Liverpool castiga Supercupa Europei la loviturile de departajare

Joi, 15 August 2019, ora 00:44
15266 citiri

Liverpool a castigat Supercupa Europei dupa ce a invins Chelsea la loviturile de departajare, scor 5-4. In timpul regulamentar scorul a fost 2-2.

Cele doua echipe si-au impartit momentele de dominare in startul meciului, iar prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Salah in minutul 16, insa Kepa a scos excelent.

Sase minute mai tarziu, la cealalta poarta Chelsea a fost aproape de gol, numai ca sutul puternic trimis de Pedro a izbit transversala.

In cele din urma, Chelsea a deschis scorul in minutul 36, dupa o actiune creata de Pulisic, pe care Giroud a finalizat-o cu un sut pe langa portar.

Liverpool a inceput mai bine partea secunda, iar in minutul 48 a venit si egalarea, Mane reusind sa bage mingea in poarta din pasa lui Firmino.

"Cormoranii" au dominat partea secunda, una destul de stearsa in fotbal, insa nu a reusit sa inscrie dupa ce Kepa a intervenit salvator si a scos de doua ori in aceeasi faza, in minutul 75, in fata lui Salah si Van Dijk.

Meciul a ajuns in prelungiri, iar Liverpool a trecut in avantaj in minutul 95, cand Mane a marcat cu un sut imparabil sub transversala.

Dupa doar 5 minute, Chelsea a egalat insa din penalti, prin Jorginho, iar soarta Supercupei s-a decis la loviturile de departajare.

Aici, dupa noua goluri consecutive, Abraham a ratat pentru Chelsea, iar Liverpool a castigat astfel Supercupa Europei.

LIVERPOOL - CHELSEA 2-2 (5-4 dupa loviturile de departajare)

Loviturile de departajare:

5-4: Abraham rateaza pentru Chelsea si Liverpool castiga Supercupa Europei!

5-4: Salah inscrie pentru Liverpool.

4-4: Emerson inscrie pentru Chelsea.

4-3: Alexander-Arnold inscrie pentru Liverpool.

3-3: Mount inscrie pentru Chelsea.

3-2: Origi inscrie pentru Liverpool.

2-2: Barkley inscrie pentru Chelsea.

2-1: Fabinho inscrie pentru Liverpool.

1-1: Jorginho inscrie pentru Chelsea.

1-0: Firmino inscrie pentru Liverpool.

120 - Finalul timpului regulamentar! Vom avea lovituri de departajare!

114 - Pedro trage bine din marginea careului, insa mingea se duce putin pe langa!

113 - Mount suteaza puternic din marginea careului, Adrian respinge!

111 - Se joaca la trecerea timpului, echipele nu isi mai asuma riscuri.

106 - Se reia jocul!

105 - Se incheie prima repriza de prelungiri!

104 - Chelsea e aproape de gol, dar Abraham trimite putin pe langa poarta!

103 - Schimbare Liverpool: Origi intra in locul lui Mane.

100 - GOL CHELSEA!!! Jorginho inscrie din penalti!

99 - Penalti pentru Chelsea, dupa un fault comis de Adrian asupra lui Abraham!

98 - Ce ocazie!!! Adrian intervine excelent si salveaza un gol ca si facut la sutul lui Abraham!

95 - GOL LIVERPOOL!!! Mane inscrie cu un sut puternic din 14 metri dupa o pasa din partea stanga!!!

90 - Se reia meciul!

Schimbare Liverpool: Alexander-Arnold intra in locul lui Robertson.

90+2 - Finalul timpului regulamentar. Vom avea prelungiri!

90 - 2 minute suplimentare.

90 - Zouma se inalta in careu si trimite cu capul, dar mingea trece peste poarta.

85 - Schimbare Chelsea: Tomori intra in locul lui Christensen.

83 - Chelsea inscrie prin Mount, dar reusita e anulata corect pentru o pozitie de ofsaid.

79 - Azpilicueta vede cartonasul galben.

75 - Ce ocazie!!! Kepa scoate de doua ori in aceeasi faza la suturile periculoase trimise de Salah si Van Dijk din fata portii!

74 - Dubla schimbare Chelsea: Abraham si Mount intra in locul lui Giroud si Pulisic.

70 - Chelsea incearca sa fie mai prezenta in ofensiva in ultimele minute, dar nu avem faze de poarta.

64 - Schimbare Liverpool: Wijnaldum intra in locul lui Milner.

62 - Corner pentru Chelsea, dar defensiva lui Liverpool respinge.

55 - Liverpool e echipa mai periculoasa in partea secunda, Chelsea nu mai arata mare lucru.

50 - Liverpool e din nou aproape de gol, dar sutul lui Fabinho din 20 de metri trece pe langa poarta.

48 - GOL LIVERPOOL! Mane reuseste sa egaleze cu un sut din fata portii, dupa o pasa ideala a lui Firmino!

46 - Se reia jocul!

Schimbare Liverpool: Firmino intra in locul lui Oxlade-Chamberlain.

45 - Pauza!

40 - Pulisic inscrie cu un sut din 15 metri, dar reusita e amanata pentru o pozitie de ofsaid!

36 - GOL CHELSEA!!! Giroud deschide scorul cu un sut plasat pe langa portar dupa o pasa excelenta a lui Pulisic!

30 - Mane trimite cu capul din opt metri, mingea e retinuta de Kepa fara emotii.

22 - Ce ocazie!!! Pedro trage din unghi foarte puternic, insa mingea izbeste transversala!

21 - Pedro primeste intr-o pozitie periculoasa, dar Robertson il blocheaza excelent.

16 - Prima ocazie a meciului! Salah patrunde in viteza in careu, trage pe jos, dar Kepa scoate superb!

11 - Pedro suteaza din marginea careului, mingea se duce pe langa poarta.

6 - Matip reia cu capul din sase metri, mingea ajunge in bratele lui Kepa.

4 - Pulisic primeste bine in careu, dar Matip intervine excelent si il blocheaza.

1 - A inceput meciul!

Liverpool: Adrian, Van Dijk, Gomez, Matip, Robertson, Fabinho, Henderson, Milner, Oxlade-Chamberlain, Salah, Mane.

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, Christensen, Zouma, Emerson, Kante, Jorginho, Kovacic, Pulisic, Pedro, Giroud.

Liverpool este castigatoarea Ligii Campionilor, iar Chelsea a Europa League.

Partida are loc pe Vodafone Park din Istanbul.

Aceasta este a 44-a editie a Supercupei Europei, dar pentru prima data se vor intalni doua echipe din Anglia.

Meciul este televizat de Digi Sport 1, Telekom Sport si Look Sport.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Liverpool Chelsea, #Liverpool Chelsea LIVE, #Liverpool Chelsea direct, #televizare Liverpool Chelsea , #stiri FC Liverpool