Sevilla a castigat finala Europa League

Miercuri, 27 Mai 2015, ora 23:37
10473 citiri

FC Sevilla a castigat pentru a doua oara consecutiv si pentru a patra oara in istorie Europa League.

In marea finala de la Varsovia, gruparea andaluza a trecut cu scorul de 3-2 de formatia ucraineana Dnipro Dnepropetrovsk.

Intalnirea disputata pe arena din Varsovia a inceput cu o surpriza, Sevilla fiind condusa pe tabela inca din minutul, atunci cand Kalinic a marcat pentru Dnipro din pasa lui Matheus.

Doar 20 de minute s-au aflat ucrainienii in avantaj, Krychowiak restabilind egalitatea cu un sut din interiorul careului, dupa o gafa imensa a defensivei lui Dnipro.

Dupa alte trei minute spaniolii au trecut chiar in avantaj, Bacca plecand excelent pe contraatac si marcand dupa ce l-a driblat in viteza pe Boyko.

Finalul unei prime reprize de vis a fost cum nu se putea mai bun, Rotan restabilind egalitatea dupa ce a transformat impecabil o lovitura libera de la 22 de metri.

Repriza secunda a fost una mult mai echilibrata, cele doua formatii fiind mult mai putin dispuse sa riste.

Sevilla a reusit golul victoriei in minutul 73, atunci cand Bacca a tasnit de la marginea careului advers si l-a "executat" pe Boyko. Acelasi atacant al andaluzilor a mai irosit o sansa uriasa cu 10 minute inainte de final, atunci cand lovitura sa de cap a fost respinsa extraordinar de portarul lui Dnipro.

Cu putin timp inainte de final, Matheus s-a prabusit pe gazon si a parasit terenul pe targa, lasandu-si echipa in inferioritate numerica.

Sevilla castiga astfel a doua Europa League consecutiva si al patrulea trofeu din istorie.

Mai mult, ibericii vor fi primii care vor profita de noua regula implementata de UEFA, potrivit careia castigatoarea Europa League va juca in sezonul urmator in Liga Campionilor.

Finala Europa League a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul partidei:

Min.90+5 Sevilla castiga finala Europa League!

Min.90+3 Ocazie buna pentru spanioli, insa Coke trimite peste poarta din marginea careului.

Min.90 Vom avea 4 minute de prelungiri.

INFO: Matheus se prabuseste pe gazon si toata lumea se precipita. Medicii intervin de urgenta si jucatorul primeste ingrijiri pe gazon. Jucatorul lui Dnipro paraseste terenul pe targa, in aplauzele spectatorilor. Ucrainienii vor juca in inferioritate numerica aceste ultime minute ale finalei.

Min.87 Schimbare Sevilla: Iborra intra in locul lui Banega.

Min.86 Schimbare Dnipro: Iese Kankava si intra Shakhov.

Min.82 Schimbare Sevilla: Gameiro intra in locul lui Bacca.

Min.80 Ce ocazie! Bacca reia cu o lovitura de cap din pozitie ideala, insa Boyko respinge cu un reflex fenomenal!

Min.79 Schimbare Dnipro: Seleznyov intra in locul lui Kalinic.

Min.75 Cartonas galben pentru Rotan.

Min.73 GOOOL SEVILLA! Bacca e lansat excelent, tasneste de la marginea careului si inscrie al doilea sau gol din aceasta finala!

Min.68 Schimbare Dnipro: Bezus intra in locul lui Fedorchuk.

Min.67 Ce ocazie! Boyko respinge gresit un balon, insa doi jucatori ai Sevillei nu lui relua pe poarta!

Min.62 Cartonas galben pentru Carrico.

Min.59 Schimbare Sevilla: Coke intra in locul lui Reyes.

Min.55 Konoplyanka urca spre poarta adversa si suteaza, insa trimite peste poarta Sevillei.

Min.49 In mod surprinzator, Dnipro incepe in ofensiva aceasta parte secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda.

__________________

Min.45+3 Finalul primei reprize!

Min.45+2 Galben si pentru Kalinic.

Min.45+1 Cartonas galben pentru Krychowiak.

Min.44 GOOOL DNIPRO! Rotan egaleaza transformand impecabil o lovitura libera de la 22 de metri!

Min.42 Atac rapid al celor de la Sevilla finalizat de Aleix Vidal cu un sut care trece putin peste transversala!

Min.37 Ce ocazie! Konoplyanka suteaza excelent, Rico scoate de la vinclu!

INFO: Sase goluri a marcat Bacca in aceasta editie de Europa League.

Min.31 GOOOL SEVILLA! Bacca scapa pe contra, il dribleaza pe Boyko si trimite in poarta goala!

Min.31 Matheus centreaza bine, insa Konoplyanka nu poate ajunge la balonul trimis pe coltul lung.

Min.28 GOOOL SEVILLA!!! Greseala mare de marcaj la o faza fixa, iar Krychowiak inscrie cu un sut din interiorul careului!

Min.27 Kankava scoate excelent sutul lui Vitolo.

Min.24 Ocazie mare pentru Sevilla! Krychowiak reia periculos, dar Boyko scoate in corner!

Min.20 Reyes suteaza din afara careului, insa trimite putin pe langa poarta.

Min.15 Sevilla incearca sa revina in joc, insa pana acum nu a avut nicio ocazie cu adevarat periculoasa.

Min.12 Vitolo suteaza in blocaj din pozitie buna.

Min.7 GOOOL DNIPRO!!! Ucrainienii deschid scorul prin Kalinic, care inscrie din centrarea lui Matheus!

Min.4 Debut de meci echilibrat, cu un plus pentru iberici.

Min.1 Incepe marea finala a Europa League!

21:30 - Incepe ceremonia de pe stadionul din Varsovia.

ECHIPELE DE START

Sevilla: Rico, Tremoulinas, Carrico, Kolodziejczak, Krychowiak, Reyes, Banega, Vitolo, Vidal, Mbia, Bacca

Antrenor: Unai Emery

Dnipro: Boyko, Douglas, Fedetskiy, Kankava, Leo Matos, Cheberyachko, Fedorchuk, Rotan, Kalinic, Konoplyanka, Matheus

Antrenor: Myron Markevych

INFO: Din lotul formatiei ucrainene face parte si romanul A;exandru Vlad, transferat de la Pandurii in urma cu aproape doi ani. La Sevilla este legitimat Raul Rusescu, atacantul fiind imprumutat de spanioli la Steaua in iarna.

INFO: Sevilla este detinatoarea en-titre a Europa League, gruparea iberica avand in total trei trofee, cucerite in 2006, 2007 si 2014.

INFO: Partida poate fi urmarita pe posturile DigiSport, DolceSport si ProTV.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#finala Europa League, #Europa League finala, #Sevilla Dnipro finala Europa League , #Europa League