Poli Timisoara a invins UTA Arad in marele derbi al Vestului

Duminica, 15 Octombrie 2017, ora 17:38
4036 citiri

Gruparea de Liga II Politehnica Timisoara a invins pe UTA Arad in marele derbi al Vestului, scor 2-1 in runda curenta de liga secunda a Romaniei.

Partida desfasurata pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara, pe o atmosfera exceptionala, care a adus aminte de derbiul Poli - UTA care avea loc altadata in prima liga, a inceput in forta, cu doua goluri marcate in primele 9 minute.

Predescu a marcat in chiar minutul 2 pentru gazde, dupa o reluare spectaculoasa din plin careu. Sapte minute mai tarziu, Asani egala cu un sut de la distanta teribil, de la circa 25-30 de metri, care l-a pacalit pe portarul gazda.

Dupa pauza, in minutul 49, cate un jucator de la fiecare echipa, Mera si Curtuius au primit cartonase rosii direct, dupa un conflict care a dus la un meleu intre jucatorii ambelor formatii.

In situatie de 10 la 10 pe teren, Timisoara a obtinut victoria in minutul 62, dupa golul lui Bilia, dupa un gol cu capul, la capatul unei lovituri libere la care portarul utist Grahovac a iesit gresit.

De remarcat ca la pauza jocului, profitand de lipsa de reactie a oamenilor de ordine, mai multi fani ai echipei UTA au intrat intr-un sector cu fani banateni si conflictul a degenerat.

ASU Poli urca pe 6 dupa acest triumf, cu 19 puncte la activ. UTA ramane pe locul 16, loc retrogradabil in Liga 3, cu doar 11 puncte la activ.

Românii au investit sume record în titlurile de stat. Depozitele în lei ale populației la bănci, la un maxim istoric
Românii au investit o sumă record de aproape 3,2 miliarde de lei, echivalentul a 643 milioane de euro, în titluri de stat Fidelis, săptămâna trecută. De asemenea, depozitele în lei ale...
Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
#Timisoara bate UTA derbi Vest, #cronica derbi Timisoara UTA, #Poli invinge UTA cronica Liga 2 , #stiri FC Timisoara