Liga 1: Brasovul a invins Petrolul

Sambata, 17 Septembrie 2011, ora 23:15
1081 citiri

FC Brasov a obtinut o victorie importanta in etapa a 7-a a Ligii 1, "stegarii" trecand pe teren propriu de petrolul Ploiesti, scor 1-0.

Intalnirea de la poalele Tampei a inceput frumos, cu oaspetii in ofensiva. Dupa o ocazie buna irosita de Oprita in primele minute, Apostu a lovit bara portii brasovene in minutul 8, la capatul unei faze frumoase.

Treptat, gazdele au revenit in joc, insa tot ploiestenii se aflau la conducerea meciului. Posesia oaspetilor nu a contat in minutul 22, atunci cand Mugurel Buga a deschis scorul cu o "scarita" de efect, dupa un contraatac.

Deloc surprinzator, Petrolul nu a acuzat mult primirea golului, revenind in ofensiva si ratand chiar o mare ocazie de egalare prin Oprita, a carui lovitura de cap a fost parata bine de Felgueiras.

In continuare, intalnirea a fost extrem de disputata, fiecare din cele doua formatii trecand pe langa gol in repriza secunda.

In prelungiri, Brasovul a ramas in 10 jucatori dupa ce Voiculet a "reusit" performanta de a incasa doua cartonase galbene intr-un interval de un minut, insa eliminarea nu s-a vazut si pe tabela, "stegarii" impunandu-se la limita.

Echipele:

FC Brasov (4-1-4-1): Felgueiras - Velayos, Majernik, L. Munteanu, Cr. Ionescu - Moutinho - Madeira, Kanu, M. Cristescu, Chipciu - Buga. Antrenor: Daniel Isaila

Rezerve: Godinho, Mateiu, Ad. Voiculet, Paez, Fl. Stinga, R. Machado, Hadnagy

Petrolul (4-2-3-1): Zendeli - Straut, Sipovici, Petrovici, P. Stoica - Fl. Dumitru, Enescu - V. Negru, Oprita, Stoimirovici - Apostu. Antrenor: Valeriu Rachita

Rezerve: Zimmerman, Catarama, Barbulescu, M. Tudor, Milea, Melinte, M. Roman II

Arbitru: A. Cojocaru (Galati). Asistenti: A. Vidan (Bucuresti), G. Stroe (Pitesti)

Managerul general al FCSB, Mihai Stoica, a declarat, sâmbătă seară, după meciul cu CS Mioveni, scor 3-0, că jucătorii echipei bucureştene vor face noi teste covid-19 duminică şi că...
Dan Vîlceanu: Parlamentarii PNL vor fi prezenți la sesiunea pentru învestirea Guvernului Cioloș, dar nu vor vota
Parlamentarii PNL vor participa miercuri, 20 octombrie, la votul din Parlament pentru Guvernul Cioloş, însă nu vor vota, potrivit unei decizii a Biroului Executiv, a anunţat secretarul general...