FC Brasov, din ce in ce mai departe de cupele europene

Miercuri, 22 Aprilie 2009, ora 20:50
1051 citiri

Elevii lui Razvan Lucescu raman in continuare neinvinsi pe teren propriu, dupa ce au remizat cu Universitatea Craiova, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa a XXVI-a a Ligii I.

FC Brasov a inceput in forta partida si a marcat la prima faza notabila a intalnirii. In minutul 6, Roman i-a pasat lui Romeo Surdu, iar atacantul brasovean l-a executat pe Bornescu din careul mic. Prima repriza a fost destul de echilibrata, cu ocazii de gol la ambele porti, dar situatia de pe tabela a ramas neschimbata pana la fluierul de final al primului mitan.

Romeo Surdu a continuat sa-i puna probleme lui Bornescu si in repriza secunda, dar fundasii craioveni au rezistat cu brio. De partea cealalta, Florin Costea a fost principalul pericol pentru defensiva aproape de fier a brasovenilor. Dupa o noua ratare incredibila a lui Surdu si dupa o actiune de atac prelungita a 'stegarilor', Universitatea a scapat pe contraatac si Florin Costea a restabilit egalitatea dupa o pasa a lui Gangioveanu.

Cele doua formatii raman in continuare la jumatatea clasamentului Ligii I, FC Brasov pe locul 9, in timp ce Universitatea Craiova stationeaza pe pozitia a 5-a.