FC Timisoara umileste Dinamo si se califica in finala Cupei Romaniei

Marti, 28 Aprilie 2009, ora 22:39
4708 citiri

FC Timisoara a invins Dinamo Bucuresti, scor 4-1, si s-a calificat in ultimul act al Cupei Romaniei la fotbal.

Prima semifinala a Cupei Romaniei se anunta a fi una foarte tensionata, cele doua formatii fiind implicate atat in lupta pentru titlu cat si pentru un loc in finala Cupei Romaniei.

Intalnirea s-a disputat fara spectatori, in urma unei sanctiuni aplicate clubului Dinamo, decizie contestata vehement de patronul banatean, Marian Iancu.

Debutul partidei nu a oferit nimic special, cele doua formatii preferand sa se tatoneze si sa astepte eventuala greseala a adeversarului. Cristea si Danciulescu au presat in permanenta poarta lui Pantilimon, dar timisorenii au fost primii care au punctat, in minutul 25, gratie reusitei lui Magera. Partea secunda a primei reprize a fost dominata de dinamovisti, angajati intr-un continuu atac pozitional, banatenii mizand pe cartea contraatacului.

Repriza secunda i-a regasit pe dinamovisti in atac, dar Torje si Danciulescu nu au reusit sa strapunga defensiva lui Balint. Surprinzator, Abiodun reuseste sa mareasca diferenta, marcand in mintul 60. Presingul 'cainilor' si-a facut efectul abia in minutul 71, cand Cristea a reusit sa reduca din diferenta.

Din ce in ce mai avansata in jumatatea adversa, trupa lui Rednic a fost surprinsa pe contraatac in minutul 81, cand Bucur a inchis tabela marcand din pasa nou intratului Parks. Izvoranu a fost eliminat trei minute mai tarziu, iar timisorenii au profitat de avantajul numeric si au marit proportiile scorului in minutul 86, dupa golul lui Nibombe.

Timisorenii castiga la scor, razbunand esecul din campionat, scor 0-3, si se califica in ultimul act al competitiei, unde vor intalni castigatoarea partidei CFR Cluj - FC Vaslui, programata miercuri.

Ati urmarit in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Dinamo - FC Timisoara, contand pentru semifinalele Cupei Romaniei la fotbal.

Desfasurarea partidei:

Min.90+4 Alexandru Tudor pune capat partidei. FC Timisoara invinge Dinamo dupa 12 ani si se califica in finala Cupei Romaniei.

Min.90+2 Dinamovistii beneficiaza de o noua lovitura de colt, dar fundasii timisoreni indeparteaza pericolul.

Min.90 Luchin primeste cartonasul galben in urma unui hent.

Min.88 Gigel Bucur este inlocuit de Scutaru.

Min.86 GOOOOOOOL! 4-1 pentru Timisoara! Nibombe majoreaza scorul cu o lovitura de cap din careul mic!

Min.85 Niculescu iroseste o lovitura libera sutand pe langa poarta.

Min.84 Izvoranu este eliminat dupa o intrare urata la Cisovski.

Min.81 GOOOOOOOOL! Timisoara marcheaza pentru 3-1. Gigel Bucur marcheaza din pasa lui Parks.

Min.80 Curtean paraseste terenul si este inlocuit de Parks.

Min.79 Borbely rateaza o ocazie imensa de a inchide tabela, irosind din centru careului o pasa venita de la Bucur.

Min.78 Zicu vede galben pentru ca a sutat in balon dupa fluierul arbitrului.

Min.77 Nibombe greseste incredibil in careu, dar balonul ajunge cu noroc la Pantilimon.

Min.75 Bucur patrunde in careul dinamovist, dar este deposedat dupa o tentativa de dribling esuata.

Min.73 Timisorenii incearca o replica prin Borbely, dar sutul banateanului trece peste poarta.

Min.71 GOOOOOOOOOOOL! Dinamo reduce din handicap prin reusita lui Cristea!

Min.70 'Cainii' fac presing si forteaza poarta lui Pantilimon.

Min.69 Niculescu intra in locul lui Niculae

Min.68 Dinamovistii insista in ofensiva, dar fara nici un rezultat.

Min.66 Dinamo se arunca in atac, dar sutul lui Bostina rateaza poarta lui Pantilimon.

Min.64 Danciulescu puncteaza pentru 'caini', dar reusita este anulata pentru pozitie de offside.

Min.60 GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Abiodun majoreaza scorul pentru FC Timisoara!

Min.58 Torje este inlocuit de Zicu.

Min.57 Nibombe primeste galben dupa un fault la Miranda.

Min.56 Dinamo are o noua ocazie prin Cristea, care suteaza pe jos direct in bratele lui Pantilimon.

Min.54 Dinamovistii preseaza in jumatatea adversa, dar centrarea lui Torje trece prin fata portii timisorene.

Min.50 Torje suteaza din nou pe langa poarta, Stancu respinge din fata lui Miranda.

Min.49 Cele doua formatii joaca pe contre in debutul reprizei secunde.

Min.46 Miranda intra in locul lui Papa Malick.

Min.46 Tudor da startul reprizei secunde.

------------------------------------------------------------------------

Min.45+1 Se incheie prima repriza.

Min.45 Papa Malick acuza o accidentare si primeste ingrijiri medicale.

Min.45 Stancu suteaza de la 25 de metri, dar nu nimereste spatiul portii.

Min.44 Timisorenii forteaza cu o noua actiune de contraatac, dar dinamovistii opresc atacul cu un fault tactic.

Min.43 Torje incearca un nou sut de la distanta, dar balonul trece mult peste poarta.

Min.41 Dinamovistii beneficiaza de doua cornere consecutive, dar nu reusesc sa profite.

Min.40 Timisorenii scapa din nou pe contraatac, insa Matache iese din poarta si retine balonul din fata lui Borbely.

Min.38 Pantilimon scapa mingea la o centrare a lui Torje, dar defensiva banateana indeparteaza pericolul.

Min.36 Magera executa o lovitura libera din apropierea careului, obtinuta de Cisovski, dar balonul este deviat in corner.

Min.35 Bostina incearca un sut pe poarta lui Pantilimon, dar trimite alaturi.

Min.34 Curtean primeste cartonasul galben pentru un fault din spate

Min.32 Magera primeste o pasa perfecta in careu, dar gafeaza inexplicabil.

Min.29 Pantilimon retine fara emotii centrarea lui Izvoranu.

Min.25 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Magera deschide scorul pentru timisoreni, dupa ce sutul lui Bucur a nimerit bara!

Min.20 Dinamo ataca din nou prin Torje care suteaza de la 20 de metri putin pe langa poarta lui Pantilimon.

Min.18 Cristea rateaza o noua ocazie pentru 'caini', trimitand peste poarta dupa o frumoasa faza de atac.

Min.16 Danciulescu are cea mai importanta ocazie de pana acum, fructificand o pasa a lui Scarlatache printr-o lovitura de cap. Balonul este retinut de goalkeeperul timisorean.

Min.13 Cristea patrunde in careu de pe partea stanga, dar este deposedat de banateni.

Min.11 Dinamovistii beneficiaza de primul cornel al partidei. Cristea primeste in afara careului, dar sutul sau trece peste poarta lui Pantilimon.

Min.10 Abiodun rateaza o interceptie si iroseste o buna ocazie de a scapa singur pe partea dreapta.

Min.9 Timisorenii preseaza si ii tin pe dinamovisti in jumatatea proprie.

Min.4 Curtean centreaza pentru Bucur, dar defensiva dinamovista indeparteaza pericolul.

Min.3 Timisoarenii expediaza primul sut spre poarta lui Matache, prin Curtean.

Min.1 Centralul Alexandru Tudor fluiera startul partidei.

*INFO: Partida se disputa fara spectatori.

Dinamo: Matache - Scarlatache, Goian, Moti, Izvoranu - Cristea, Malick, Bostina, Torje - Danciulescu, Niculae.

FC Timisoara: Pantilimon - Badoi, Luchin, Cisovski, Latovlevici - Stancu, Borbely, Magera, Curtean - Bucur, Parks.

Arbitri: Alexandru Tudor - Cristian Nica, Ionel Popa

Observatori: Mircea Nesu, Paul Costas

Cea de-a doua partida din semifinalele Cupei, FC Vaslui - CFR Cluj, se va disputa miercuri, de la ora 20:45, si va fi transmisa in format LIVE Text de site-ul Ziare.com.

Pep Guardiola, după a doua semifinală în 4 zile: ”O porcărie, nu înțeleg cum am supraviețuit”
Două semifinale în patru zile. Aceasta a fost provocarea cu care s-a confruntat Manchester City, care a învins-o pe Chelsea cu 1-0 în semifinalele Cupei Angliei, sâmbătă, la trei zile după...
Cum s-a descurcat iubitul Andreei Bălan în semifinale la ATP Munchen
Perechea româno-franceză Victor Cornea/Theo Arribage a ratat calificarea în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP 250 de la Munchen (Germania), dotat cu premii totale de...