Portarul echipei Fenerbahce a aparat 3 penalty-uri in "poarta lui Duckadam" (VIDEO)

Miercuri, 05 Martie 2008, ora 13:30
1982 citiri

La 22 de ani dupa ce portarul Stelei, Helmuth Duckadam, a aparat patru lovituri de la 11 metri in partida cu FC Barcelona, goalkeeper-ul turcilor de la Fenerbahce a parat trei penalty-uri, in aceeasi poarta, in partida castigata de echipa sa in fata celor de la FC Sevilla, calificandu-se astfel in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

"Demirel s-a transformat in eroul neasteptat al echipei Fenerbahce si in distrugatorul Sevillei, exact la poarta la care, in urma cu 22 de ani, un portar roman, Duckadam, a aparat patru penalty-uri in fata jucatorilor Barcelonei si a adus Stelei singura Cupa a Campionilor Europeni din istorie", a scris cotidianul catalan Sport.

Fenerbahce a reusit astfel o calificare in premiera in sferturile de finala ale competitiei, iar AC Milan, castigatoarea Ligii Campionilor si FC Sevilla, castigatoarea Cupei UEFA, au fost eliminate.

Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
#demirel, #fenerbahce, #portar, #duckadam, #egalare, #penalty, #aparat, #sferturi, #calificare, #liga , #stiri FC Sevilla