FCSB s-a calificat în grupele Conference League după un meci incredibil în Norvegia

Joi, 25 August 2022, ora 22:03
4713 citiri
FCSB. Foto: Facebook / FCSB

Formaţia FCSB s-a calificat, joi, în grupele Conference League, trecând în play-off de echipa norvegiană Viking, scor 3-1 în manşa secundă, disputată în deplasare. În tur, scorul a fost 2-1 pentru Viking.

Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalti calificând echipa FCSB în grupele Conference League.

VIKING: Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (Dulca 59’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (Oaidă 46’). ANTRENOR: Nicolae Dică

Arbitru: Tamás Bognár – Buzas Balazs, Peter Kobor – Berke Balazs (toţi din Ungaria)

Cartonaşe galbene: Pattynama 31, Tripic 45+2, Vevatne 86, Bjorshol 90+4 / Edjouma 16, Oct. Popescu 24, Fl. Coman 28, Tamm 45+1

Tragerea la sorţi a grupelor Conference League este programată vineri, la ora 15.30, la Istanbul.

Gigi Becali a luat o decizie în cazul unuia dintre cei mai apreciați jucători
Risto Radunovic este unul dintre jucătorii de bază ai FCSB, având cotă de piață evaluată la 1,4 milioane de euro. Muntenegreanul are contribuții importantă acesta fiind un jucător...
Pleacă vedeta FCSB după câștigarea titlului? Gigi Becali a dat verdictul
FCSB poate fi campioană la finalul acestui sezon având un avans considerabil față de rivale, din play-off mai fiind de disputat încă cinci etape. FCSB are 11 puncte avans față de locul 2....