Timisoara a obtinut un rezultat mare la Donetk

Miercuri, 29 Iulie 2009, ora 21:51
7335 citiri

FC Timisoara a debutat cu dreptul in preliminariile Ligii Campionilor, banatenii obtinand un egal excelent in deplasarea la Donetk.

Partida a inceput in nota de dominare a gazdelor, care i-au presat pe romani inca din debut. Prima mare ocazie a venit in minutul 9, atunci cand sutul lui Srna a fost respins in corner de Pantilimon. Trei minute mai tarziu brazilianul Luiz Adriano trece pe langa deschiderea scorului cu un sut de la 12 metri.

Banatenii au raspuns acestor atacuri in minutul 20. Parks centreaza foarte bine pentru golgheterul Bucur care marcheaza pentru un incredibil Sahtior - Timisoara 0-1.

Din acest moment timisorenii renunta aproape total la ofensiva, Sahtiorul avand o posesie covarsitoare. Cu toate acestea scorul ramane favorabil romanilor pana la fluierul de final al primei reprize.

Cei de la Sahtior incep puternic si a doua parte a jocului si, in minutul 51, Luiz Adriano izbeste bara transversala a portii aparate de Costel Pantilimon.

Defensiva romanilor a cedat dupa o ora de joc, nou-intratul Gladkiy reusind sa marcheze cu o lovitura de cap bine plasata. Doar sapte minute mai tarziu Jadson trimite si el in transversala cu un sut puternic de la 25 de metri.

Elevii lui Lucescu s-au jucat in continuare cu ocaziile, Gladkiy, Fernandinho si Jadson trecand pe langa gol.

Gigel Bucur reuseste insa sa marcheze al doilea sau gol in urma unui contraatac frumos, micutul atacant roman distrandu-se cu fundasii adversi.

Sahtiorul egaleaza inca o data in minutul 85, Fernandinho sutand frumos din alergare, din afara careului. Ucrainenii puteau da lovitura in prelungiri atunci cand Hubshmann a tras foarte puternic de la 35 de metri. Scor final Sahtior - Timisoara 2-2. Partida Sahtior Donetk - FC Timisoara a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei !!!

Min.90+3 Pantilimon respinge excelent sutul lui Hubschmann!

Min.89 Elevii lui Sabau vor sa dea lovitura pe final

Min.85 GOOOOOOOL SAHTIOR! Fernandinho egaleaza cu un sut superb, din afara careului!

Min.80 Schimbare Sahtior: Agahowa intra in locul lui Luiz Adriano.

Min.79 GOOOOOOOOOOOOOOOL TIMISOARA! Bucur reuseste dubla in urma unui contraatac de toata frumusetea!

Min.75 Bourceanu si Ilsinho sunt avertizati cu cartonase galbene.

Min.73 Gladkyi trimite puternic o lovitura de cap, Pantilimon respinge peste poarta!

Min.72 Sutul lui Jadson este respins in corner.

Min.70 Schimbare Timisoara: Alexa este inlocuit de Stelian Stancu.

Min.70 Fernandinho trece si el pe langa gol cu o lovitura de cap.

Min.68 Pantilimon retine sutul lui Gladki.

Min.67 BARA SAHTIOR! Jadson trimite in transversala de la 25 de metri!

Min.60 GOOOOOOOOL SAHTIOR! Gladkyi reuseste sa egaleze cu o lovitura de cap!

Min.55 Timisoara incearca sa iasa mai mult la joc, evitand astfel dominarea cvasi-totala a ucrainenilor.

Min.50 BARA SAHTIOR! Luiz Adriano izbeste transversala din 6 metri!

Min.49 Willian incearca un sut de la marginea careului, dar portarul banatenilor retine.

Min.47 Pantilimonare o prima interventie excelenta la un sut puternic din afara careului!

A inceput repriza secunda

INFO: Cigrinski si Gladkyi sunt trimisi in teren de Mircea Lucescu

Finalul primei reprize !!!

Min.44 Willian suteaza foarte bine de la marginea careului, putin peste poarta.

Min.42 Timisoara asteapta pauza dupa un efort sustinut in prima repriza

Min.38 Karamyan vede cartonasul galben.

Min.36 Pantilimon scoate foarte bine un sut al lui Srna!

INFO: Sahtior Donetk este condusa de pe banca de Alexandru Spiridon, secundul lui Mircea Lucescu.

Min.30 Faza frumoasa facuta de brazilienii Sahtiorului, dar pasa decisiva a fost gresita.

Min.26 Schimbare Timisoara: Parks paraseste terenul accidentat iar in locul sau intra Magera.

Min.24 Inca o ocazie pentru Sahtior. Luiz Adriano a fost blocat in ultimul moment de fundasii Timisoarei.

Min.22 Elevii lui Lucescu revin repede in atac si ii maseaza pe banateni in propriul careu.

Min.20 GOOOOOOOOL TIMISOARA! Bucur deschide scorul din centrarea lui Parks!

Min.18 Portarul Timisoarei retine sutul lui Luiz Adriano.

Min.12 Ocazie uriasa pentru Sahtior! Luiz Adriano e gasit perfect in centrul careului de Srna iar sutul brazilianului trece aproape de vinclul portii lui Pantilimon!

Min.9 Pantilimon scoate foarte bine voleul lui Srna, trimis din interiorul careului!

Min.4 Prima ocazie pentru banateni: Parks suteaza pe langa poarta de la 20 de metri

Min.3 Sahtiorul domina debutul de meci, presand careul romanilor.

Min.1 A inceput meciul.

INFO: Stadion din Donetk are destule locuri goale la aceasta partida.

Sahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Ischenko, Sevchuk - Hubschmann, Fernandinho - Ilsinho, Jadson , Willian - Luiz Adriano

Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Cisovsky, Nibombe, Art. Karamyan - Arm. Karamyan, Alexa, Bourceanu, Curtean - Bucur, Parks.

Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...