Timisoara paraseste Europa dupa o victorie la Zagreb

Joi, 17 Decembrie 2009, ora 21:52
2338 citiri

FC Timisoara s-a impus in fata croatilor de la Dinamo Zagreb, in deplasare, scor 2-1, in ultima etapa a grupelor Europa League.

Banatenii au inceput in defensiva partida, desi Sabau anunta ca vizeaza o prima victorie in Europa League. De cealalta parte, croatii aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la calificare, insa depindeau si de o victorie a lui Ajax cu Anderlecht.

Prima parte a fost una plictisitoare, jocul modest, absenta fanilor din tribune cat si vremea nefavorabila fiind principalii actori ai unei reprize anoste, incheiate la egalitate, scor 0-0.

Desi startul reprizei secunde a fost similar, jocul s-a mai animat dupa ce banatenii au deschis scorul in minutul 66, dupa o reusita a lui Bucur. Obligati sa atace, croatii au pus in pericol in mai multe randuri poarta lui Taborda, goalkeeperul achitandu-se fara probleme de sarcini.

Portarul timisorean a fost in cele din urma invins de proprii jucatori, Scutaru trimitand in propria poarta din 6 metri, restabilind egalitatea in minutul 81. Elevii lui Sabau si-au revenit imediat si au trecut din nou la conducerea partidei, Goga marcand cu patru minute inainte de final cu un sut din interiorul careului.

Demoralizati de rezultatul de la Amsterdam, croatii nu au mai fortat, iar Timisoara a inregistrat prima victorie din grupele Europa League.

Clasament:

1. Anderlecht 12p

2. Ajax 11p

----------------------

3. Dinamo Zagreb 6p

4. Timisoara 5p

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com desfasurarea partidei Dinamo Zagreb - FC Timisoara din grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Centralul fluiera finalul partidei!

Min.90 Partida este prelungita cu 3 minute.

Min.88 Gigel Bucur este inlocuit de Ionut Matei.

Min.85 Goooooool Timisoara! Dorin Goga isi readuce formatia in avantaj cu un sut din interiorul careului!

Min.84 Kramarici intra in locul lui Morales.

Min.81 Gooool Dinamo Zagreb! Scutaru trimite in proprie poarta si egalitatea se restabileste.

Min.77 Noul intrat Tomecak este surprins in ofsaid la o faza initiata de Sammir.

Min.75 Curtean este inlocuit de Goga.

Min.72 Tomecak intra in locul lui Ibanez.

Min.66 Gooool Timisoara! Gigel Bucur deschide scorul cu o deviere din fata portii, dupa un sut al lui Stancu!

Min.65 Curtean rateaza o ocazie monumentala, trimitand peste poarta din 8 metri!

Mn.64 Dubla interventie a lui Taborda la o faza periculoasa a croatilor.

Min.63 Nibombe primeste si el galben.

Min.61 Mera vede primul cartonas galben al partidei.

Min.59 Morales centreaza periculos, insa voleul lui Lovren trece peste poarta.

Min.55 Mera respinge din sase metri o centrare a lui Mandzukici.

Min.52 Maxim trimite alaturi dintr-o lovitura libera obtinuta de Parks.

Min.49 Taborda retine fara probleme un sut din marginea careului expediat de Sammir.

Min.47 Bucur il lanseaza pe Parks, dar Butina iese din poarta si retine balonul.

Min.46 Incepe repriza a doua!

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.43 Banatenii joaca in continuare foarte defensiv, dar croatii par sa nu mai forteze, Anderlecht conducand deja cu 3-0 la Amsterdam.

Min.40 Mandzukici se resimte dupa o accidentare, dar poate continua partida.

Min.33 Centrare buna a lui Maxim, dar Bourceanu irosteste faza si trimite balonul afara.

Min.27 Taborda scapa din nou cu fata curata, dupa ce doi jucatori croati rateaza interceptia in fata portii.

Min.23 Butina scoate de sub bara un sut excelent al lui Stancu.

Min.18 Curtean centreaza de pe dreapta, dar defensiva gazdelor respinge fara probleme.

Min.14 Slepicka trece si el pe langa gol, acelasi Taborda respingand sutul din sase metri.

Min.12 Sammir primeste in coltul careului si suteaza violent, balonul fiind respins in corner de Taborda.

Min.8 Timisoara are o noua ocazie, lovitura de cap a lui Bourceanu fiind respinsa de portarul croat.

Min.7 Bucur patrunde pe stanga in careul croatilor, insa este blocat de Butina.

Min.6 Parks obtine o aruncare de la margine in apropierea careului advers.

Min.2 Dinamo are prima ocazie a meciului, Taborda deviind in corner sutul lui Slepicka.

INFO: Meciul se joaca fara spectatori in tribune.

Min.1 Incepe partida!

Dinamo Zagreb: Butina - Ibanez, Lovren, Kovaci, Etto - Vrdoljak, Badelj, Sammir - Mandzukici, Morales, Slepicka.

FC Timisoara: Taborda - Mera, Nibombe, Scutaru - Stancu, Curtean, Alexa, Bourceanu, Maxim - Parks, Bucur.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo;

Asistenti: Roberto Alonso Fernandez, Enrique Andres Samper;

Arbitru de rezerva: Javiez Terienzo Alvarez;

Arbitrii aditionali: Antonio Rubinos Perez, David Fernandez Borbalan.

Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....