Superliga, play-out: meciul FC Botoșani - Chindia, decis în minutul 90. Cum s-a marcat golul

Sambata, 18 Martie 2023, ora 17:35
2201 citiri
FC Botoșani a învins Chindia

FC Botoşani a învins-o pe teren propriu pe Chindia Târgovişte, scor 1-0 (0-0), sâmbătă, într-un meci din etapa de debut a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Golul a venit foarte târziu, în minutul 90, când Sebastian Mailat l-a executat cu un lob pe portarul Cătălin Căbuz, după o aruncare de la margine la care apărarea oaspeţilor nu a fost atentă.

Două echipe care luptă pentru evitarea retrogradării au oferit un meci modest, în care fundaşii au greşit puţin, iar atacanţii au fost lipsiţi de inspiraţie. Portarul Răzvan Ducan, debutant la FC Botoşani, a fost atent la câteva acţiuni ale Chindiei şi a fost salvat de bară la şutul lui Daniel Popa din minutul 28.

FC Botoşani a acumulat 19 puncte. Echipa antrenată de Flavius Stoican nu avea nicio victorie în ultimele şase etape, în care înregistrase două egaluri şi patru eşecuri.

Chindia, care rămâne cu 16 puncte, a ajuns la şapte etape consecutive fără victorie, patru egaluri şi trei eşecuri.

FCSB l-a anunțat pe Marius Ștefănescu. Patronul de la Sepsi își dăduse cuvântul "de secui" că acest transfer nu se va face
Cluburile FCSB şi Sepsi au anunţat, vineri, transferul fotbalistului Marius Ştefănescu de la gruparea din Sfântu Gheorghe la echipa bucureşteană. Atacantul în vârstă de 25 de ani a...
Vestea-șoc din Superliga: la ce echipă va juca Budescu după despărțirea de Farul
Constantin Budescu (35 de ani), fost jucător la echipe precum Petrolul, FCSB sau Farul a ales viitoarea destinație. Constantin Budescu va juca în sezonul următor la Gloria Buzău, echipă...