02 Februarie 2024, ora 19:11
1934 citiri
Bogdan Andone, antrenor FC Botoșani

Echipa FC Botoşani a învins vineri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Poli Iaşi, părăsind ultimul loc al clasamentului în Superligă. Oaspeţii au condus cu 1-0.

La Botoşani, Saghiri a trimis pe lângă bară în minutul 9, iar gazdele au replicat prin marea ocazie ratată de Fulop, în minutul 25. Ieşenii au deschis însă scorul, în minutul 28, când Saghiri a înscris cu un şut puternic din marginea careului. Oaspeţii au avut şansa să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, dar portarul Ducan a scos de sub bara transversală, în minutul 45+3, un balon trimis cu capul de Bouhenna.

În startul reprizei secunde, Enzo Lopez a marcat în minutul 52, iar golul a fost anulat iniţial de arbitrul Sorin Vădana, însă a intervenit VAR-ul şi după patru minute, golul lui Lopez a fost validat.

Golul victoriei pentru gazde a fost marcat de Mouaddib, în minutul 90+1. Francezul intrase pe teren de doar trei minute şi a adus a treia victorie în ultimele patru etape pentru FC Botoşani, care a părăsit ultima poziţie a clasamentului, trecând pe locul 15, peste Dinamo, cu 18 puncte. Poli Iaşi are 26 de puncte şi se află pe locul 13.

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu - I. Filip, V. Dican, G. David (Mitrov 70)– F. Adams (E. Lopez 46), Fulop (Şeroni 81), E. Florescu (Mouaddib 88). ANTRENOR: Bogdan Andone

POLI IAŞI: Ailenei - Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas - Saghiri, Bordeianu (Fl. Ilie 90+1), Jatoba (Stefanovici 90+1) - L. Mihai (S. Buş 46), Bettaieb (Harrison 81), A. Gheorghiţă. ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: R. Benzar 57 / Saghiri 67, Bouhenna 90+1

Arbitri: Sorin Vădana – Ferencz Tunyogi, Imre-Laszlo Bucsi - Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican - Lucian Rusandu

Observator: Nicolae Marodin

Variantele pentru organizarea alegerilor prezidențiale. Coaliția va lua decizia finală marți SURSE
Liderii Coaliției de guvernare nu au reușit încă să ajungă la un consens privind datele pentru organizarea alegerilor prezidențiale. Potrivit unor surse din conducerea Coaliției au rămas...
Războiul dintre Clotilde Armand și Toni Greblă, tranșat de Autoritatea Electorală Permanentă
Autoritatea Electorală Permanentă a transmis, joi, o reacţie la acuzaţiile aduse de primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, privind campania media derulată de instituţie, că proiectul a fost...