Vaslui, cu emotii in grupele Europa League

Joi, 25 August 2011, ora 22:50
6235 citiri

FC Vaslui s-a calificat joi seara in grupele Europa League, dupa ce-a invins-o in playoff cu 2-1 la general (2-0 in tur, 0-1 in retur) pe Sparta Praga.

Moldovenii au pierdut cu 0-1 partida disputata la Praga, insa au obtinut calificarea in grupe datorita victoriei inregistrare in tur, 2-0.

Trupa pregatita de Viorel Hizo a trait periculos in Cehia si a suferit mult pentru aceasta calificare obtinuta in premiera.

Cehii au inceput ca din tun partida si au ratat doua mari ocazii in startul partidei, prin Vacek si Kadlec. A fost insa doar un foc de paie, pentru ca vasluienii au echilibrat intalnirea si au intrat la cabine cu 0-0.

Repriza a doua a inceput tot cu cehii in atac, insa cea mai mare ocazie i-a apartinut brazilianului Wesley, al carui sut a fost respins in extremis de Zapotocny, de pe linia portii.

La niciun minut dupa ratarea lui Wesley, in minutul 59, cehii au reusit sa deschida scorul, prin Pamic, care l-a invins pe Cerniauskas cu un sut la coltul scurt.

A urmat apoi un asediu la poarta vasluienilor, care au scapat de golul doi doar datorita interventilor excelente ale lui Cerniauskas sau impreciziei atacantilor cehi.

Ultimele minute ale partidei au adus o eliminare in tabara cehilor, Podany primind direct cartonasul rosu dupa un fault din spate la Sanmartea, si o noua interventie salvatoare a goalkeeperului moldovenilor.

1-0 pentru Sparta Praga, insuficient insa, pentru ca Vaslui merge in grupe, iar cehii parasesc competitia.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Sparta Praga si FC Vaslui, din mansa secunda a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - Bello suteaza total gresit dintr-o pozitie buna.

min.90+4 - Galben pentru Jovanovici, pentru trageri de timp.

min.90 - Cerniauskas are o interventie de milioane de un sut al lui Mares.

min.90 - Cerniauskas boxeaza un corner al cehilor.

min.89 - Schimbare la FC Vaslui: iese Temwanjera, intra Bello.

min.85 - Podany primeste direct cartonasul rosu, dupa un fault din spate la Sanmartean.

min.84 - Cehii cer penalti la un contact intre Podany si Farkas, insa arbitrul lasa jocul sa continuie.

min.80 - Annang vede cartonasul galben pentru simulare.

min.79 - Schimbare la cehi: iese Kadlec, intra Mares.

min.78 - Kweuke trimite peste poarta aparata de Cerniauskas.

min.76 - Kweuke rateaza preluarea si iroseste o buna oportunitate de a marca.

min.73 - Vacek trimite putin pe langa poarta vasluienilor.

min.73 - Galben pentru Milanov.

min.71 - Schimbare la Vaslui: iese Wesley, intra Annang.

min.67 - Temwanjera suteaza frumos, insa Svenger retine si el spectaculos.

min.65 - Vasluienii sunt in corzi dupa primirea golului.

min.63 - Jarosik rateaza o mare ocazie, dupa un corner executat din partea dreapta.

min.60 - Cerniauskas retine in doi timpi sutul lui Matejovski.

min.59 - GOOOL SPARTA PRAGA !!! Pamic deschide scorul cu un sut la coltul scurt !!!

min.58 - Imensa ocazie pentru Vaslui, prin Wesley, care l-a batut pe portarul advers, insa Zapotocny a salvat de pe linia portii.

min.57 - Galben pentru Kweuke.

min.55 - Cehii ataca, dar o fac fara a pune in prea mare pericol poarta lui Cerniauskis.

min.52 - Dubla schimbare la cehi: ies Husek si Juhar, intra Podany si Jarosik.

min.49 - Vacek trimite pe langa poarta vasluienilor.

INCEPE REPRIZA SECUNDA

--------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Svenger prinde sutul lui Zmeu.

min.45 - Doua minute de prelungire pentru prima repriza.

min.44 - Galben pentru Zmeu.

min.39 - Cerniauskas pareaza un sut al lui Husek.

min.38 - Svenger retine un sut trimis de Sanmartean.

min.35 - Si Brabec vede un galben.

min.34 - Cate un galben pentru Zapotocny si Balaur.

min.32 - Sanmartean trimite in plasa laterala dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.28 - Kusnir vede un cartonas galben.

min.22 - Temwanjera inscrie, insa golul este anulat pe motiv de offside.

min.19 - Cerniauskas primeste cartonasul galben.

min.13 - Balace s-a accidentat si nu mai poate continua. Hizo il trimite in locul lui pe Buhaescu.

min.12 - Cerniauskas prinde o minge trimisa cu capul de Zapotocny.

min.10 - Cehii au inceput in forta, cu atacuri peste atacuri. Pana acum insa vasluienii au rezistat.

min.2 - Kadlec trece pe langa deschiderea scorului dupa un corner.

min.2 - Balaur intervine si blocheaza un sut al lui Vacek.

ora 21:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: In tur, vasluienii s-au impus cu 2-0.

ECHIPELE:

Sparta Praga: Svenger - Brabec, Zapotocny, Pamic, Juhar - Matejovski, Husek, Kusnir - Kadlec, Vacek, Kweuke.

Antrenor: Josef Chovanec.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Balaur, Farkas, Balace - Zmeu, Pavlovic - Jovanovic, Wesley, Sanmartean - Temwanjera.

Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitru: Thomas Einwaller (Austria).

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...
#LIVE Sparta Praga Vaslui, #Europa League Vaslui Praga, #Vaslui calificata grupe, #Vaslui grupe Europa League , #stiri FC Vaslui