Liga 1: FC Vaslui a castigat "derbiul Moldovei"

Luni, 26 Noiembrie 2012, ora 20:50
2795 citiri

FC Vaslui s-a impus, luni seara, in "derbiul Moldovei", echipa lui Hizo invingand cu scorul de 3-0 pe CSMS Iasi.

Inaintea fluierului de start, incidente au avut loc in fata stadionului din Vaslui. Fanii gazdelor ar fi vrut sa se lupte cu cei ai oaspetilor, insa nu s-au intalnit decat cu jandarmii, o parte a "ultrasilor" avand de suferit.

Partida a inceput, surprinzator, cu o mare ocazie de gol a Iasului, Tiganasu fiind blocat in extremis de Dani Coman dupa ce a scapat singur cu goalkeeper-ul echipei lui Porumboiu. Tot Tiganasu a mai incercat o data poarta, insa de aceasta data a sutat peste poarta.

Gazdele au avut putine ocazii in prima parte, remarcabila fiind doar "foarfeca" lui Celeban, din minutul 41, retinuta totusi fara emotii de Irimia.

Hizo a parut ca si-a insufletit jucatorii la vestiare, acestia iesind mult mai decisi in partea secunda. Varga si Caue au dat semnalele trezirii iar Varela a deschis scorul in minutul 56, din centrarea lui Salageanu.

Zece minute mai tarziu golgheterul Marius Niculae a rezolvat ecuatia partidei, el reluand simplu in poarta centrarea lui Antal. In prelungiri, fostul dinamovist a mai marcat o data, de aceasta data din centrarea lui Costin.

Vaslui: D. Coman - Milanov, Celeban, Varela, Salageanu - Caue, Jumisse - Varga, N. Stanciu, Sanmartean - M. Niculae

Antrenor: Viorel Hizo

Rezerve: Cerniauskas, Antal, Zsiga, Balaur, R. Costin, Cordos, Buhaescu

CSMS Iasi: I. Irimia - P. Jovanovic, Al. Cretu, Tincu, Mitrea - Milea, B. Straton - Ciucur, Cl. Tudor, Tiganasu - Herghelegiu

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Rezerve: Balan, Ionescu, Mihalachioaie, Patulea, Onofras, Nalati, Semenenko

Arbitru: Cristi Balaj

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...