Inter - FC Vaslui 2-2. Moldovenii parasesc Europa League cu capul sus

Joi, 30 August 2012, ora 23:33
10504 citiri

FC Vaslui a inregistrat un rezultat mare de egalitate la Milano, cu Inter, scor 2-2, dar e eliminata din Europa League, dupa ce in tur a pierdut cu 0-2 pe teren propriu.

Pe o ploaie torentiala, vice-campioana Romaniei a facut un meci mare in Italia, chiar daca Sumudica a inceput meciul fara Sanmartean, Coman sau Niculae. Ce-i drept, si in tabara adversa au lipsit din primul "11": Sneijder, Ranocchia sau Milito.

Cu Stanciu la timona, moldovenii au inceput bine partida, insa prima mare ocazie le-a apartinut gazdelor. Capul lui Samuel a izbit bara transversala a portii lui Straton.

Dupa aceasta ocazie, la carma meciului au trecut surprinzator vasluienii, iar golul a venit. In minutul 33, Stanciu i-a dat o pasa superba lui Antal, iar Castelazzi l-a putut bloca doar prin fault.

Arbitrul portughez Manuel De Sousa a aratat punctul cu var si l-a trimis la cabine pe Castelazzi. A iesit Cassano pentru a-i face loc neexperimentatului Belec, care n-a putut sa faca nimic la penaltiul lui Stanciu. A fost scorul primei reprize.

Repriza a doua a inceput cu italienii in atac, insa fara ocazii mari. Dupa cateva minute, Sumudica l-a trimis in teren pe Sanmartean, insa evolutia sa a fost mult sub-asteptari.

Vasluienii au prins din ce in ce mai mult tupeu si au impins jocul spre poarta lui Belec, insa golul a venit in poarta lui Straton. In minutul 76, pe contraatac, Coutinho i-a pasat perfect lui Palacio, iar argentinianul a inscris pentru 1-1.

A fost golul care i-a usurat pe italieni, insa doar pentru trei mintute, pentru ca Belec a iesit gresit la un corner al vasluienilor, iar Varela a marcat cu capul.

1-2 si finalul se anunta fierbinete, insa Stramaccioni a hotarat ca e timpul sa-l arunce in lupta pe Ranocchia, iar apararea lui Inter a devenit brusc sigura.

Mai mult, in prelungirile meciului, milanezii au reusit si sa egaleze. Guarin l-a deposedat la mijlocul terenului pe Sanmartean, a avansat pana in careul lui Straton si l-a invins pe acesta cu sut in forta. A fost golul descatusarii pentru patronul lui Inter, Massimo Moratti, care a sarit de pe scaun si a ridicat mainile in aer.

FC Vaslui paraseste Europa League, dar o face cu capul sus. Foarte sus.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Inter si FC Vaslui, din mansa secunda a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

*Apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+3 - FINALUL MECIULUI

min.90+2 - GOL INTER !!! Guarin ia o actiune pe cont propriu, dribleaza doi jucatori vasluieni si marcheaza un gol superb !!!!

min.90+1 - Belec iese bine de aceasta data si respinge din capul lui N'Doye.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu trei minute.

min.87 - Galben pentru Antal. Dar numai arbitrul stie pentru ce!

min.86 - Ranocchia respinge o centrare a lui Sburlea. Acelasi Ranocchia respinge apoi o centrare din stanga.

min.84 - Straton are o interventie de zile mari in fata lui Palacio.

min.83 - Coutinho trage de timp si vede cartonasul galben.

min.82 - Galben si pentru Sanmartean.

min.82 - Ultima schimbare la Inter: iese Jonathan, intra Ranocchia.

min.81 - Guarin il faulteaza din spate pe Antal si primeste cartonasul galben.

min.79 - GOOOL VASLUI !!! Varela marcheaza cu capul dupa un corner, la care Belec a iesit complet aiurea !!!

min.79 - Schimbare la Vaslui: iese Stanciu, intra Buhaescu.

min.76 - GOL INTER !!! Pe contraatac, Coutinho ii paseaza excelent lui Palacio, iar argentinianul trece usor de Sanmartean si il invinge pe Straton !!!

min.74 - Din pozitie buna, Celeban suteaza mult peste poarta aparata de Belec.

min.67 - Galben pentru Cordos.

min.66 - Straton se intinde serios la un sut surprinzator al lui Guarin.

min.62 - Juan intervine perfect si respinge din fata lui N'Doye, o minge pe care scria 0-2.

min.59 - Stanciu e blocat in ultimul moment de Silvestre.

min.58 - Schimbare la FC Vaslui: iese Caue, intra Sanmartean.

min.57 - Salageanu se resimte dupa un duel cu Zanetti.

min.55 - Straton balbaie o minge centrata din corner de Coutinho. Din fericire pentru el, Cambiasso trimite pe langa poarta.

min.50 - Cordos blocheaza un sut al lui Coutinho.

min.46 - Schimbare la Inter: intra Guarin, iese Samuel.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima partida va fi prelungita cu un minut.

INFO: Cu un om in plus, Vaslui domina partida.

min.44 - Belec prinde cu siguranta sutul lui Caue.

min.43 - Caue trimite cu capul pe langa poarta "nerazzurrilor".

min.37 - Vasluienii se arunca in atac, iar Celeban trimite putin peste poarta.

min.35 - GOOOL VASLUI !!! Executa Stanciu si transforma cu siguranta !!!

min.34 - Schimbare la Inter: iese Cassano, intra portarul de rezerva, tanarul si neexperimentatul Belec.

min.33 - CARTONAS ROSU PENTRU Castelazzi, care l-a faultat pe Antal in pozitie clara de gol!

min.33 - PENALTI VASLUI! Stanciu da o pasa de zile mari pentru Antal, care e faultat in careu de Castelazzi!

min.31 - Combinatie frumoasa intre Cassano si Coutinho, incheiata cu sutul brazilianului, care il intinde serios pe Straton.

min.29 - Samuel plonjeaza ca sa respinga o centrare periculoasa a lui Antal, cel mai in forma jucator al vasluienilor in aceasta prima jumatate de ora de joc.

INFO: Bun jocul valsuienilor pana in acest moment, in fata unui Inter care pare ca simte lipsa lui Sneijder la mijloc.

min.26 - N'Doye trimite din nou peste poarta milanezilor.

min.19 - Imensa ocazie pentru moldoveni, dupa o gafa a lui Samuel. Antal greseste insa pasa dintr-o pozitie buna si faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj.

min.17 - N'Doye trimite departe de poarta aparata de Castelazzi dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.13 - Stanciu suteaza mult peste poarta "nerazzurrilor" de la aproximativ 30 de metri.

min.12 - BARA INTER! Samuel trimite cu capul in transversala, dupa o lovitura libera executata de Cassano!

min.11 - Straton iese bine din poarta si retine din fata lui Palacio.

min.10 - Inceput echilibrat de partida la Milano, pe o ploaie torentiala.

min.3 - Stanciu centreaza periculos din partea stanga. Mingea trece prin fata portii, insa niciun vasluian nu se afla acolo.

ora 21:45 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Sumudica incepe meciul cu o echipa surprinzatoare, din care lipsesc Niculae, Sanmartean sau Coman. Si Stramaccioni a procedat insa la fel si i-a lasat pe banca pe Sneijder, Guarin sau Milito.

INFO: In tur, la Piatra Neamt, milanezii s-au impus cu 2-0.

INFO: Partida se joaca pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: Avancronica partidei o puteti citi accesand linkul de mai jos:

FC Vaslui, meci de palmares cu Inter

ECHIPELE:

INTER: Castelazzi - Jonathan, Silvestre, Samuel, Juan - Zanetti, Cambiasso, Nagatomo - Cassano, Coutinho - Palacio.

Rezerve: Belec, Ranocchia, Benassi, Guarin, Sneijder, Livaja, Milito.

Antrenor: Andrea Stramaccioni.

FC Vaslui: Straton - Varela, Celeban, Cordos, Salageanu - Tukura, N'Doye, Caue - Antal, Sburlea, Stanciu.

Rezerve: Coman, Milanov, Charalambous, Costin, Sanmartean, Varga, Buhaescu.

Antrenor: Marius Sumudica.

Arbitru: Manuel De Sousa (Portugalia).

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Vaslui egal Inter Milano, #Vaslui eliminata Europa League, #rezultat Inter Vaslui, #Inter Vaslui LIVE direct, #Inter Vaslui retur playoff, #Inter Vaslui Europa League , #meciuri