Echipa care a învins-o prima dată în istorie pe FC Barcelona e lider în campionatul Spaniei

Luni, 11 Decembrie 2023, ora 00:16
3026 citiri
Girona a dat lovitura la Barcelona

Echipa spaniolă Girona a învins duminică seara, în deplasare, scor 4-2, formaţia campioană a Spaniei, FC Barcelona, în etapa a 16-a din La Liga. Girona a revenit pe prima poziţie a clasamentului.

Girona îşi continuă traseul de regularitate în Spania, reuşind să se impună, surprinzător, pe Camp Nou, după un meci pe care l-a gestionat perfect. Artem Dovbyk a deschis scorul în minutul 12, iar gazdele au egalat repede, în minutul 19, când Lewandowski a înscris din pasa lui Raphinha.

Oaspeţii au intrat totuşi în avantaj la cabine, după golul lui Miguel Gutierrez din minutul 40. Valery Fernandez a înscris în minutul 80, ducând scorul la 3-1 în favoarea oaspeţilor, iar Ilkay Gundogan a reuşit să menţină vii speranţele pe Camp Nou cu golul său din minutul 90+2. S-a terminat însă 4-2 pentru Girona, care a reuşit să mai marcheze odată, prin Stuani, în minutul 90+5.

Girona este lider în La Liga, cu 41 de puncte, urmată de Real Madrid, cu3 29 de puncte. FC Barcelona se află pe poziţia a patra, cu 34 de puncte.