Remiza superba intre Vaslui si Lazio

Joi, 01 Decembrie 2011, ora 23:55
6221 citiri

FC Vaslui a obtinut un nou rezultat mare in Europa League, terminand la egalitate, scor 0-0, la capatul unei partide superbe cu italienii de la Lazio Roma.

Moldovenii lui Hizo abordau disputa cu echipa clasata pe locul 4 in Serie A cu gandul la o calificare istorica in primavara europeana. Presiunea meciului a parut ca si-a pus amprenta asupra "galben-verzilor", care au evoluat temator in primele minute, Klose avand chiar si o ocazie uriasa de a deschide scorul.

Treptat, gazdele au echilibrat partida si cuplul Sanmartean - Adailton si-a intrat in rol, oferind un nou recital in Europa.

Treptat, jocul s-a mutat spre poarta celor de la Lazio si numai doua interventii de exceptie ale portarului Marchetti, in fata lui Temwanjera si Adailton, au facut ca scorul sa ramana egal la pauza.

La reluare, ritmul nu a scazut, chiar dimpotriva. Hizo a mutat bine dupa pauza, introducandu-l pe Jovanovici in locul lui Buhaescu, care a fost mana moarta pe partea dreapta, si ocaziile au continuat sa apara.

Mike Temwanjera a reusit chiar sa marcheze in minutul 69, din centrarea lui Sanmartean, insa golul a fost anulat corect pentru offside.

Finalul disputei a fost incendiar. Lazio a fortat, jucand cu 4 atacanti, si a masat Vasluiul in preajma propriului careu. Sculli, Cana si Rocchi au ratat ocazii foarte mari iar pe contraatac acelasi Temwanjera a trecut si el pe langa golul victoriei.

Per total, rezultatul este unul echitabil si ii mentine pe moldoveni in ecuatia calificarii, avand sanse mari de a "prinde" un loc in primavara europeana.

Intalnirea dintre Vaslui si Lazio a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul meciului:

FINAL DE MECI!!!

Min.90+3 Cerniauskas are o noua interventie de exceptie pe final!

Schimbare Vaslui: Bello intra in locul lui Temwanjera.

Min.89 Cerniauskas greseste impardonabil iesind din poarta, insa Sculli trimite peste buturile goale.

Schimbare Lazio: Kozak intra in locul lui Konko.

Min.84 Temeanjera putea inchide meciul, insa a trimis putin pe langa poarta lui Lazio.

Min.82 Lazio preseaza incredibil pe final, Vaslui este masata in propria jumatate de 10 minute!

Min.74 Ocazie mare pentru Lazio! Klose centreaza bine in centrul carelui iar Sculli trimite peste poarta din pozitie buna.

Schimbare Lazio: Rocchi intra in locul lui Cisse.

Schimbare Vaslui: Zmeu intra in locul lui Gladstone.

Min.69 Vaslui reuseste sa inscrie, Temwanjera marcand din centrarea lui Sanmartean. Golul a fost insa anulat pentru offside.

INFO: In celalt meci al grupei, Sporting conduce cu scorul de 2-0 pe FC Zurrich.

Min.65 Cartonas galben pentru Radu Stefan.

Min.64 Cursa buna a lui Milisavlevici, care centreaza bine, insa Marchetti se inalta si retine din fata lui Adailton.

Min.61 Adailton suteaza bine din lovitura libera, dar mingea e deviata in corner.

Schimbare Lazio: Sculli intra in locul lui Lulic.

Schimbare Vaslui: Jovanovici intra in locul lui Buhaescu.

Min.52 Debut echilibrat si in repriza a doua.

A INCEPUT PARTEA SECUNDA!!!

______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.42 Inca o ocazie foarte buna pentru Vaslui, dar Marchetti scoate in corner reluarea lui Gladstone.

Min.38 Klose incearca un sut de la 17 metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

Min.36 Cerniauskas retine bine un sut trimis de Lulic.

Min.32 Cartonas galben pentru Gladstone.

Min.31 Ocazie mare pentru Vaslui! Temwanjera este lansat in careul lui Lazio, reia frumos, din cadere, dar Marchetti scoate bine.

Min.27 Hernanes primeste si el un cartonas galben.

Min.23 "Galben" si pentru Papp.

INFO: In celalalt meci al grupei, Sporting a deschis scorul in fata celor de la FC Zurich.

Min.19 Temwanjera primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.15 Inca o ocazie pentru Vaslui. Farkas suteaza puternic, fara preluare, de la marginea careului, in mingea trece peste transversala.

Min.13 Replica a moldovenilor vine rapid. Adailton centreaza bine, Temwanjera se inalta si reia spre poarta, dar balonul este deviat in corner.

Min.11 Uriasa ocazie pentru Lazio! Gonzalez e lansat bine in banda dreapta, trece de Milisavlevici si paseaza in careu pentru Klose, insa portarul Vasluiului intervine extraordinar!

Min.5 Debut curajos de meci pentru FC Vaslui, care reuseste sa puna probleme in jumatatea italienilor.

INFO: Pentru oaspeti, Radu Stefan este titular si capitan de echipa.

Min.1 A inceput meciul!!!

INFO: Cu o victorie, moldovenii isi asigura calificarea in primavara europeana.

VASLUI: Cerniauskas - Milanov, Farkas, Papp, Milisavljevic - Gladstone, Pavlovic - Adailton, Buhaescu, Sanmartean - Temwanjera

Rezerve: Puia, Zmeu, Costin, Jovanovic, Bello, Balaur, Gerlem

LAZIO: Marchetti - Konko, Biava, Diakite, Radu - Gonzalez, Cana, Lulic - Hernanes - Cisse, Klose.

Rezerve: Bizzarri, Zauri, Ledesma, Zampa, Sculli, Rocchi, Kozak

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#vaslui remiza lazio, #vaslui egal lazio, #vaslui lazio live, #fc vaslui lazio roma , #Europa League