Liga Campionilor: FC Vaslui, remiza datatoare de sperante la Istanbul

Miercuri, 01 August 2012, ora 23:40
6745 citiri

Formatia FC Vaslui a obtinut o remiza, scor 1-1, in meciul disputat, in deplasare, impotriva gruparii turce Fenerbahce Istanbul, in turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

In ciuda tuturor pronosticurilor, care ii dadeam favoriti pe turci, FC Vaslui a obtinut un rezultat pozitiv la Istanbul si si-a sporit sansele de a accede in playoff-ul celei mai titrate competitii inter-cluburi din Europa.

Moldovenii au inceput curajos disputa de pe "Sukru Saracoglu", in fata unui public ostil care a fluierat actiunile romanilor inca din primul minut de joc.

Elevii lui Marius Sumudica au controlat ostilitatile in prima repriza si au amenintat poarta lui Volkan in trei randuri, prin Stanciu si Marius Niculae, in timp ce gazdele nu l-au pus la incercare pe Dani Coman.

Echilibrul de forta s-a schimbat insa in partea a doua a jocului. Turcii au iesit mai hotarati de la cabine si au preluat controlul la centrul terenului, fapt ce le-a permis sa preseze in preajma careului advers.

Aflati in corzi de minute bune, moldovenii au dat lovitura cu un sfert de ora inainte de final, cand Antal a profitat de un balon recuperat la marginea careului si l-a invins pe Volkan cu un sut plasat de la 18 metri.

In final, antrenorul turcilor a mizat totul pe cartea atacului si Fenerbahce a izbutit egalarea in ultimul minut regulament, prin lovitura de cap a lui Irtegun.

Gazdele au continuat sa insiste la poarta lui Coman in cele cinci minute de prelungire, dar tabela a ramas nemodificata si FC Vaslui a obtinut o remiza pretioasa pe un teren extrem de dificil.

In cealalta partida a serii in care este implicata o formatie romaneasca, CFR Cluj a trecut la limita, scor 1-0, pe teren propriu, de Slovan Liberec. Unicul gol al meciului din Gruia a fost inscris de Cadu, din lovitura de la 11 metri.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Fenerbahce Istanbul - FC Vaslui, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! FC Vaslui obtine o remiza la Istanbul!

Min.94 Turcii se arunca in atac, dar vasluienii rezista si se indreapta spre un rezultat extraordinar.

Min.90 Se dicteaza cinci minute de prelungiri.

Min.90 Gol Fenerbahce! Irtegun egaleaza cu o lovitura de cap dupa o faza prelungita de atac!

Min.88 Schimbare la Vaslui: Iese Antal, intra Buhaescu.

Min.84 Milanov greseste centrarea si balonul revine in posesia turcilor.

Min.81 Sumudica face pasul inapoi: Costin intra in locul lui Niculae.

MIn.80 Bara Fenerbahce! Topuz tinteste transversala, intr-o faza in care Dani Coman era batut.

INFO - Tinut inexplicabil pe banca de rezerve, Sow este considerat cel mai bun jucator al turcilor in acest moment.

Min.78 Schimbare la Fenerbahce: Iese Topal, intra Sow.

Min.75 GOOOOL VASLUI! Moldovenii recupereaza un balon la marginea careului advers si Antal il invinge pe Volkan cu un sut plasat de la 18 metri!

Min.69 Atacurile turcilor au mai scazut in intensitate, spre nemultumirea fanilor de pe Sukru Saracoglu.

Min.64 Topal suteaza din afara careului, Dani Coman retine fara emotii.

Min.62 Schimbare si la Fenerbahce: Iese Stoch, intra Erkin.

Min.60 Schimbare la Vaslui: Iese Stanciu, intra Sburlea.

Min.58 Fenerbahce controleaza jocul, moldovenii au probleme cu posesia la centrul terenului.

Min.54 Antal scapa singur cu Volkan si goalkeeperul turc retine. Tusierul semnalizase oricum pozitie afara din joc.

Min.49 Turcii au inceput mult mai hotarati repriza secunda.

Min.46 Schimbare pentru turci la pauza: Topuz intra in locul lui Senturk.

Incepe repriza secunda!

--------------------------------

Se incheie prima repriza, una in care Vasluiul a jucat peste asteptari!

Min.45 Sanmartean suteaza pe langa poarta din lovitura libera.

Min.44 Cartonas galben pentru Alex, dupa un fault comis asupra lui N'Doye.

Min.41 Turcii pun presiune in preajma careului vasluian, dar defensiva lui Sumudica rezista cu brio.

Min.37 Obtin si turcii un corner, dar faza ramane fara rezultat.

MIn.32 Marius Nicule suteaza puternic de la aproape 30 de metri, Volkan respinge cu greu de langa bara!

Min.31 Egemen greseste in propria jumatate, dar revine imediat si il blocheaza pe Antal.

Min.28 Cartonas galben pentru Cristian.

Min.27 Kuyt patrunde pe dreapa in careul vasluian, dar sutul sau este blocat.

Min.26 Antal este lansat in careu, dar Volkan iese in intimpinare si respinge.

Min.24 Charalambous reia din 15 metri, dar balonul trece peste poarta turcilor.

Min.22 Egemen vede primul cartonas galben al partidei.

Min.19 Moldovenii scapa pe contraatac, dar Antal greseste si faza se stinge.

Min.14 Staciu primeste din nou la 17 metri si trage din intoarcere, insa Volkan este atent si retine din plonjon.

Min.13 Stanciu primeste in marginea careului, dar suteaza slab pe jos si Volkan retine.

Min.10 Fenerbahce ataca periculos, insa N'Doye intervine excelent si opreste faza.

Min.8 Vasluienii ajung din nou in apropierea careului turc, dar gazdele indeparteaza pericolul.

Min.5 Start bun pentru vasluieni, care incearca sa urce in ofensiva si nu par sa se lase intimidati de atmosfera apasatoare de la Istanbul.

Min.4 Antal primeste de la Stanciu, dar este deposedat.

Min.2 Milanov se resimte dupa ce a fost lovit in figura.

Incepe partida!

INFO - Atmosfera este incendiara pe Sukru Saracoglu!

21.40 - Cele doua echipe patrund pe teren.

INFO - Meciul este transmis in direct pe Pro TV.

Echipele probabile:

Fenerbahce Istanbul: Volkan - Korkmaz, Ali Kaldirim, Bekir Irtegun, Gokhan Gonul, Mehmet Topal, Alex, Cristian, Stoch, Kuyt, Semih Senturk;

Rezerve: Mert Gunok, Selcuk Sahin, Mehmet Topuz, Serdar Kesimal, Caner Erkin, Sow, Bienvenu;

Antrenor: Aykut Kocaman;

FC Vaslui: Coman - Milanov, Varela, Charalambos, Salageanu - N'Doye, Caue - Antal, Stanciu, Sanmartean - Niculae;

Rezerve: Straton, Celeban, Cordos, Davide, Zsiga, Costin, Sburlea;

Antrenor: Marius Sumudica;

Arbitru: Antonio Mateu (Spania).

Mansa retur este programata saptamana viitoare, in Romania.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Vaslui Fenerbahce Liga Campionilor, #Vaslui remiza Fenerbahce, #Vaslui preliminarii Liga Campionilor , #stiri FC Vaslui