FC Porto a castigat Europa League

Miercuri, 18 Mai 2011, ora 23:40
5901 citiri

FC Porto, cu romanul Cristi Sapunaru pe teren tot meciul, a castigat editia 2010/2011 a Europa League dupa ce a invins in marea finala de la Dublin pe Sporting Braga, scor 1-0. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Falcao in finalul primei reprize.

Campioana Portugaliei, marea favorita a finalei in opinia majoritatii specialistilor, a inceput partida incercand sa confirme acest statut, avand posesia si incercand sa atace periculos poarta adversa.

Prima mare ocazie a intalnirii i-a apartinut minunii braziliene Hulk, care a sutat agonizant de aproape de vinclu la capatul unei faze splendide, in care si-a ridiculizat doi adversari.

Jucatorii celor de la Braga au incercat si chiar au reusit in multe momente sa echilibreze partida, insa trupa Domingos Paciencia a parut incompleta in prima repriza - fara un atacant adevarat, care sa se bata cu fundasii centrali adversi, si fara un mijlocas care sa ordoneze putin jocul in zona mediana.

Unicul gol al intalnirii a venit atunci cand nimeni nu se mai astepta, in finalul primei reprize. Guarin a luat o actiune pe cont propriu in banda dreapta, a scapat de un adversar si a centrat in mijlocul careului advers. Falcao, plecat de la limita offside-ului, a ramas singur cu Artur si a inscris cel de-al 17-lea gol in acest sezon european, record absolut pentru Cupa UEFA/ Europa League.

Domingos Paciencia a mutat bine la pauza, introducandu-l pe Mossoro la mijloc. Acesta a ratat o ocazie uriasa in chiar primul minut de la reluare si a dat un plus evident jocului colectiv al celor de la Braga. Ulterior, Meyong a fost trimis si el pe teren in incercarea lui Paciencia de a pune un om in "coasta" fundasilor de la Porto.

Din pacate pentru surpriza acestei editii a Europa League, atacurile au fost oarecum naive si previzibile, fundasii adversi neavand foarte multe batai de cap.

Finalul a fost unul destul de urat, cu Braga atacand cu toate liniile si Porto aparandu-se cu toate mijloacele, inclusiv intrari urate sau trageri de timp.

Scor final 1-0 si Andre Villas-Boas este aproape de a-si confirma porecla de "noul Mourinho". Tehnicianul lusitan a devenit cel mai tanar antrenor care castiga un trofeu european si mai are doar un pas pana la egalarea recordului lui "The Special One", tripla campionat-cupa-cupa UEFA in primul sezon - Porto a castigat deja titlul, si va juca la sfarsitul saptamanii finala Cupei Portugaliei.

Partida dintre FC Porto si SC Braga a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! Porto a castigat Cupa UEFA !!!

Min.90 Helton este avertizat cu cartonas galben pentru trageri de timp.

Min.86 Ocazie buna pentru Porto, sutul lui Belluschi trecand insa pe langa poarta lui Artur.

Min.80 Kaka este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Porto: Rodriguez intra in locul lui Varela.

Min.76 Una din putinele fazele bune de atac ale Bragai este irosita de Cesar, care suteaza aiurea.

Schimbare Porto: Belluschi intra in locul lui Guarin.

Min.71 Hulk centreaza ideal, Varela nu reuseste insa sa trimita cu capul in poarta!

Min.70 Presiune mare a celor de la Braga, Porto rezista inca.

Ultima schimbare la Braga: Meyong intra in locul lui Lima.

Min.65 Braga incearca mai mult, insa atacurile sunt previzibile si, ca atare, respinse destul de usor de defensiva lui Porto.

Min.59 Mossoro primeste si el un "galben".

Min.58 Helton iese bine din poarta si trimite in afara terenului un balon ce putea fi foarte periculos.

Min.54 Garcia este avertizat cu cartonas galben.

Min.51 Cei de la Porto incearca, si reusesc, sa tina mingea departe de poarta lui Helton, pentru a domoli forcingul jucatorilor de la Braga.

Min.46 Debut electizant de runda! Mossoro este aproape de a restabili egalitatea iar apoi, pe contra, Falcao obtine un corner.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbari la pauza pentru Braga: Mossoro intra in locul lui Hugo Viana iar Kaka in locul lui Rodriguez.

_____________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

INFO: In urma acestei reusite, Falcao a ajuns la 17 goluri marcate in acest sezon de Europa League.

Min.44 GOOOL PORTO !!! Guarin pleaca bine in cursa in banda dreapta, scapa de un adversar si centreaza frumos. Falcao reuseste sa se "rupa" din marcaj si marcheaza cu o lovitura de cap!

Min.42 Porto a renuntat usor la posesie iar cei de la Braga domina finalul de repriza.

Min.37 Guarin inventeaza un dribling superb, insa rateaza continuarea si il faulteaza pe Paulao.

Min.31 Hulk reuseste sa centreze desi era presat de un adversar, dar Varela reia slab, din interiorul careului advers.

Min.28 Hulk suteaza naprasnic de la 30 de metri, peste poarta insa.

Min.23 Hugo Viana este avertizat cu cartonas galben pentru un fault la Hulk.

Min.22 Defensiva lui Porto da semne de slabiciune dupa o faza prelungita de atac a celor de la Braga.

Min.18 Hulk incearca o centrare, Falcao este insa surprins in pozitie de offside.

Min.13 Porto domina debutul de meci, insa Braga arata ca o echipa ce a venit sa castige trofeul.

Min.8 Faza splendida creata de Hulk, care trece de 2 adversari si suteaza din unghi, la o palma de vinclu.

INFO: Atmosfera superba la Dublin, galeriile lusitane fiind la inaltime.

Min.4 Prima ocazie importanta a meciului apartine celor de la Braga! Custodio pacaleste jocul la offside al lui Porto, insa sutul sau, de la 17 metri, trece pe langa poarta.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Porto este marea favorita a finalei in opinia pariorilor.

INFO: Stadion arhiplin la Dublin.

FC Porto: Helton - Alvaro Pereira, Guarin, Joao Moutinho, Falcao, Hulk, Rolando, Varela, Sapunaru, Fernando, Otamendi.

Rezerve: Beto, Maicon, Belluschi, Walter, Rodriguez, Souza, Ruben Micael

Antrenor: Andre Villas-Boas

Braga: Artur - Alberto Rodriguez, Paulao, Paulo Cesar, Miguel Garcia, Lima, Custodio, Silvio, Alan, Hugo Viana, Vandinho.

Rezerve: Cristiano, Kaka, Mossoro, Helder Barbosa, Meyong, Elderson, Leandro Salino.

Antrenor: Domingos Paciencia.

Arbitri: Carlos Carballo - centru, Roberto Fernandez, Jesus Guadamuro - asistenti, Carlos Gomez, Antonio Perez - aditionali.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Porto castigat Europa League, #Sapunaru castigat Europa League, #Porto victorie Braga Europa League, #Porto Braga LIVE, #finala Europa League 2011 , #Europa League