UTA Arad a castigat "Derbiul Vestului" in deplasare la Poli Timisoara

Duminica, 21 Mai 2017, ora 21:17
3369 citiri

UTA Arad a trecut cu lejeritate de Poli Timisoara, in deplasare in Banat, pe stadionul Dan Paltinisanu, scor 3-0, in marele derbi al rundei curente de Liga 2.

Golurile au fost marcate de Curtuius, minutul 31, Gligor, minutul 33 si Piccioni, in minutul 92.

Aradul a dominat in mod clar partida de la ASU, care s-a ridicat la nivelul unui mare derbi, cu peste 15000 de oameni in tribune, din care 1000 veniti de la Arad. Sa mai spunem ca Taub de la gazde a fost eliminat in minutul 95.

O victorie cruciala pentru oaspetii in alb si rosu, care au revenit pe 2 in Liga 2, cu 65 de puncte, unul peste Sepsi Sfantu Gheorghe.

Mai sunt 3 etape de disputat in esalonul 2 al fotbalului romanesc.

ASU Poli va ramane in Liga 2 si sezonul viitor, ocupand in prezent locul 13.

Caseta tehnica a partidei:

ASU Poli: Gakos - Motreanu, Bilia (cpt.), Telescu, Taub - Nicolescu (Ad. Ungureanu 54') - Teut (Sorescu 46'), Birau, Mad. Stancu, Ghinescu (Badauta 75') - St. Blanaru.

Rezerve neutilizate: Garlea - Cr. Galan, Vucea, Tugui.

Antrenor: Sorin Brindescu.

UTA: Bg. Miron - Adili, Al. Manea, Gligor (cpt.) (Vilceanu 61'), Burla - Stratila, M. Chindris, Jorza (I. Tanase 65'), D. Muntean - Curtuius (Piccioni 71'), Ad. Petre.

Rezerve neutilizate: Al. Barna - Copaci, Stahl, Polgar.

Antrenor: Laurentiu Rosu.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#UTA bate clar la PoliTimisoara, #UTA Poli Timisoara derbi Vest, #UTA castiga in Banat Timisoara , #stiri FC Timisoara