Vasluiul a remizat dramatic cu FC Zurich

Joi, 29 Septembrie 2011, ora 23:58
5235 citiri

FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 2-2, a doua partida din grupele Europa League, disputata impotriva elvetienilor de la FC Zurich.

Dupa remiza de pe Olimpico, cu Lazio, moldovenii lui Hizo au inceput curajos disputa cu, probabil, cel mai accesibil adversar din grupa. Adailton, Wesley, Sanmartean, Bello si Temwanjera au fost trimisi in avanposturi in incercarea de a "sparge" defensiva adversa.

Totusi, Zurich s-a dovedit a fi o nuca foarte tare, elvetienii fiind cei care au avut cele mai mari ocazii din prima parte. De altfel, formatia din "Tara Cantoanelor" a si deschis scorul in minutul 31, atunci cand Alphonse a scapat de marcaj si s-a strecurat printre cei doi fundasi centrali pentru a relua cu capul o centrare buna trimisa de Aegerter.

Pana la pauza, moldovenii au incercat sa atace, insa nu s-au mai apropiat de poarta lui Leoni.

La reluare, Bello, cel mai slab jucator de la Vaslui a ramas la cabine, iar "galben-verzii" parca au jucat altceva.

In minutul 60, capitanul Wesley a "scos" un penalti si eliminarea lui Koch, tot el transformand lovitura de la 11 metri restabilind astfel egalitatea.

Mike Temwanjera a scapat bine de fundasii adversi in minutul 76 si a marcat cu un sut plasat, la coltul scurt. Din pacate, ca si la Roma, FC Vaslui a luat gol in superioritate numerica pe o gafa a defensivei, Mehmedi punctand cu o lovitura de cap.

Pana la final, elevii lui Viorel Hizo au mai trecut pe langa gol in doua randuri, in urma a doua actiuni frumoase create de Lucian Sanmartean.

Remiza cu Zurich duce totusi Vasluiul pe locul secund in Grupa D, in urma lui Sporting Lisabona care pare ca a scapat deja in postura de calificata in primavara europeana.

Meciul dintre FC Vaslui si FC Zurich a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!!

Min.90+3 Sanmartean suteaza din afara careului la o palma peste transversala!

Min.88 BARA VASLUI !!! Sanmartean are o actiune incantatoare, paseaza la Adailton iar sutul acestuia, deviat, cade pe bara!

Min.85 Vasluiul ataca dezlantuit in ultimele minute, incercand fortarea victoriei.

Min.79 GOL ZURICH !!! Mehemedi restabileste egalitatea dupa o gafa a defensivei moldave!

Min.76 GOOL VASLUI !!! Temwanjera isi aduce echipa in avantaj cu un sut la coltul scurt!

Schimbare Vaslui: Jovanovici intra in locul lui Milisavlevici.

Min.70 Se joaca destul de frumos, pe contre.

Dubla schimbare la Zurich: Barmettler si Mehmedi sunt trimisi in teren!

Min.61 GOOL VASLUI !!! Wesley transforma frumos lovitura de la 11 metri!

Min.60 Penalti pentru Vaslui !!! Koch este eliminat pentru un fault comis in propriul careu asupra lui Wesley!

Min.55 Elvetienii au echilibrat din nou jocul.

Min.51 Vasluienii au inceput si aceasta parte secunda in ofensiva, insa nu se apropie deocamdata de poarta adversa.

Min.46 A INCEPUT PARTEA SECUNDA !!!

____________________

Schimbare Vaslui: Costin intra la pauza in locul lui Bello.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.42 Romanii au posesia, insa ataca steril, fara a ameninta cu adevarat poarta lui Leoni.

Min.35 Ocazie mare pentru Vaslui! Adailton a centrat in fata portii, Wesley si Bello au trecut pe langa minge!

Min.31 GOL ZURICH !!! Alphonse scapa de marcaj si reia cu capul, din plonjon, o centrare trimisa din banda stanga de Aegerter!

Min.30 Zurich este formatia mai periculoasa, insa cei de la Vaslui nu se dau batuti si incearca sa ameninte poarta adversa.

Min.23 Ocazie mare pentru elvetieni! Un un-doi a facut sah-mat defensiva vasluiana si Nikci a patruns in careu, insa a sutat putin peste.

Min.21 Chermiti suteaza bine, din unghi, insa Cerniauskas retine bine.

Min.14 Cerniauskas retine un sut slab al lui Nikci.

Min.11 Adailton incearca un gol "olimpic", direct din corner, insa Leoni boxeaza.

INFO: La Piatra Neamt ploua destul de tare iar jucatorii controleaza cu dificultate balonul. De asemenea, este si foarte frig.

Min.6 Aegerter suteaza de la marginea careului, insa Cerniauskas retine.

Min.3 O prima ocazie pentru Vaslui, dar Adailton reia peste poarta!

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Destul de putini spectatori pe arena din Piatra Neamt.

FC Vaslui: Cerniauskas - Papp, Farkas, Pavlovici, Milanov - Adailton, Wesley, Sanmartean, Milisavljevici - Bello, Temwanjera.

Rezerve: Puia, Zmeu, R. Costin, P. Jovanovici, Ad. Gheorghiu, I. Balaur, Buhaescu.

FC Zurich: Leoni - Teixeira, Rodriguez, R. Koch, P. Koch - Schonbachler, Nikci, Aegerter, Zouaghi - Alphonse, Chermiti.

Rezerve: Guatelli, Magnin, Margairaz, Buff, Chikhaoui, Barmettler, Mehmedi.

Arbitru: Menashe Masiah. Asistenti: Nissan Davidy, Oren Borneshtain (toti Israel)

INFO: In primul meci din grupa, Vasluiul a remizat in deplasare cu Lazio Roma, scor 2-2, in timp ce Zurich a fost invinsa cu 2-0 de Sporting Lisabona.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Vaslui remiza Zurich, #Vaslui Zurich LIVE, #Vaslui Zurich Europa League, #FC Vaslui Europa League , #Europa League